Jump to content

Yeni Koronavirüs Hastalığı Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplar

Sizi ve çevrenizi Koronavirüs riskinden koruyacak 14 Kural (video)

'Yola Focusla'tıkla yazmaya başla

Fotoğraf yarışması için tıklayınız (Mart 2020)

Orhan Gönel

Member
 • Content Count

  4
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1 Poor

About Orhan Gönel

 • Rank
  Yeni üye

Profile Details

 • Location:
  İstanbul
 • Car:
  Fiesta 1.0 ecoboost st line140
 • Job:
  Eğitim
 • Gender:
  Bay
 • Age 37
 1. Selamlar, Malum şikayet sitesine yazdığım yazının aynısını sizlerle paylaşmak istiyorum. Yaklaşık 8 ay önce Oto Rapor Pendik Oto Sanayi şubesinden 2 kez ekspertiz hizmeti satın aldım. Aldığım hizmetlerden gayet memnun kaldım ve hatta ekspere götürdüğüm bu iki araçtan birisini satın aldım. 7 ay sonra aracı sattım ve başka bir aracı Şişli Şubesine götürdüm. Bu şube için şikayetlerim; - Aracın bir jantı yamuk çıktı, 4 lastiğin 3ü farklı marka ve durumda. Bu durumu sorduğumda cevapları; 'jant-lastik aksesuara girermiş'. Hadi lastik aksesuar, benim evin salonunda vitrinde de var zaten, o konuda tamam haklılar. Jant nasıl aksesuar, arabanın asli bir parçası değil mi? - Sorduğum sorulara tatmin edici cevaplar alamadım. Hatta doğru dürüst bir cevap alamadım. - Pendik şubesinden aldığım hizmete kıyasla araç başında yeterli bir bilgilendirme almadım (Pendik şubesinde aracın sorunlu olmayan yerleri ile de ilgili bilgi vermişlerdi). - Arka tekerlekte bariz bir deformasyon vardı. Rapora geçmemiş. Sözlü olarak da söylemediler. Ben sorduğumda 'bir şey değil' gibi bir cevap verdiler. - Beyin testi yapıldığı söylendi ama konu ile ilgili bana hiçbir bilgi verilmedi. - Yapılan test ve incelemeler (önceki testim eko paket olmasına rağmen) daha önceki testlere kıyasla çok kısa sürdü. Hem inceleme hem de bilgilendirme kısımları. Daha kapsamlı ve fiyatlı yapılan test nasıl daha kısa sürüyor, anlamış değilim. - Hem kaydı alan ilgili kişi hem de inceleyen iki görevli bence gayet ilgisiz ve alakasız idi. Sanki ücrete mukabil hizmet almak için değil de, zorla ekspertiz yapmış gibi bir halleri vardı. - Raporda yazan bilgiler son derece genel geçer. Örneğin sensörün bağlandığı yerden ufak bir yağ kaçağı gibi detaylar için çok genel ifadeler kullanılmış. Bu aracı uzun süre binmeyi düşünmüyorum. İlana koyarken bu rapor ile satılığa koysam, netliği olmayan ve çok genel ifadeler var. - Oto Rapor genel merkezine ulaşmak söz konusu değil. İnterneteki kendi adreslerine mail ulaşmıyor. Bayilerine ise genel merkez telefon numaralarını paylaşmamaları için talimat vermişler. Müşteri memnuniyetinin bu kadar önemli olduğu bir dönemde ve hatta hizmet sektöründe bu ilgisizlik alakasızlık nedir anlayamadım. Bir firma genel merkezi ne de müşterileri ile iletişim kurmaz onu da anlamadım.
 2. Selamlar, Öncelikle ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim. - Bujileri söktük, görüntüden değişmesi gerektiği anlaşılıyordu. Muhtemelen 45 bin bakımında değişmemiş (muhtemelen değil, değişmemiş). - Fren hidroliğini boşaltıp yenilendi (60bin bakım) - Karter tıpası değişti (60bin), gerçi orjinali daha iyiydi gibi ama... - Yağ olarak Liqui Molly aldım. Almanya üretimi çok kaliteli bir mal olmasına rağmen, servis kalitesiz olduğunu söyledi. Neye dayanarak Liqui Molly nin kalitesiz olduğu sonucuna vardılar bilmiyorum ama kesinlikle kaliteli bir marka. Hatta oldukça kaliteli, WÜRTH eşdeğeri bile denebilir. - Aracın içinden çıkan yağ resmen simsiyahtı. Bakımı yapılmamış. 3 yaşına girmemiş bir arabanın, nasılsa satacağım diye bakımını yapmamak çok büyük ayıp hatta başka bir şey. (bakımının yapılmadığını sadece yağ renginden anlamadım) Cem Bey, araba konusunda çok bilgili birisiniz, tebrik ve teşekkür ederim.
 3. Öncelikle selamlar, Araç almadan önce bir kaç foruma göz gezdirmiştim. Bu forum diğerlerine göre hem bilgi kalitesi hem diyalog kalitesi olarak diğerlerinden daha iyi. Aracımı yeni aldım. 2016 model 2017 çıkışlı 1.0 ecoboost ST line 140 hp manuel (bildiğim kadarı ile 140 hp lerde otomatik yok). Aracı alırken, satın aldığım kişi bakımlarının 1000 km içinde yapılması gerektiğini söyledi. Aracın bakımı yaptırmak için yetkili servisi aradım, bakım maliyetinin 1700 tl olduğu söylediler, sebebini sorunca 60000 bakımında karter tıpası ve contası değişiyor gibi bir şey söyledi tam olarak anlamadım. Bir de yağı 5W 20 olduğu için daha pahalı imiş. 45.000 bakımında bujilerin değişmesi gerekiyor. Eski sahibini aradım, tam net bir şey söylemedi, servise götürdüğünü, masraftan kaçınmadan bakımını yaptırdığını ama bujiler ile ilgili net bir bilgisi olmadığını söyledi. Sorularım; 1- Aracın bujilerinin değişip değişmediğini nasıl anlarım ya da anlayabilir miyim? Eğer emin değilsem değiştirmem şart mı? (Değiştirirsem daha iyi olacaktır orası muhakkak ama gerekliliği nedir?) 2- Aracım 66.000 km de ve 2017 çıkışlı. Eğer 8 yaşında ve 66000 km olsa, km gelmeden yılda bir bakım yapılmış diyebilirim ama sanırım aracımın bakımı eski sahipleri tarafından aksatılmış. Bildiğim kadarı ile özellikle günümüzde kullanılan yağların kalitesi yüksek olduğu için bakım gerçekte yapılması gereken bakım aralığından daha kısa sürede bakım öneriliyor. Muhtemelen bir sorun olmayacaktır ama ekseriyet ile yapmam gereken bir şey var mı? 3- Aracın kitapçığından, internetten indirdiğim daha detaylı kitapçıktan net olarak 60000 bakımı ile ilgili bir bilgi alamadım. Tam olarak ne yapılması gerekir? Filtreler ve yağ dışında ne değişmesi gerekir? Sanırım fren hidroliği de değişiyor. Net bir bilgisi olan ya da kaynak önerecek birisi varsa çok teşekkür ederim. 4- Servis ile yaptığım telefon konuşması (ses kalitesi açısından) çok faydalı olmadı. Karter tıpası ve contasının değişmesi gerekiyor galiba ama anlam veremedim. Yanlış duymuş/anlamış olabilir miyim? Teşekkürler

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.