Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Marştan Sonra Gelen Vuruntu Sesi

Mehmet Fidan

Soru

Arabamda sıcak motoru stop ettirdikten 15 dakika sonra motoru çalıştırdığımda 1-2 saniye kadar sürüp daha sonra kesilen ve hiçbir devir aralığında bir daha duyulmayan subap şıkırtı sesi olduğunu düşündüğümüz bir vuruntu var. Ses dizel motor sesine benziyor. Motor soğukken ilk çalıştırmada bu ses duyulmuyor.

İlk ihtimal olması gerekenden katı yağ konulmuş olma ihtimali idi. Henüz 2000 km önce aracı aldığım gün değiştirdiğim yağın değişim kartında 5w30 tam sentetik işaretli olmasına rağmen, ustaların daha katı yağ koymuş olma ihtimaline karşı yağı tekrar değiştirdim. Değiştirmeden önce de yağa 250 ml lik motor temizleme katkısı döktürüp 15-20 dakika rolentide beklettim. Ancak aynı ses devam ediyor. Benden önceki sahibi sıfır araç aldığı için ihmalkar davranmış ve 7000 km önce değişmesi gereken yağı değiştirmemişti. Ayrıca termostat çalışmıyordu. Termostatı yaptırttım, bu sebeple V kayışı

Burası küçük bir yer ve kalifiye usta bulmak zor. Yetkili servisin faturayı extradan kabartmasından korktuğum için henüz gitmedim ancak görüştüğüm ustalardan aldığım fikirler şunlar.

1-Bir müddet böyle bin birşey olmaz,

2-Yağı tekrar değiştir, bu sefer yağı boşalttıktan sonra bujilerin elektrik bağlantısını da keserek birkaç sefer marş vurup yağın iyice süzülmesini bekle.

3- Subap iticilerin değişmesi gerek.

Aracı almadan önce termostat çalışmıyordu. Eski sahibine termostatı yaptırttım, bu sebeple V kayışı değişti ve ustalar bunu takarken bayağı zorlandılar. Hatta bir ara aracın başından ayrılmak durumunda kaldım daha büyük bir kayış takmış olmalarından korkuyorum, ancak herhangi bir kayış veya ıslık sesi yok. Şıkırtı sesinin bu kayışla bir ilgisi olabilir mi.

Mehmet Fidan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 6 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Sorun yetkili serviste çözüldü.

Yaz tatilinin başlaması ile el atayım dedim bu can sıkıcı probleme. Aynı problemi yaşayanlar olur belki ilerde, araca yapılanları aktarayım.

Öncelikle eksantrik zamanlayıcı emme ve eksoz taraflarındaki elektronik parçalar olduğu söylendi ve parçalar istendi. Parçaların otosan tam adı : Solenoid Komple, Zetec -  1.6 PFI VCT (115). Ancak sorunun bu parçalardan olmadığı anlaşıldı ve eskileri geri takıldı. İkinci olarak yine emme ve eksoz eksantrik kasnakları değişti ve problem düzeldi. Yaklaşık maliyeti işçilik dahil 500 TL kadar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benim aracımda da araç sıcak motorda iken böyle kayışın olduğu kısımdan şık şık şık ( Çok ince kuş sesi gibi ) diye bir ses geliyor. Mesela garaja girmek için araçdan indiğim zaman duyuyorum böyle inceden ( cik ,cik, cik ) diye ama pek umursamadım açıkcası. Çünkü Bir arkadaşımın 2009 Honda Civic marka aracındada aynı ses rolentide geliyor ve problem olmadığını söylemişdi. ( Servise Baktırmış )

Samet Daz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Benim aracımda da araç sıcak motorda iken böyle kayışın olduğu kısımdan şık şık şık ( Çok ince kuş sesi gibi ) diye bir ses geliyor. Mesela garaja girmek için araçdan indiğim zaman duyuyorum böyle inceden ( cik ,cik, cik ) diye ama pek umursamadım açıkcası. Çünkü Bir arkadaşımın 2009 Honda Civic marka aracındada aynı ses rolentide geliyor ve problem olmadığını söylemişdi. ( Servise Baktırmış )

Bendeki ses farklı biraz, iki usta da subap sesi olduğunu söyledi, dizel sesine benziyor 1 sn sürüyor sadece marştan sonra geliyor. Bu arada Karabüke selamlar, 5 yıl görev yaptım orada, ikinci memleketim sayılır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.