Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus 3 Style, Ötv Indirimli Alımı

osman yüksekkaya

Soru

yaklaşık 10 gün önce adana ford bayilerine gittim focus style benzinli almak için ama bayiler değişiklik olacağını söylediler bayilerden birini elamanı yeni fiyat ve donanım bilgisi için bu hafta sonunu kadar arayacağını söyledi bu değişikliklerde fiyat ve donanımda artı ve eksilerimiz nelerdir öğrenmek isterim. ikinci sorumda ben %91 engelli raporu ile alacağım aracı ama satış elemanları aracın ham fiyatı üstüne önce ötvyi koyuyorlar sonra kdvyi sonra bu ötvli ve kdvli halinden ötv düşüyorlar benim aklıma takılan bu hesaplama yöntemi ben neden ötvnin kdvsini ödemek zorunda kalıyorum doğru bir hesaplama yöntemi gibi gelmedi bana direk aracın ham fiyatı üstüne kdv koyup satış yapmaları gerekiyor gibi düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 13 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

satış daışmanı şu cümleyi kurdu trend ve trend x paket gelecek style kalacak ama donanımdan kısılacak yada üstüne ekleyecekler fiyat konusundada aynı durum geçerli olabilir demişti

zaten style+plus paket almayı düşünüyordum bide bu bayilerden pazarmık olayı ile indirim durumu oluyormu ve artı olarak o ötv içinde alper arkadaşımı beklemek gerekiyor dediniz

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

işte alakalı başlık yukarda..Tüm fiyat yorumlarıda orada :)

Dediğim şey, sorduğunuz şeyin cevabı yani ÖTV... Sonra yazılanlar donanım ile yani konu değişti..O konu hakkında bilgileri yukardaki başlıktan edinebilirsiniz..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

ötv indirimi uygulanıyor kdv indirimi yok...

4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu 7.. Maddesinde yurt içinden sıfır araç alımında özürlülere ÖTV muafiyeti tanımıştır.

Bu maddeye göre, %40 ve üzeri H sınıfı sürücü belgesi olanlardan aracı hareket ettirmek için özel imal edilmiş hareket ettirici tertibata ihtiyaç duyan özürlülerle, %90 ve üzeri özürlü olanlar bu muafiyetten yararlanabilmektedir.

Özürlü vatandaşlarımıza tanınmış olan bu hakla ilgili iki hususa dikkatlerinizi çekmek istiyoruz;

1- Muafiyetten faydalanarak araç almak isteyen özürlü vatandaşlarımız hiç ÖTV ödememektedir. Yani bu araçlara kesilen faturalarda ÖTV gösterilmemektedir. Fakat bayiler ne yazık ki hesaplamayı doğru yapmamaktadır. Araç fiyatlandırılırken şunlara dikkat ediniz;

1-1- Aracın bayi satış fiyatı ( vergisiz olarak ),

1-2- Aracın ÖTV’li fiyatı,

1-3- Aracın ÖTV’li ve KDV’li yani satış fiyatı,

1-4- Son olarak da plaka, tescil ve bandrol giderleri eklenmektedir.

Araç kullanıcıya bu şekilde teslim edilmektedir. Bayiler hesaplama yaparken önce ÖTV ekleyip daha sonra KDV’sini hesaplıyorlar. Satış esnasında ÖTV’yi düştüğümüzde şu kadar kalmaktadır gibi hesaplamalar yanlış olmaktadır. Zira bu şekilde yapılan bir hesaplama sizden ÖTV’nin KDV’sinin ( yani fazla ücret alınması ) anlamına gelmektedir. Dolayısıyla bayinin yapması gereken vergisiz fiyat üzerinden KDV hesaplayıp size ödemeniz gereken tutarı bildirmektir. Ne yazık ki bazen vergisiz fiyatların da yüksek söylendiği durumlarla karşılaşılıyor, Bu durumda da eğer ki fiyattan kuşkulandıysanız aşağıdaki yöntemle aracın net fiyatını bulabilirsiniz.

Söylenen fiyattan tescil plaka ve bandrol masraflarını çıkarın,

Kalan fiyatı 1.18’e bölerek aracın KDV’siz fiyatını bulun,

KDV’siz fiyatı da 1.27’ye bölerek aracın net fiyatını bulabilirsiniz,

Son olarak da bulduğuz bu son fiyatı 18 ile çarpıp 100’e bölerseniz ödemeniz gereken KDV’yi bulursunuz.

İşte bulmuş olduğunuz net fiyat ve KDV toplamı sizin bayiye ödemeniz gereken fiyattır. Ayrıca tescil masrafları adı altında alınan ücretten de bandrol giderini düşeceksiniz zira özürlüler Motorlu Taşıtlar Vergisinden de muaftır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

sorry anlık iletilerden kalan bir alışkanlık :)

bende aldim mayıs ayinda normal fiyatı 46,5 dedi otv indirimi ile 34,5 dedi plaka ruhsati ben yapcam dedim 33,5 e aldim style+plus paket diyarbakırda 36,5 demislerdi ben izmirden aldim barış barti tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.