Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Formula 1 İstanbul'a veda ediyor

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

formula-1-resimleri.jpg

Türkiye'nin en büyük uluslararası tanıtım projelerinden Formula 1 İstanbul'a veda etmeye hazırlanıyor.

Türkiye’nin ve İstanbul’un en büyük uluslararası tanıtım projelerinden biri olarak, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve devletin ortak projesi şeklinde hayata geçirilen Formula 1 İstanbul yarışları 2012’de yapılmayacak.

Bu konudaki son gelişmeleri sosyal iletişim ağı twitter’da takipçileriyle paylaşan İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Formula One Administration’ın (FOA) patronu Bernie Eccleston’un, 13.5 milyon dolarlık yıllık (garanti) ödemenin 2012 için 26 milyon dolara yükseltilmesini istediğini, bu teklife hükümetin olumlu yanıt vermediğini söyledi. Yalçıntaş, şöyle konuştu: “2012’de yarışlar olmayacak gibi görünüyor. Formula 1’in İstanbul’da yapılabilmesi için ya da herhangi bir ülkede yapılabilmesi için o ülkenin Formula 1 yönetimine ödenmesi gereken bir meblağ var. Bizim 7 yıllık sözleşmemize göre bu rakam yılda 13.5 milyon dolardı. Maliye Bakanlığımız bugüne kadar ördemeleri sözleşme kapsamında düzenli olarak yaptı ve yarışlar gerçekleşti.

Son yarış 6-8 Mayıs’ta

İstanbul’daki son Formula 1 yarışları 6-8 Mayıs 2011’de gerçekleşecek. Önümüzdeki dönem için Bernie Eccleston 26 milyon dolar istiyor. Eccleston’un bu talebine devletimiz sıcak bakmadı. Eccleston ‘Moskova’dan 26 milyon doları aldım, İstanbul için de rakam da budur’ diyor. Moskova’yı 2012’ye koydu. ‘İstanbul da aynı rakamı öderse koyarız’ diyor. Net olarak görülüyor ki 2012 net İstanbul yarışları yapılmayacak.”

Detaylı bilgi için Tıklayınız

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ohhhhhh çok iyi olmuş. Çürüsün o pist çürüsün....!

Zamanında Türkiyenin kendi organizasyonları için günlüğüne 10bin dolar istemeyi biliyorlardı...

Tek tek çektiler yarışları ne moto gp kaldı ne fia wttc F1 de gitsin. Çürüsün o pist

Geçen kulağıma geldi zaten İst parkı halka açacaklarmış diye :P

demekki sebebi buymuş...

İnşallah F1 de gider çürür o pist diye dua etmiştim dualarım kabul oldu..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ne zaman paralarımız gitmediki yalan yere ?

Pist benim pistim değilki çürümesine üzüleyim.

Diğer ülkelerde F1 ve diğer pistlerde ülkenin halkı cüzi ücretlerle organizasyon yapıyorlar.

Ama ben kendi ülkemde hiç bişey yapamıyorum.

Ben bu işe gönül vermiş bir amatör olarak diğer ülkelerdeki amatörlerin aksine F1 pistine çıkıp gazlayamıyorsam eğer o pist benim pistim değildir.

Körfez pisti 2 tane zibidi sesten rahatsız oluyor diye mühürlendi. Ki o villalar pistten sonra yapıldı... Yapmasalarmış orda pist olduğunu biliyolar almasalarmış madem rahatsız olacaklar...

Zaten bu 2. mühürlenişi ilki ben 12 yaşındayken mühürlenmişti dönemin belediye başkanı Sefa Sirmen tarafından otel yapacaklarmış oraya... peh !

2006 yılında Antalyada bir kaza oldu drag yarşında..Suç TOSFED'in yani devletin suçuydu.. Kazayı yapan çok sevdiğimiz abimize alkollü yarışa katıldı gerekçesiyle ( halbuki alakası yok ) Ceza verildi. Mahkum şu anda. Ardındanda Drag takvimini iptal ettiler ve Autodrom'u mühürlediler ondan sonra şu anda o güzelim piste sadece karting yapılabiliyor.

Geçen caddede yarış var dedin.

Ben sana 2005-2006 yıllarını anlatiyimmi ?

Auto-Drom'un Caddede değil pistte diye bir sloganı vardı. İstanbulun içinde oluşu ve Cazip fiyatlarının oluşundan dolayı o caddede gazlayanların %80 i Auto-Drom'a geliyorlardı.

Cuma akşamından giderdik biz oraya pazar gecesi dönerdik evimize. İnternet siteleri üzerinden toplanarak organizasyonlar yapardık.

Ben bu spora gönül vermiş amatör biri olarak. Şu an bu sporu yapamıyorum. Yapamadığım pistin çürümeside beni hiç ama hiç ilgilendirmiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben en çok Fia WTTC gittiğinde üzülmüştüm :P

o start finish düzlüğünü 2 viteste bitiren F360 modenanın sesi hala kulaklarımda :P

Organizasyonların gitmesi tabiikide üzücü.Ülkemizin tanıtımı var çıkarlarları var. Binlerce turist geliyor ülkeye ve bunların girmesiyle gelen döviz var ekonomik açıdan özellikle ülkemizin zararına. WRC organizasyonuda sallantıda zaten. EURC kaldı bitek elimizde.

Ancak ders alsınlar. İyi olmuş bin nasihatten bir musubet iyidir demiş atalarımız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hiçbir atılım yapılmadı ki o konuda. Sadece pist yapıldı. Zannettilerki pist yapıldığında herşey kendi kendine olacak. Zaten F1 organizasyonu her geldiğinde. Verimlilik puanı hep düşüktü Türkiye'nin. Aslında ülkenin menfaatleri ile karşılaştırıldığında 26 milyon dolar öyle büyük bir para değil. Görüşmeler sonucunda ücrettede ayarlamalar yapılıp bir anlaşmaya varılır.

Ancak tabi başkalarının cebi dolmadığı için. Sıcak bakılmıyor. :P

Ahh Türkiyem ahhh :P

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Boşver zaten her işte bi hayır vardır. Koca pist senede 3 gün çalışıyor zaten. Umarım nasıl olsa gidecek diye dandik bir organizasyon yapmazlar. Gidicez görücez bakalım inşallah kulelere C-D lisanslı Tosfed hakemlerini dizmezler gene.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Halka açılacakmış zaten öyle bir duyum aldım ancak haber kaynağı yok. Kulaktan kulağa yayılan haberler. ancak o haberden sonra bu haber olunca acaba demiyorumda değil yani

Girmeye sorun yok saatine 450 euro veren herkez girebiliyor piste :P önemli olan o parayı vermek 1 saatlik keyif için :P

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.