Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus Jant & Lastik Kombinasyonu

Can Cirak

Soru

Arkadaşlar herkese selamlar

Öncelikle foruma ilk defa konu açıyorum çok fazla inceleme fırsatım olmadı iş yoğunluğundan dolayı daha önce soruldu/açıldıysa aynı konu affola.

Aracım Focus HB 1.0 Ecobost

şu anda mevsim gereği üzerinde kış lastikleri var. zamanı geldiğinde yaz lastiklerimi takarken yeni jant&lastik kombinasyonu yapmak istiyorum. Mevcut jantları kış lastikeri ile bırakıp 17" (yada 18" henüz o konuda kararsızım) jant ve buna uygun yaz lastikleri almak istiyorum. lastik yanak ölçüsü vs tabiki o zaman geldiğinde hesaplanır sorum bununla ilgili değil. 

Asıl soruma gelince daha önce bir arkadaşım farklı model bir araçta jant ebadını değiştirdiğinde araç servisinde ABS ayarlarını yaptırması gerektiğini öğrenmiş ve araç bilgisayarında yeni jant lastik kombinasyonuna göre ABS ayarları yapılmış. Forumda jant ebadını değiştiren ve sonucunda böyle bir işlem yaptıran yada konu hakkında bilgisi olan bir arkadaşım konu hakkında yardımcı olabilir mi? Tecrübelerinize ve bilgi birikiminize göre yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 8 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Öncelikle 17 ve 18 için uygun değerleri verelim

215/50 R17

235/40 R18

Bu ölçüleri kullanırsanız bir ayar yaptırmasanız da olur. Eğer bunlar dışında lastik takarsanız kadran yanlış hız gösterir.

Sorunuza gelince; Abs ve vb ayarlara ihtiyaç duyulmuyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Serviste aracinizin beynine 215/55/16 olarak tanitilmis onu yeni olculere cevirebiliyorsunuz buda kadran dogrulugunu ve belkide absyi ona gore ayarliyodur bilemiyorum. Ben sormustum zamaninda janti buyuturseniz gelin yukleyelim demisti

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Serviste aracinizin beynine 215/55/16 olarak tanitilmis onu yeni olculere cevirebiliyorsunuz buda kadran dogrulugunu ve belkide absyi ona gore ayarliyodur bilemiyorum. Ben sormustum zamaninda janti buyuturseniz gelin yukleyelim demisti

Focus 2.5 için de geçerli mi acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bahsettiğim şeyde buydu tamamen yani araç sistemine yeni ölçüleri girmek öncelikle olası kadran hatalarını oluşmadan giderir ama toplam lastik çapı aynı kaldığında kadran hatası olmaz diye tahmin ediyorum mantıken. ABS nin bu durumla bir ilgisi varmı  bilemiyorum ama bahsetmiş olduğum arkadaşın aracı için bu uyarıyı yapmışlardı. yinede her durumda böyle bir değişiklik yapılırsa serviste araç bilgisayarını güncelletmek ideal olacak gibi görünüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bahsettiğim şeyde buydu tamamen yani araç sistemine yeni ölçüleri girmek öncelikle olası kadran hatalarını oluşmadan giderir ama toplam lastik çapı aynı kaldığında kadran hatası olmaz diye tahmin ediyorum mantıken. ABS nin bu durumla bir ilgisi varmı bilemiyorum ama bahsetmiş olduğum arkadaşın aracı için bu uyarıyı yapmışlardı. yinede her durumda böyle bir değişiklik yapılırsa serviste araç bilgisayarını güncelletmek ideal olacak gibi görünüyor.

Faydasi var zarari yok. Hem kafaniz rahat olur. Benim onceligim odur degisiklik olmasa bile kafam rahat olsun
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.