Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
 • Welcome!

  Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
  This message will be deleted after you register.

 • 0

Motor Sesi ve Yakıt


Emin öz

Question

Araç çalıştırdıktan, 10 dakika falan sonra motor daha gürültülü çalışıyor ve bu esnada yakıt tüketimi artıyor. Ve bu esnada start-stop çalışmıyor. Aracı stop edip tekrar çalıştırdığımda düzeliyor. Bi 10 dakika sonra aynı şeyi tekrar yapabiliyor. Nedendir acaba?

Link to comment
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

 • 0

Motor gerekli çalışma sıcaklığına eriştiğinde, dizel partikül filtresi rejenerasyon işlemi devreye giriyordur. Biriken kurumları yakar araç böylece. Bu durumlarda motoru stop etmeden, 2500-3000 devirde açık yollarda aracı sürmeye çalışın. İşlemi yarım bırakıp stop ettiğinizde motor ısınınca yarım kalan işlemi tamamlamaya çalışır sürekli aksi taktirde..

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 0

Erdem bey öncelikle teşekkür ediyorum. Bazen "egsoz filtresi aşırı yüklendi" uyarısı veriyor ve temizleme durumuna geçiyor o zaman "egsoz filtresi temizleme" uyarısı silinene kadar sürüş yapıyorum. Bunun haricinde de o zaman uyarı vermeden temizleme yapıyor diyorsunuz. O zaman normal Bi durum.

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Rica ederim. “Egsoz filtresi aşırı yüklendi” uyarısını bir sonraki aşama gibi düşünebilirsiniz. Normal rejenerasyon yeterli gelmediğinde, ve ya motoru stop edip hep yarım bırakılması dudumunda bu durum ortaya çıkabilir. Normal rejenerasyon’dan kasıt; uyarı vermeden motorun sesinin değiştiği, fanın çalıştığı, rölanti devrinin normalden biraz yukarıda kaldığı gibi belirtiler ile ortaya çıkan düzenli bir işlemdir. Bu durumda stop etmemeye çalışın, böylece aşırı yüklenme uyarısını almazsınız. Yakın zamanda bende tecrübe ettiğim için bilgiliyim bu konuda😊

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.