Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

2010 1.6tdci Motor Sıcaklığı Sorunu.

Muhammet Ali Bulat

Soru

Merhaba ford severler,
Aracımın motor sıcaklığı ve yakıt göstergesinde bir ayarsızlık var. Bu durumun ne zaman olduğundan tam emin değilim ama 2 seçenek var. 
1. si aracımın romunu güncellemiştim. Son sürüm olan 512 ye getirdim elm config ile o zaman olmuş olabilir.
2. si aracımın aküsü tam olarak bitmesede arabayı çalıştırmaya yetmemişti belki o zaman olabilir.
Sanki ilk seçenek daha makul gibi. 
Yakıt göstergesi araç kapalıyken tam kırmızının üstünde durması gerekirken onun hemen altındaki noktada duruyor ve yakıtı fullediğimden son çizginin nerdeyse 2mm üstünde duruyor bu sebeple kalan menzil yaklaşık 50 60 km fazla gösteriyor.

Sıcaklık göstergeside yine çalışmıyorken 60ın biraz altında duruyor ve motor çalışırken 90 dereceye hiç ulaşmıyor. Ancak zorlarsam 90a çıkıyor normal sürmeye devam edersem hemen 75 civarlarına iniyor göstergede. 
Bundan 7 8 ay önce su kaçağı sebebiyle termostad yuvası değişmişti. Eski kaçıran termostad elimde bunun sensörüyle ilgili bilgisi olan varmı. Ben fiş takılan yeri çıkarttım arkasında altın renginde bir metal var onun ısısını artırdığımda sensörün direnci azalıyor yani çalışıyor gözüküyor. Şimdi sensör acaba bumu?? İnternette termostad sensörü diye arattığımda termostadın içindeki yaylı sistemin fotoğrafı çıkıyor. 
Bu göstergeleri kalibre etmenin bir yolu var  mı?

Ölçtüğüm parçanın resmini ekledim.

20181218_162959.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 2 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

kalibrenin yolu var gauge menüden dijital olarak ölçüp bir kontrol edin ibreleri yerine getirin örneğin harret 90 oldu dijital olarak ibreyi çıkartıp 90a koyun yapamazsanız yetkili servisteki mastech e başvurun 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arkadaşlar sorun ÇÖZÜLDÜ. 

Olay sadece yazılımdan kaynaklanıyormuş. Elmconfig den "508(AJ)" romuna düşürdüm. Anında düzeldi. Motor sıcaklığı artık tam çizgide duruyor. Ve yakıt göstergeside kendine geldi. Kalan yakıt ortalama 40 50km düştü. Ve eco moduda gitmedi. 
ROM GÜNCELLEYECEK arkadaşlar 1.6tdci titanium 2010 modelaraç sahibi arkadaşlar gösterge düzeni için 508(aj) romu daha stabildir bilginize. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.