Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Tax-Free Alışveriş

Servet Ö.

Önerilen Mesajlar

Bir yandan araştırıyorum fakat konuya vakıf birileri yardımcı olursa sevinirim.

Yurtdışında Turist olarak gidildiğinde tax-free alışveriş yapabilmek için form doldurup gümrüğe ibraz etmek gerekiyormuş.

Ben ise şunu yapmaya çalışıyorum; bir arkadaşım almanyaya gidiyor ve bir ürün alıp onun adresine göndereceğim. Fakat boştan yere oranın vergisini ödemek istemiyorum.

Bu form illa ürünün satın alındığı firmadan mı alınmalı? Gümrükte bu formlardan var mı?

Hangi gümrüğe müracat etmek lazım, Almanya mı? Türkiye mi?

Her firma ve markadan böyle bir şekilde vergisiz alışveriş yapıyor muyum, yoksa üye mantığında belli firmalar ve mağazalar mı tercih etmeliyim?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yurtdışında Turist olarak gidildiğinde tax-free alışveriş yapabilmek için form doldurup gümrüğe ibraz etmek gerekiyormuş.

Ben ise şunu yapmaya çalışıyorum; bir arkadaşım almanyaya gidiyor ve bir ürün alıp onun adresine göndereceğim. Fakat boştan yere oranın vergisini ödemek istemiyorum.

Bu form illa ürünün satın alındığı firmadan mı alınmalı? Gümrükte bu formlardan var mı?

Her firma ve markadan böyle bir şekilde vergisiz alışveriş yapıyor muyum, yoksa üye mantığında belli firmalar ve mağazalar mı tercih etmeliyim?

kim bilir ne parçalar gelecek buraya ama neyse konuyu dağıtmayayım şimdi...  :smiley2k:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yurtdışından bir şey aldığınızda, o ülkenin havaalanında bulunan ofislere ürün ve fatura ile müracaat edip, vergisini geri alabiliyorsunuz. 

Bu kadar basit mi? Denedin mi hiç hocam?

Eee kötü ecodizelin atları [emoji4]daha çok at aldıracak sanki sana [emoji4]

İbretle izliyorum seni abi :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu kadar basit mi? Denedin mi hiç hocam?

Almanya'da aldığımız telefonunun vergisini bu şekilde havaalanında geri aldık. Ancak fatura da bu arada havaalanında kaldı (Bu sıkıntıyı yaşamamak için satın aldığınız yerden birden fazla fatura almak gerekiyormuş). Bir de Çinli bir arkadaş nedeniyle sıra vardı. Arkadaş 15-20 parça bir şey almış, hepsinin vergisini aldı (Ya da hemen hemen hepsinin. Baktık biz adamı linç edeceğiz, bir kısmından vazgeçti..). O nedenle havaalanına erken gelmekte fayda var..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Almanya'da aldığımız telefonunun vergisini bu şekilde havaalanında geri aldık. Ancak fatura da bu arada havaalanında kaldı (Bu sıkıntıyı yaşamamak için satın aldığınız yerden birden fazla fatura almak gerekiyormuş). Bir de Çinli bir arkadaş nedeniyle sıra vardı. Arkadaş 15-20 parça bir şey almış, hepsinin vergisini aldı (Ya da hemen hemen hepsinin. Baktık biz adamı linç edeceğiz, bir kısmından vazgeçti..). O nedenle havaalanına erken gelmekte fayda var..

Peki fatura dışında bir form aldınız mı satın aldığınız yerden veya gümrüğe gelmeden önce başka biryerden?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Peki fatura dışında bir form aldınız mı satın aldığınız yerden veya gümrüğe gelmeden önce başka biryerden?

Hayır, formu havaalanından alıyorsunuz. İadeyi de ister nakit, isterseniz kredi kartına yükleme şeklinde yapıyorlar..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende bildiğimi yazayım...

Alışveriş yaptığım mağazalara/firmalara bunu taxfree olarak yapmak istediğini belirtiyorsun... ve en son ülkeden çıkarken tax global blue'mu ne öyle bir nokta var. Oradan iade alıyorsunuz diye biliyorum bende. Alışveriş yaparken detaylı form doldurmak yeterli sanırım... atıyor muyum yoksa?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben tam anlamadım..

Arkadaşın yurt dışına gidiyor. 

Sen ürünü onun yurtdışındaki adresine postalatıyorsun . O alıp yanında getirecek değil mi ? 

Tax free nasıl olur diyorsun öyle mi ? 

Önce firma ile anlaşmak lazım. Firma tax free alışverişi kabul edecek mi ? Bir kısmı sadece kargo ile yollarsa tax free yi kabul ediyor o zaman buranın vergisi ve kargo parası biniyor. Bir kısmı kendin gidip mağazalarından alırsan tax free yi kabul ediyor. Mesela bir Alman firması Almanyada bir adrese gönderilen üründe tax freeyi kabul eder mi hiç duymadım daha önce..

Bu arada firma tax free alışverişi kabul etse bile sen oranın faturasını yani vergisini tam ödüyorsun. Gümrükten çıkarken kontrol noktasına firmanın sana verdiği tax free belgesini imzalatıyorsun. Sonra buraya gelince o belgeyi firmaya yolluyorsun. Firma da vergiyi senin kredi kartına geri yatırıyor. Şimdi bazı firmalar verginin tamamını geri vermeme tarafındalar. Mesela almanyada KDV %19 ama firma sana bunun %10 unu geri ödeyeceğini söyleyebilir. Diğer kısmı kendi ekstra masrafları beyannamesi için falan alıyormuş gibi. Tamamen firmaya bağlı

Diğer konu fatura senin adına ise arkadaşın gümrükten o belgeyi imzalatamaz. Fatura kimin adına ise gümrükten geçiren o olmalı (gerçi sonra buradan konsolosluktan yazı alıp falan yapanlar falan da var ama aylar sürebiliyor)

Nereden mi biliyorum . Tüm bisiklet forumları burada 1239 €ya satılan bisikleti almanyadan tax free 839€ ya alma umudu üzerine kurulmuş durumda :D :D 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Alışveriş yapılan iş yerinde form dolduruluyor ardından onu Havaalanında veriyorsunuz direkt cash veriyorlar.

Bisiklette kesinlikle böyle değil. 

Onlarca kişiden okudum. o belge firmanın adresine geri yollanıyor ve onlara kredi kartına iade yapıyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Anladığım kadarıyla siz aldığınız eşyayı almanyada yaşayan arkadaşınıza postalattıracaksınız.Bu durumda gümrük işlerinin yürümesi için fatura arkadaşınızın adına olmalı.Bu şekilde olursa ancak vergi iadesi alabilirsiniz.Eğer aceleniz yoksa pazartesi araştırıp net bilgi verebilirim yetkili bir gümrükcü ağzından.(bende gümrük işleri yapıyorum ama biz sadece ihracat yapıyoruz)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Anladığım kadarıyla siz aldığınız eşyayı almanyada yaşayan arkadaşınıza postalattıracaksınız.Bu durumda gümrük işlerinin yürümesi için fatura arkadaşınızın adına olmalı.Bu şekilde olursa ancak vergi iadesi alabilirsiniz.Eğer aceleniz yoksa pazartesi araştırıp net bilgi verebilirim yetkili bir gümrükcü ağzından.(bende gümrük işleri yapıyorum ama biz sadece ihracat yapıyoruz)

Fatura çok önemli değil. Arkadaşımın ismine kestirebilirim. Fakat işler pek bir karıştı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.