Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus Mk3 1.6l Sanzıman Sorunu

Celal Öztürk

Soru

Merhabalar, forumda yeniyim

Mayıs ayında 2. el olarak 148 bin kmde 2012 model otomatik vites (PS???) Titanium 125 SW aldım. Önceki tüm bakımları serviste yapılmış, Ankara Otokoç ta bunu teyit etti. Computestte motor ve şanzıman gayet temiz ve sorunsuz çıktı, kaporta da öyle. Son bakımını 155 bin km'de yine Otokoç serviste yaptırdım.

Şu an 156 bin km'de ve son seyahatimde motor devrine bağlı bir uğultu sesi hissettim. Servise götürdüm, 2 gün kaldı ve bunun bir şanzıman sorunu olduğunu, şanzımanı indirmeden neden kaynaklandığını bilemeyeceklerini ve her koşulda bu şanzımanların tamir ve revize olmadığını ve her koşulda komple değişmesi gerektiğini, bunun da 20 bin TL civarında olduğunu söylediler. Özellikle şanzımanın ne arıza olursa olsun komple değişmesi gerektiği kısmını anlayabilmiş değilim. Servisten eve getirirken ikaz mesajı da vermeye başladı (Şanzıman arızalı servise götürün). Bu konuda beni bilgilendirebilirseniz çok sevinirim. Forumda daha çok bu şanzımanların sarsıntı ve titreme sorunu üzerine yazılmış; bunlar bende yok, bendeki sorunun benzerini de forumda bulamadım.

20 bin TL verebilecek bir durumum yok, servisten başka bir de otomatik şanzımancıya göstermeyi düşünüyorum.

Şimdiden çok teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
2 minutes ago, Yakup Çağatay said:

Tavsiyem öncelikle farklı bir servise uğramanız ve bir daha otokoç'a uğramamanızdan yana :) 

Bu arada şanzıman; Kuru PowerShift

Geçmiş olsun, şimdiden kolay gelsin.

Çok teşekkürler. Peki, bu şanzımanın her halukarda komple değişmesi gerektiği doğrumudur?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 dakika önce, Celal Öztürk yazdı:

Çok teşekkürler. Peki, bu şanzımanın her halukarda komple değişmesi gerektiği doğrumudur?

Problemin ne olduğunu bilmek lazım ama %90 öyle bir şey olmayacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Celal bey öncelikle geçmiş olsun,

Skkıntılı bir durum İnşallah en düşük maliyetle halledersiniz.

Farklı usta ve şanzımancılara danışın.

Burada bizimle de paylaşırsanız belki bir faydamız olur...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
12 saat önce, Celal Öztürk yazdı:

celal bey geçmiş olsun... aynı şanzımanı bende kullanıyorum. vites geçişleri çok iyi olmasına rağmen ilk 1-2 viteste sarsıntı yapma gibi kronik sayılabilecek bir hastalığı var. fakat bu kavrama setinin değişmesi ile atlatılıyor, bende benzer bir değişim yaşadım. fakat sizdeki daha başka bir sorun gibi görünmesine rağmen komple tüm şanzımanı değiştirmek çok iddialı olmuş. sakın hemen "evet" demeyin. iyice gösterin başka ford servislerine de.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
On 19.09.2016 at 9:44 PM, Erhan Erten said:

Otokoç da Ahmet usta gördümü aracı? Yarın sabahtan ben orda olacağım tcm modülü değişimi için

Ustanın ismini anımsamıyorum, bana bilgiyi muşteri hizmetlerinden verdiler. Dün uzun süre sanayideydim, döndüğümde de çok yorgun olduğum için mesajlara bakamadım

On 20.09.2016 at 9:22 AM, Mert Yürüyen said:

celal bey geçmiş olsun... aynı şanzımanı bende kullanıyorum. vites geçişleri çok iyi olmasına rağmen ilk 1-2 viteste sarsıntı yapma gibi kronik sayılabilecek bir hastalığı var. fakat bu kavrama setinin değişmesi ile atlatılıyor, bende benzer bir değişim yaşadım. fakat sizdeki daha başka bir sorun gibi görünmesine rağmen komple tüm şanzımanı değiştirmek çok iddialı olmuş. sakın hemen "evet" demeyin. iyice gösterin başka ford servislerine de.

Bende satsıntı titreme sorunu yoktu, sadece kalkışta patinaj eğilimi vardı bir miktar. Sorun ilk başta devire bağlı uğultu sesiyiydi, dün sanayiye giderken kendini boşa atmaya da başladı.

Dün aracı 3 yere gösterdim:

1.si bir otomatik şanzımancı. Aracı kullanıp test etti, cihaza bağladı, beyinle iletişim olmadığını söyledi. Önerisi muhayyer bir çıkma beyin bulup takmak (uygun çıkma beyin bulmak uzun sürebilirmiş - 1,500-2,000 TL), sorun çözülürse aynı çıkma beyinle devam etmek ya da onu iade edip 0 beyin (5000 TL civarı) takmak. Sorun çözülmezse şanzımanı açacak, bu durumda eğer kavrama setinde sorun yok ise 4,5-5 bine (beyin hariç) hallederim dedi (0 kavrama seti bayağı fiyatlı).

2. yine bir otomatik şanzımancı ama sadece kaputu açıp baktı (ne gördüyse), komple 6,500'e hallederim dedi.

3.sü tanıdığım bir usta, yanında otomatik şanzımancı var. Beraber götürdük, bu şanzımanların aslında düz şanzımanla aynı sistem olduğundan konuları dışında olduğunu söyledi. Neyse, usta yardımcı olmak amacıyla birkaç yere telefon etti. Sonuçta, çıkma beyinlerin de şanzımanların da çoğunlukla sorunlu olduğu, denemek amacıyla sorunlu bir beyin takılmasının bizi yanıltabileceği, ayrıca beyindeki arızanın bu uğultu sesini yapmayacağı söylendi. Yani sorun ya şanzımanda, ya da hem beyin hem şanzımanda. Bazı yerlerden 0 fiyat aldılar, en uygunu sadece 0 beyin için 5,000, beyinle birlikte 0 şanzıman için 10,000, işçilik programlama vs 12,000'i bulacak.

Şimdi bana oturup düşünüp, sizlerden de fikir alıp karar vermek kalıyor.

Celal Öztürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
19.09.2016 - 21:44 tarihinde, Erhan Erten yazdı:

Otokoç da Ahmet usta gördümü aracı? Yarın sabahtan ben orda olacağım tcm modülü değişimi için

@Celal Öztürk Erhan beyle bir bir görüşseniz derim zira beyin değişimini yurtdışından sıfır parça getirterek uygun şekilde çözmüştü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
56 minutes ago, Gürkan Çakıroğlu said:

@Celal Öztürk Erhan beyle bir bir görüşseniz derim zira beyin değişimini yurtdışından sıfır parça getirterek uygun şekilde çözmüştü.

Tabii ki görüşürüm.

Bu arada söylemeyi unuttum, aracım benzinli, lpg yok

--1 minute later eklendi--

@Erhan Erten Nasıl görüşebiliriz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
25 dakika önce, Celal Öztürk yazdı:

Tabii ki görüşürüm.

Bu arada söylemeyi unuttum, aracım benzinli, lpg yok

--1 minute later eklendi--

@Erhan Erten Nasıl görüşebiliriz?

Forumdan mesaj atın hocam.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Hocam hangi şehirdesiniz? Benim araçtan çıkan beyin de kavramada bagajda geziyor denemeniz için verebilirim. Bu şanzımanı tamir edecek ankarada şanzımancı ben bulamadım. Ankaranın en ünlü şanzıman ustası Aydoğmuş şanzıman var şaşmazda adamların söylediği focus a destek olamıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
17 hours ago, Erhan Erten said:

Hocam hangi şehirdesiniz? Benim araçtan çıkan beyin de kavramada bagajda geziyor denemeniz için verebilirim. Bu şanzımanı tamir edecek ankarada şanzımancı ben bulamadım. Ankaranın en ünlü şanzıman ustası Aydoğmuş şanzıman var şaşmazda adamların söylediği focus a destek olamıyorum.

Ben de Ankara'dayım Erhan Bey.

Aslında yukarıda 3üncü olarak yazdığım şanzımancı Aydoğmuş. Powershift şanzıman aslında düz şanzıman sistemi olduğu için konumuz dışında dediler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Celal Öztürk yazdı:

Ben de Ankara'dayım Erhan Bey.

Aslında yukarıda 3üncü olarak yazdığım şanzımancı Aydoğmuş. Powershift şanzıman aslında düz şanzıman sistemi olduğu için konumuz dışında dediler

Duz sanziman sistemi neymis ya? Cahil cahil konusmuyorlar mi bide... Kendilerince yeni kelimeler icat ediyorlar falan. Kuru cift kavramali sanziman bu, manuelin sanzimani ile naisl bir benzerlolik kurmuslar anlamadim... Keske istanbulda olsanizda sahsuvarogluna getirebilme sansiniz olsa ama ankara icin birsey diyemiyorum malesef. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.