Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 1.5 Tdci Powershift Yakıt Tüketim Değerleri

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

herkese hayırlı hafta sonları.

bende az yakar diye yeni aldığım aracım 7.3 lerden aşağı inmiyor, aynı güzergahta benzinli araçla yakaldığım ortalama anlık tüketimin yanına bile yaklaşamadım daha hadi ben aracın karakterine alışmadım diyorum ama böyle giderse bence bu araçlar fazla yakıt tüketiyor..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Mustafa Yilmaz yazdı:

herkese hayırlı hafta sonları.

bende az yakar diye yeni aldığım aracım 7.3 lerden aşağı inmiyor, aynı güzergahta benzinli araçla yakaldığım ortalama anlık tüketimin yanına bile yaklaşamadım daha hadi ben aracın karakterine alışmadım diyorum ama böyle giderse bence bu araçlar fazla yakıt tüketiyor..

Bu araçlar fazla yakıt tuketmiyor bilakis Ford'un Focus için kullandığı en tasarruflu motor. Bunu çok net söylüyorum çünkü 1.6 125 ps benzinli ile ayni güzergahtaki genel ortalamam 6,9 du. 1.5 dizelde ise su an 2 bin km deyim ve genel ortalama 5,5. Hem de otobanda benzinliyi 100 km ye sabitlerken bunu 110 km ye sabitliyorum buna rağmen ortalama  1,4 litre daha az yakıyor. Araçlar arasında yenilik eskilik farkı yok. Onu da 2015 te sıfır almıştım. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

14 dakika önce, Serkan Z. yazdı:

Bu araçlar fazla yakıt tuketmiyor bilakis Ford'un Focus için kullandığı en tasarruflu motor. Bunu çok net söylüyorum çünkü 1.6 125 ps benzinli ile ayni güzergahtaki genel ortalamam 6,9 du. 1.5 dizelde ise su an 2 bin km deyim ve genel ortalama 5,5. Hem de otobanda benzinliyi 100 km ye sabitlerken bunu 110 km ye sabitliyorum buna rağmen ortalama  1,4 litre daha az yakıyor. Araçlar arasında yenilik eskilik farkı yok. Onu da 2015 te sıfır almıştım. 

focuslar içinde ekonomik olabilir. Ama şu sıklet fazlalığı yüzünden diğer modellere göre biraz ekonomi dezavantajı var. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Serkan Z. yazdı:

dikkat ederseniz araca yeni olduğumu yazdım ve kıyaslamayı da diğer marka aracın benzinlisine göre düşünü rek söyledim ve şu bir gerçektir ki 110 sabitlediğiniz de bunlardan cok güçlü araçlar bile yakmazki. :) 

bana göre bu araba yakıyor ama şunu da es geçmiyorum aracın dinamiklerine gaz tepkimelerine alışamamışta olabilirm bakalım ilerleyen zamanlarda yine yazarı  şimdilik bu arabada ortalama 7 litre bence çok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Mustafa Yilmaz yazdı:

dikkat ederseniz araca yeni olduğumu yazdım ve kıyaslamayı da diğer marka aracın benzinlisine göre düşünü rek söyledim ve şu bir gerçektir ki 110 sabitlediğiniz de bunlardan cok güçlü araçlar bile yakmazki. :) 

bana göre bu araba yakıyor ama şunu da es geçmiyorum aracın dinamiklerine gaz tepkimelerine alışamamışta olabilirm bakalım ilerleyen zamanlarda yine yazarı  şimdilik bu arabada ortalama 7 litre bence çok.

Mustafa Bey, oteki aracı 100 e bunu 110 a sabitliyorum yazmıştım onu görmezden gelmissiniz ☺. Yani dizeli daha hızlı kullanıyorum ama ortalaması 1,4 litre daha az. Toplam 2 bin km de %35 şehir içi %65 şehir dışı genel ortalamam 5,5. Otobanda genelde 110 km sabit ara sıra 180-200 km ye çıkıp geri iniyorum. Bu şekilde kullaniyordum benzinliyi de tamamen ayni güzergahta ve hatta onu biraz daha yavaş. 

Eşim kullandığında hemen değerler yükseliyor. Siz de araca alıştığınizda bence problem kalmayacak.

Arac çok iyi ivmelendigi için basıyoruz gaza ve dizeldir yakmaz diyoruz. 

Yakında siz de göreceksiniz benzinli araç ile arasında yaklaşık 2 litre daha düşük değer yakalayacaksiniz.

Ben test aracını teslim etmek icin dönerken bilgisayarı sifirlamistim ne kadar az yaktirabilirim diye. 50 km lik bir yolda 20 km si yaklaşık 10 tane trafik ışığı ile geçilen karma bir yolda bayie vardığımda ekranda ortalama tüketim 4,0 yazıyordu. 

Siz de cok rahat kasmadan ortalama 6 litreye inersiniz yakında bence  ☺. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 saat önce, H. Cenk yazdı:

Şu konuda epey konuştuk. 

1.5 tdci yağ şikayeti

Ford bizim arabaya 0-30 yağ kullanılması gerektiğini söylüyor kullanım kılavuzuna yazıyor. Alternatif olarak onu bulamazsan 5-30 kullanılabileceğini ancak bunun yakıt tüketimini artıracağını aracın geç marş alacağını falan söylüyor. Otosan diyor ki kılavuz geneldir bize gelen arabalara baştan  5-30 koyuluyor . Kılavuza bakmayın ... Ancak biz buna bir türlü ikna olamıyoruz. Saarlouis de varil varil çeşit çeşit yağ olup ona 0-30 buna -5-30 konduğunu düşünmüyoruz. Bizce otosan burada bizi kandırıyor ve arabalar 0-30 la geliyor. Bunlara ilk bakımda 0-30 dökülüp yerine daha fazla tüksetime neden olacağı söylenen 5-30 dolduruluyor. Bu da azcık daha yüksek tüketim demek. Benim de yakıt tüketimim ilk bakıma kadar makuldü, bakımdan sonra ben de artış gözledim.

Tabii kimseyi suçlayamıyoruz bizimki sadece bir tahmin, bakı sonrası tüketim artışından yapılan bir çıkarım. 

Aynen katılıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Full İstanbul içi, klima açık, Start-Stop Kapalı. Herhangi bir ekonomi gözetmeden maximum ne gösterecek bize diye denediğim depo ölçümü. Depo ölçümü 6.4lt. Yol pc 6.5lt. Daha fazlada yakmaz bu motor ve şanzuman tüm extra şartlar oluştu

IMG_1056.thumb.JPG.158152a9c52273941c36a8e35498cd4a.JPG

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Hep kızıyoruz bu sefer de iyi bir şey yazalım :)

Ramazanda sabah trafiğinin sakin olması (akşam trafiğinde değişiklik yok), köprücük kemiğimi kırmam dolayısıyla daha yavaş gitmem ve haftada 5 gün büyüğü güneş daha yeni doğarken kargalar b*kunu yemeden yollar bomboşken caddebostana bırakmam dolayısıyla yakıt tüketimi makul seviyelere düştü. Son depo 5,42 yaktı .. 775,5 km de 42,06 litre aldı (litresi 4,14 ten BP ultimate eurodizel) . ortalama hız 35 km, tüketim 5,5 l  görünüyor. 

https://www.spritmonitor.de/en/detail/799864.html

Yeni depoda şu an 100 km oldu menzil 930 km görünüyor. 1000 km yapmaya niyetlendi gibi :) (Yb ilk 100 km için 4,9 tüketim gösteriyor). 

depo sonunda 5,2 ye fitim ;) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim yakıt yb'de 30000 bakımdan sonra belli bir km geçmiş olmasına rağmen İstanbul içi 8 litre gösteriyor. Evet yanlış okumadınız 8 litre! Ne kadar sakin kullansam da 7'ye dahi indiremedim. Acaba bakımdan sonra araç beyni sıfırlanmış olabilir mi? Aracımda 17" jantlar takılı, bunları tanıtılmamış olarak gördüğü için bu 8 litreleri görüyor olma ihtimalim nedir? 16-17" farkı bu kadar hissettirir mi yb'de?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Emre Dikmen yazdı:

Benim yakıt yb'de 30000 bakımdan sonra belli bir km geçmiş olmasına rağmen İstanbul içi 8 litre gösteriyor. Evet yanlış okumadınız 8 litre! Ne kadar sakin kullansam da 7'ye dahi indiremedim. Acaba bakımdan sonra araç beyni sıfırlanmış olabilir mi? Aracımda 17" jantlar takılı, bunları tanıtılmamış olarak gördüğü için bu 8 litreleri görüyor olma ihtimalim nedir? 16-17" farkı bu kadar hissettirir mi yb'de?

pompada da 8 litre mi ? 

yb yanlış gösterebilir, onun kalibrasyonu sözkonusu. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

pompada da 8 litre mi ? 
yb yanlış gösterebilir, onun kalibrasyonu sözkonusu. 

Abi pompayı hesaplayamadım henüz fırsatım olmadı fakat yb bakım öncesinde maksimum 7 seviyelerinde oluyordu aynı jant lastikler ile. Ortalama süratim de 22. Aynı sürat aynı bölgede bakım öncesi 6-7 arası, şuan 8.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Emre Dikmen yazdı:

Abi pompayı hesaplayamadım henüz fırsatım olmadı fakat yb bakım öncesinde maksimum 7 seviyelerinde oluyordu aynı jant lastikler ile. Ortalama süratim de 22. Aynı sürat aynı bölgede bakım öncesi 6-7 arası, şuan 8.

Klima eklendiyse normal o artış. onun dışında normal değil gibi.. 

22 ortalama çok düşük. o hızlarla 7-8 normal gibi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.