Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Performans Düşüşü Hakkında

Recai Bayram

Soru

Herkese iyi akşamlar. Görüyürorumki özellikle ileri km li ve birkaç yılı devirmiş araçlara sahip focusçularda bi performans sıkıntısı görüyorum. ben de tecrübelerimi paylaşayım dedim. benim önceki arabam 2010 tdci focus 2.5 deniyor heralde o kasalara. neyse 88 binde aldığımda canavar gibi bir performansı vardı. önceki tüplü 96 model polo ile 3. viteste 50 ile çıktığım yokuşları focus ile 130 ile çıkıyordum :D. çok hoşuma gitmişti.

20 bin km sonra aracın performansında bir düşüş hissettim. çünkü daha önce 130 ile çıktığım yokuşu 110 ile çıkabiliyordum. bunu çok bariz görmüştüm. hava filtresi yağ değişimi enjektör temizleyiciler karbon clean filan denedim. sadece karbon cleanin biraz faydası olur gibi oldu. ama eski perfomanstan hala uzaktı. sonra enjektörleri bi temizleteyim dedim. sadece enjektör temizliği ile uğraşan bi tamirciye gittim. 100 tl ye ultrsonik bir cihazda temizleriz dediler. ama önce enjektörleri bi makineye bağlayıp durumunu test ettiler. sonuçta bir enjektör depoya fazla mazot gönderiyormuş. yani arızalı. enjektör memelerini değişmesi gerektiğini söylediler. 4 tanesi 650 tl ye patladı. sonra aracın performası eskisi gibi oldu.  hatta yakıtı daha da düştü. rölenti yakıtı bile düştü. motor gürültüsü de azaldı. velhasılı kelam performans düşüşünde önce bi turbo hortumu filan kontrol ettirin. bundan sonraki enjektör temizliği olsun. hatta 100 bin km den sonra şikayet olsun olmasın enjektör memelerini değiştirin. tamircinin tavsiyesiydi. çünkü o zımbırtıların ömrü 100 bin km imiş. zaten uçlarında kıldan ince deilkler var. en ufak bi yakıt pisliğinde anında tıkanır. 

bu arada eski arabamda performans düşüşüyle birlikte çok ilginçtir arabanın egzos kokusunun değiştiğini farketmiştim :) meğer düzensiz yanmadan dolayı çiğ mazot atmasından kaynaklanıyormuş. yaw o kadar usta oldum ki arabanın egzos kokusundan performansını değerlendiriyorum :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 3 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Anlatığınız şey hangi araç ? 2 mi 3 mü anlamadım başlığı doğru yere alalım.

Ayrıca c.c dediğimiz şey her zaman yapılan birşey değil yani sorun hissedildiğinde yapılmaz olmadan düzenli yapılmalıdır.

Performans düşüsü normal şartlarda bu km ve yıllarda olmaz. Olmamalıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Anlatığınız şey hangi araç ? 2 mi 3 mü anlamadım başlığı doğru yere alalım.

Ayrıca c.c dediğimiz şey her zaman yapılan birşey değil yani sorun hissedildiğinde yapılmaz olmadan düzenli yapılmalıdır.

Performans düşüsü normal şartlarda bu km ve yıllarda olmaz. Olmamalıdır.

bu dediklerim her km ve her yıl aracında doğru olma ihtimali olan şeyler hocam. araba 2013 olsa da kötü yakıt almışsınızdır sanki 5 yıllıkmış gibi enjektör memelerinde problem çıkabilir. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.