Jump to content
  • Welcome!

Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
    This message will be deleted after you register.

Furkan Çiçek

Hiç Yakmadığı Kadar Az Yakıyor, Sorun Olabilir Mi?

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba,

Öncelikle şu fotoğrafı şuraya koyayım, mesajı altına yazmaya devam edeyim.

image.thumb.png.6b89ef809fa693724c00f65fe26a2975.png

Yukarıda da gözüktüğü gibi, yarım depodan çeyreğin yarımı kadar az bir mazot ile 526 KM kalan yol gösteriyordu yol bilgisayarı.

İşin garibi, yarım deponun bir milim altındayken Zile'den Turhala oradan Tokat'a Tokat'tan ise Sivas'a geldim. (ortalama 190-200 km civarı yol)

Bilen bilir, Kızıliniş denilen muhitte 10 KM yokuş çıkılıyor ve geri inişi yok. Ardından da Çamlıbel çıkılıyor. Tokat - Sivas rakım farkı 1 km falan olması lazım.

Yakın zamanda enjektör bakımı yaptırmıştım ama bu kadar farkın olacağını zannetmiyorum. Yani 211 bin km boyunca bu aracın bu kadar az yaktığını hiç görmedim. Hız sabitleyicisinin 70 km de olmasına bakmayın, Sivas'a batı girişinden sonra 70 km radar bölgesi var 😄

Şimdi acaba maşallah mı desem yoksa yarın arabayı korkarak mı çalıştırsam? 

Zira aynı rotayı tekrar yapacağım. Şöyle 200 tl lik bir mazot atmayı planlıyordum, bu mazotla gideceğim denemek için.

Ya da gösterge kalibrasyonlar falan bozulmuş olabilir mi? Seyir hızı ortalamam ise 110 km civarı. Her zamankinden 30-40 km daha yavaş gittim. 

Bende bir Ford'un bu kadar az yaktığına hiç şahit olmadım.Bence ortada bir sıkıntı var.Yani senin tabirinle fırtına öncesi sessizlik 🙂  Yolda kalma ihtimalini göz önünde bulundur.

Edited by Mehmet Çallı

8 saat önce, Furkan Çiçek yazdı:

çeyreğin yarımı kadar az bir mazot ile 526 KM kalan yol gösteriyordu

Normal düz bir yolda bile bu kadar az yakması zor. Hele ki Sivas Tokat yolunda bana da gerçekçi gelmedi.  

En somut öğrenme ve ölçme yolu depoyu gidilecek güzergah öncesi ve sonrasında tamamen doldurarak depo ölçümü yapmak olur.

Ortalama tüketimi ne kadar gösteriyor?

Bir de tamamen doldurduktan sonra kaç gösterecek meraktayım 😄 

Bir saat önce, Mehmet Çallı yazdı:

Bende bir Ford'un bu kadar az yaktığına hiç şahit olmadım.

203km yol ist-ank arası otoban. 125 sabit. 3 kişi 1 valiz araç cmax. Yüksek devirle değil de sakin kullanım ve yavaş hızlanma ile bence az yakması doğal. 

IMG-20190922-WA0055.jpeg

her çeyrekle 350 km gittiğimi biliyorum 🙂 tek depo 1350km 90-110 aralığında klima açık 18 jant 2 yetişkin 🙂 menzil 1300 küsürdü ...

temizliği bakımı yapılmış enjektör çok fark ediyor...

IMG_9300.PNG

Edited by Serkan Karakoca

Dizel Focusla İzmir-Antalya arasında gidip geldim. Yolun sonunda depoyu fullediğimde menzil 1250 km göstermişti. 4 litrenin biraz altında bir sonuç. Yol bilgisayarı 3.9 lt ortalama vermişti. En iyi sonucu depoyu fulleyip km not alıp bir sonraki doldurmada karşılaştırma yapmak.

Araba da duman atma yoksa,yokuşta 5 veya 6 devam ediyorsan,1800-2000 devirde turboyu hala hissediyorsan sıkıntı yapma.Senin km görünce benim moralim düzeldi.Benim araçta 143 bine geldi ve evhamlarım başladı.Demek ki araca iyi bakınca bizim motorlar da belli km den sonra kronik sorunlar çıkmıyor.En kötü yol bilgisayarının kalibrasyonu bozulmuştur.

Vay beee 😮  Forumda ne kadar çok , az yakan Ford varmış.Benim üçüncü Focus'um ve şimdiye kadar bir depo ile 850 km'yi hiç geçemedim.Yol bilgisayarında gösterenden bahsetmiyorum bu arada.Genel kullanımımda 800 km civarında gidiyor.Keşşşke benimde az yakan bir Ford'um olsaydı :zha:

Edited by Mehmet Çallı

31 dakika önce, Mehmet Çallı yazdı:

800 km civarında gidiyor

Sıkma canını.Benim ki de şehir içi 600-650 km , şehir dışı ise 800-900 km gidiyor.

An itibari ile, dünkü fotonun üzerine yakıt almadan Sivas'tan Zileye gelmiş bulunuyorum. (173 km yol bilgisayar farkı)

Anlamadığım şey, 1 depodan fazlasını harcıyordm 2 kere Sivas Zile arasında.

Yol öyle izmir ankara yoluna benzeyen bir yol değil. 10 KM boyunca yokuş çık, sonra 5 km çık. 2 km in gibi çok dalgalı bir yol.

Yani 6 yıldır bu aracı 0 km den beri kullanıyorum hiç bu kadar az yaktığını görmemiştim. 

Ortalamam ise 5 Litreye düştü 😕 

Kalibrasyon hatasını göz önünde bulundurmama rağmen yakıt almadan Sivas'a döneceğim öğleden sonra. 

image.thumb.png.5c6d56c3c8b6b839ad1cd1ef6c1ec7fb.png

1 dakika önce, Furkan Çiçek yazdı:

An itibari ile, dünkü fotonun üzerine yakıt almadan Sivas'tan Zileye gelmiş bulunuyorum. (173 km yol bilgisayar farkı)

Anlamadığım şey, 1 depodan fazlasını harcıyordm 2 kere Sivas Zile arasında.

Yol öyle izmir ankara yoluna benzeyen bir yol değil. 10 KM boyunca yokuş çık, sonra 5 km çık. 2 km in gibi çok dalgalı bir yol.

Yani 6 yıldır bu aracı 0 km den beri kullanıyorum hiç bu kadar az yaktığını görmemiştim. 

Ortalamam ise 5 Litreye düştü 😕 

Kalibrasyon hatasını göz önünde bulundurmama rağmen yakıt almadan Sivas'a döneceğim öğleden sonra. 

image.thumb.png.5c6d56c3c8b6b839ad1cd1ef6c1ec7fb.png

yani kısaca çeyrek deponun yarısı ile 173 km gitmişsin 🙂 her bir çeyrekle 350 gibi işte 🙂

Şimdi, Serkan Karakoca yazdı:

yani kısaca çeyrek deponun yarısı ile 173 km gitmişsin 🙂 her bir çeyrekle 350 gibi işte 🙂

İşte hayvancaazın bu kadar az yakması kıllandırdı beni 😄 

Dönüşte 3-5 top speed denemesi yapayım acaba beygirler mi öldü 😕 

Eğer bu hep böyle yakarsa ay sonunda cebime fazladan 500 tl kalır 😍

Yalnız şaka bir yana abi senin enjektör tecrüben çok oldu, enjektörcü dediki 1.000 km sonra kalibrasyon tam oturur.

Pompacıdan çıktıktan sonra böyle değildi, 1.500 km falan geçti böyle oldu. Bu zamana kadar bozuk enjektörlemi gezmişim yani ?