Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 1.5 Tdci Powershift Yakıt Tüketim Değerleri

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Herkese tekrar merhaba.

Aracım 2700 km'ye ulaştı. Tümüyle şehir içi yaptıktan sonra, yine şehir içi 1 kez İstanbul - Sakarya gidiş geliş ile kullanım bilgimi güncellemek istiyorum. 158 TL'lik mazot aldım bu da yaklaşık 41 Lt. yapıyor.

Bu tutarla gittiğim yola bakınca 158 / 732 = 0.21  yani km'de 21 kuruş yakmışım.

Litre hesabında ise, yine öncekinde olduğu gibi 0.3 daha az gösteriyor bilgisayar.

158 / 3.84 = 41 lt   41 / 7.3  = 5.6 lt / 100km.  Yol bilgisayarında 5.3 gösteriyor. 

focus-2.JPG

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...
28.04.2016 - 11:08 tarihinde, H. Cenk yazdı:

Benim tüketimim arttıkça artıyor. Buna neyin sebep olduğunu anlamadım.

5,9-6,0 civarlarına çıktı. 

Benim tüketimim artmaya devam ediyor. Bugün aldım alalı en yüksek tüketimle karşılaştım 6,25 l/100km . Fulleme sonra menzil 790 gösterdi ki ilk aldığımda 940-960 olurdu. 

Bence bu arabalara FORD ilk dolumda kendi önerdiği gibi 0-30 koyuyor. Yani ilk dolumda 5-30la gelmiyor. Biz bakımda bunu 5-30la değiştirince biraz artıyor tüketim. 

Golfte tam tersi olmuştu. İlk bakımda yağ değişimi ile tüketim %5 civarlarında azalmıştı bunda arttı.. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Murat Kavuk yazdı:

Manuel c-max ile, ben de 6,3 ile geziyorum artık. Her kış 6,0-6,1 değerlerine çıkardım ama 6,3 olmazdı. Artık araba mı eskiyor, yağdan mı, debriyajdan mı cevabı zor konu :) 

Murat bende reel hesapla 6.3 dolaşıyorum, ekran kümülatif olarak şu an 6.0 olsada...

Aramızda 20 küsür bin km var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim kısa dönem olarak kullandığım ve her yakıt alışımda sıfırladığım YB verisi ortalama 7-8 lt arasında geziniyor sürekli. Ama her ne hikmetse uzun dönem sürekli aşağıya doğru gidiyor. 6 lt civarında 5 bin ortalaması şuanda. Yakıt verilerine çok takılan birisi olmadığım için üzerinde durmuyorum ama garip bir durum. Acaba iki YB verisinin ortalamasını alıp huzura mı ersem :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

spritmonitor.de sitesinde kayıtlı 2015-2017 model focus dizel , direct shift gearbox (yani powershift) ve 0-130 bg arasında (yani 2.0 dahil değil sadece 1.5) sadece 10 araç var ve en yüksek tüketimli 2. araç benimki :( 

spritmonitor

H. Cenk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim aracın bilgilerini girsem 3. olurdunuz. 7-7.2 civarı şehir içi, ortalama hız 35 civarında. eşim işe giderken kullanıyor, trafiğin yoğunluğuna bağlıyoruz umarım öyledir :) yoksa her ne kadar katalog verisi hedef almasam da ciddi derece yüksek bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 saat önce, H. Cenk yazdı:

spritmonitor.de sitesinde kayıtlı 2015-2017 model focus dizel , direct shift gearbox (yani powershift) ve 0-130 bg arasında (yani 2.0 dahil değil sadece 1.5) sadece 10 araç var ve en yüksek tüketimli 2. araç benimki

Almanya'daki trafik düzeninde ortalama tüketim Istanbul'un en az %10-15 altındadır. 

Yani bu bir kriter olamaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
10 saat önce, Anıl Erdoğan yazdı:

Arkadaşlar 13 binde yetkili servis de bakım yapıldı

5,5 yakan araç şuanda 6.4 yakıyor anlamadım ben bakım işini 

Şu konuda epey konuştuk. 

1.5 tdci yağ şikayeti

Ford bizim arabaya 0-30 yağ kullanılması gerektiğini söylüyor kullanım kılavuzuna yazıyor. Alternatif olarak onu bulamazsan 5-30 kullanılabileceğini ancak bunun yakıt tüketimini artıracağını aracın geç marş alacağını falan söylüyor. Otosan diyor ki kılavuz geneldir bize gelen arabalara baştan  5-30 koyuluyor . Kılavuza bakmayın ... Ancak biz buna bir türlü ikna olamıyoruz. Saarlouis de varil varil çeşit çeşit yağ olup ona 0-30 buna -5-30 konduğunu düşünmüyoruz. Bizce otosan burada bizi kandırıyor ve arabalar 0-30 la geliyor. Bunlara ilk bakımda 0-30 dökülüp yerine daha fazla tüksetime neden olacağı söylenen 5-30 dolduruluyor. Bu da azcık daha yüksek tüketim demek. Benim de yakıt tüketimim ilk bakıma kadar makuldü, bakımdan sonra ben de artış gözledim.

Tabii kimseyi suçlayamıyoruz bizimki sadece bir tahmin, bakı sonrası tüketim artışından yapılan bir çıkarım. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, H. Cenk yazdı:

Şu konuda epey konuştuk. 

1.5 tdci yağ şikayeti

Ford bizim arabaya 0-30 yağ kullanılması gerektiğini söylüyor kullanım kılavuzuna yazıyor. Alternatif olarak onu bulamazsan 5-30 kullanılabileceğini ancak bunun yakıt tüketimini artıracağını aracın geç marş alacağını falan söylüyor. Otosan diyor ki kılavuz geneldir bize gelen arabalara baştan  5-30 koyuluyor . Kılavuza bakmayın ... Ancak biz buna bir türlü ikna olamıyoruz. Saarlouis de varil varil çeşit çeşit yağ olup ona 0-30 buna -5-30 konduğunu düşünmüyoruz. Bizce otosan burada bizi kandırıyor ve arabalar 0-30 la geliyor. Bunlara ilk bakımda 0-30 dökülüp yerine daha fazla tüksetime neden olacağı söylenen 5-30 dolduruluyor. Bu da azcık daha yüksek tüketim demek. Benim de yakıt tüketimim ilk bakıma kadar makuldü, bakımdan sonra ben de artış gözledim.

Tabii kimseyi suçlayamıyoruz bizimki sadece bir tahmin, bakı sonrası tüketim artışından yapılan bir çıkarım. 

Haydaaaa bana yeni bir OKB malzemesi. Düşün dur şimdi 9 ay sonra bakıma gidince yakıt tüketimi artacak mi diye?

:blink:

Neyse bu takinti başka bir takıntıyı öteler en azından deyip mutlu olmaya çalışayım. :fikir:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yahu yağ konusunda sorun yokki sadece 3-4 gr co2 için öncelikli tavsiye edilen yerine diğer tavsiye edileni kullanıyorsun :D 

100 km'de 1 litre artışın olması imkasızın da ötesinde bir durum :) Böyle bi'şey olamaz. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.