Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Src Belgeleri

Saruhan Özkan

Önerilen Mesajlar

Herkese Merhaba.

Çoğunuzun bildiği üzere yeni aracımız Ranger. Bu araç babmın şirketi üzerine ve ruhsatta da ticari araç yazıyor. Forumda araştırdım ama tabii ki forumumuz focus modeli üzerine daha çok yoğunlaştığı için pek fazla ticari araç kullanıcısı yok aramızda. Babam bu araçla ara sıra nakliyat yaptığı için src belgesi aldı. 2003 ten önce ehliyet sahibi olduğu için hemen verdiler. Ki çok saçma bir uygulama. 2003'ten önce ehliyetini alan tonla kasap var trafikte. Neyse konuyu saptırmayayım sinirleniyorum bu saçma uygulamalara.  :angry:

Şimdi benim siz sevgili forumdaşlarıma sorum şu:

Ben bu aracı hiçbir irsaliyeli irsaliyesiz vs yük taşımadan, src belgem olmadığı için kullanabilir miyim? Polis ceza yazar mı?

Not:aracın K2 belgesi var.

Sırf bu yüzden daha istanbul'da arabayı kullanamadım :(

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

HEM SÜRÜCÜYE HEM DE ARAÇ SAHİBİNE CEZA

SRC Belgesi bulunmayan araç sürülerine ciddi cezai yaptırımların uygulanır, “4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu gereğince hazırlanan, Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği"nin yürürlüğe girdiğinden, araç sahibi olsun veya olmasın, Ticari Taşıt kullanma Belgesi sahibi olan bütün şoförlerin SRC belgesi alma zorunluluğu vardır. SRC belgesi (Ticari Araç kullanım Belgesi) olarak nitelendirilen yeni ticari araç sürücü belgesi olmayan ticari araç sürücüleri araçlarını kullanamayacakları Ulaştırma Bakanlığı tarafından açıkça belirtilmiştir” 
oğuz mete tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@oğuz mete, Ben bunları okudum eyvallah Kabulum de sanırım ben sistemin işleyişine karşı bir anlayış kıtlığım var. Bu araç ticari evet. Ama ticaret dışında da kullanılabilen camlı emniyet kemerli 5 koltuklu vs. neyse bir araç ya buna kafam takılıyor adam ailesiyle çıkıp gezerken ticaret mi yapıyor sonuçta mal taşımıyor. bi şey yapmıyor. İnternette dolaşırken rastladım bir videoya adamın sözleri şu " uzun yol şöförüsünüz geçim derdi var ailenizden uzak birde buna uzun yollar eklenince..."  :| ne diyon abi iyi misin ne ailesi ne geçimi src belgesiyle ne alakam var benim diyesim geliyo işte. Ama tek tek kimi kontrol edicekler bir de o yönü var işin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@oğuz mete, Ben bunları okudum eyvallah Kabulum de sanırım ben sistemin işleyişine karşı bir anlayış kıtlığım var. Bu araç ticari evet. Ama ticaret dışında da kullanılabilen camlı emniyet kemerli 5 koltuklu vs. neyse bir araç ya buna kafam takılıyor adam ailesiyle çıkıp gezerken ticaret mi yapıyor sonuçta mal taşımıyor. bi şey yapmıyor. İnternette dolaşırken rastladım bir videoya adamın sözleri şu " uzun yol şöförüsünüz geçim derdi var ailenizden uzak birde buna uzun yollar eklenince..."  :| ne diyon abi iyi misin ne ailesi ne geçimi src belgesiyle ne alakam var benim diyesim geliyo işte. Ama tek tek kimi kontrol edicekler bir de o yönü var işin.

Bu konuda haklısınız ...Eskiden ailesiyle giden bir ticari araç sürücüsüne SRC sorulduğunda yolculuğu ticari amaçla yapmadığını  ailesiyle mesela pikniğe gittiğini söylüyordu ailenin de  kısa bir ifadesi alınıp gönderiliyordu..daha sonra bu uygulamayı her şeyi suistimal ettiğimiz gibi bunu da istismar ettik .Örneğin 'Bir adam ticari amaçla yolcu taşımacılığı yapıyor yolculardan para alıyor ama ulaştırma bakanlığı yetkililerine ise biz düğüne vs gidiyoruz deyip yalan beyanda bulunuyor bunu yolculara da öncesinde tembihleyerek işi kıvırıyorlardı.. Bundan dolayı beyan işi kalktı ve herkes için mecburi oldu..SRC ve K belgeleri için açıkcası mantık aramak biraz zor daha çok devletin para kazanmasına yönelik bir uygulama diyebiliriz... 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@oğuz mete, evet haklısınız. Bir de bu işin şu saçma yönü var  2003ten önce ehliyet almış olan kişiler sınavsız bu belgeye başvuru yapıp sahip olabiliyorlar sanki 10 yıllık ehliyeti olan herkes usta şöförmüş gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@oğuz mete, evet haklısınız. Bir de bu işin şu saçma yönü var  2003ten önce ehliyet almış olan kişiler sınavsız bu belgeye başvuru yapıp sahip olabiliyorlar sanki 10 yıllık ehliyeti olan herkes usta şöförmüş gibi.

Devlet mantığı düz mantıktır, neymiş efendim 10 yıllık ehliyeti varmış tecrübeliymiş vs vs ama bu düzenlemeyi yapanlar bilmiyor ki aracı ehliyet değil insan kullanır..bu arada ben ehliyeti 2002 de aldım  :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yeri gelmişken, kullanacağımdan değil de ben de 1987 de almıştım,bu alınan belge için her yıl bir yenileme yada vize gibi bişey var mı,? Yoksa bir kez aldıktan sonra ömür boyu kullanılıyor mu? ...

Bekir abi belgeler 5 yıl geçerli daha sonra yenilenmesi gerekiyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.