Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Motor Yaği Yakiti Etkilermi

Taner Ayık

Soru

Arkadaşlar 10.000 km önce aracımın bakımını yaptırdım.motor yağı 10/40 kullandılar.daha sonra bayram tatiline falan çıktım.araç 4 kişi bagaj dolu uzun yolda ortalama hız 110-120 yakıt 7.7-8 den aşagı düşmedi.şehiriçi 8.5 altına düşüremedim.10.000 km oldu tatile çıkacagım için yağ değişimini yapıp yola çıkmak ıstedim ama bu arada servisimide değiştirdim.gittiğim usta yağı 5/30 kullandı.uzun yolda 1900 km.yol yaptım.araçta 4 kişi ve bagaj dolu.yani yük aynı hız cruise control 120 sabitledim.yolun %80 i bu şekilde kullandım yakıt 6.1 den yukarı cıkmadı.şu anda şehiriçi 6.6 yakıyor.acaba bunun yağ ile bir alakası olabilirmi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 5 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Yağ tüketimde fark ettirir ama bu kadar fazla olmaz. Aynı güzergah demek aynı koşul anlamına gelmez unutmayalım bunu da

Bende bu kadar fark etmesine sasirdim zaten.kosul derken guzergah olarak degil aractaki yuk ve hiz olsrsk soylemistim.dedigin gibi yol sartlari bile fsrkettiriyor.ben bu kadar fark etmesine sasirdim.nerdeyse yuzde 30 fark etti.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arkadaşlar 10.000 km önce aracımın bakımını yaptırdım.motor yağı 10/40 kullandılar.daha sonra bayram tatiline falan çıktım.araç 4 kişi bagaj dolu uzun yolda ortalama hız 110-120 yakıt 7.7-8 den aşagı düşmedi.şehiriçi 8.5 altına düşüremedim.10.000 km oldu tatile çıkacagım için yağ değişimini yapıp yola çıkmak ıstedim ama bu arada servisimide değiştirdim.gittiğim usta yağı 5/30 kullandı.uzun yolda 1900 km.yol yaptım.araçta 4 kişi ve bagaj dolu.yani yük aynı hız cruise control 120 sabitledim.yolun %80 i bu şekilde kullandım yakıt 6.1 den yukarı cıkmadı.şu anda şehiriçi 6.6 yakıyor.acaba bunun yağ ile bir alakası olabilirmi.

serviste geçen yıl yağı tam sentetik 5/30 yağ ile değiştirmişler. Ondan önce yarı sentetik kullandıklarını söylediler. Benim de yakıtta baya fark etti ama %30 kadar değil Ayrıca motor sesinde belirgin azalma oldu sanki.Bende şu an bir depo ile (depo aynı max 32 lt alıyor) 105 sabit hızla 450 km yi buluyor. Daha önceden 400 civarında seyrediyordu. (yazdıklarım sayılar  tek seferlik ölçümler değildir) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

serviste geçen yıl yağı tam sentetik 5/30 yağ ile değiştirmişler. Ondan önce yarı sentetik kullandıklarını söylediler. Benim de yakıtta baya fark etti ama %30 kadar değil Ayrıca motor sesinde belirgin azalma oldu sanki.Bende şu an bir depo ile (depo aynı max 32 lt alıyor) 105 sabit hızla 450 km yi buluyor. Daha önceden 400 civarında seyrediyordu. (yazdıklarım sayılar  tek seferlik ölçümler değildir)

Valla ben zaten anlamadigim icin sizlerden yardim istedim.bir yag degisimi depoda nasil 100 km fark ettirir.isin diger tarafi arac yuklu.18 jant lastik ve acik hava filtresi var.demekki arac bos olsa jant lastik ve filtre orjinal olsa benim araba bir depo lpg ile 500 km gidecek :-D
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.