Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Cat Off

Naci özkan

Önerilen Mesajlar

TÜV'ün yaptığı egsoz muayenesinde sıkıntı çıkartır mı bu kat iptali?

Egsoz muayenesini tuv turkte yaptirmak zorunda degilsiniz. Disaridada yaptirip muayeneye girebilirsiniz.bir sorun olmayacak

Çevreyi daha fazla kirletecek ve yakıt miktarı da artmayacak mı? Bir de cat off ne demek?

Muayenede sıkıntı çıkıyor diye biliyorum..

Benim katalizorum dolmustu artik. Yani eksoz gazlarini suzecek durumda degildi

Cat off:kat iptali demek [emoji106]

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Egsoz muayenesini tuv turkte yaptirmak zorunda degilsiniz. Disaridada yaptirip muayeneye girebilirsiniz.bir sorun olmayacak

...yani "çakma" pul alınacak, çünkü katalizatör olmadan emisyon normları tutturulamaz.

Bu arada emisyon değeri tutturamama "Majör Hata" olarak nitelendiriliyor ... bilginize.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

...yani "çakma" pul alınacak, çünkü katalizatör olmadan emisyon normları tutturulamaz.

Bu arada emisyon değeri tutturamama "Majör Hata" olarak nitelendiriliyor ... bilginize.

1. Si tuv turkun egzos emisyon makinasi fazla hassas. Problemsiz bir arac bile orda egzos emisyonuna girdiginde degerler yuksek cikabiliyor

2. Si benim aracimda yazilim oldugu icin kat iptali yapmamis olsaydim bile eksozdan kalma ihtimali yuksekti

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

:) Peki yani türkçesi aracın gaza verdiği tepki süresi kısaldı fışt diince gidiyor bütün gaz :D

haliylen chip uygulaman varsa olmazsa olmazın katalitik konvertörü iptal etmektir.. triger ömrü ve piston segmanlarını 6 ayda bir kontrol ettir muhtemelen 30-40 bin km sonra değişim için sinyal vereceklerdir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

TÜV'ün yaptığı egsoz muayenesinde sıkıntı çıkartır mı bu kat iptali?

Motorun ömrünü azaltıyor. Yakıt tüketimini arttırıyor.Muaynede sorun çıkartıyor. Hatta aracın yakıt filtresine de zarar veriyor. Emisyon değerleri de artıyor bu sebeple. Tecrübeyle sabit Ford Rangerda yapıp 1 hafta sonra pişman oldum. Bence 5-6 hp için değecek bir işlem değil arabanızı ve çevrenizdeki insanları düşünüyorsanız. Hani katalizörünüz dolduysa da yenisiyle değiştirin ya da ne bileyim temizleniyosa temizlensin.

Saruhan Özkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Egsoz muaynesinden kalmasanız dahi! TÜV'de genel muaynede katalizör yerine downpipe olursa işini doğru yapan kontrolör aracınıza geçer not vermeyecektir.

Yani sadece egsoz muaynesi değil olay. 

Not: Egsozcunuz veya yazılımcınız muhtemelen çok farklı bir şey söylemiştir ;)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

:) Peki yani türkçesi aracın gaza verdiği tepki süresi kısaldı fışt diince gidiyor bütün gaz :D

haliylen chip uygulaman varsa olmazsa olmazın katalitik konvertörü iptal etmektir.. triger ömrü ve piston segmanlarını 6 ayda bir kontrol ettir muhtemelen 30-40 bin km sonra değişim için sinyal vereceklerdir.

Kat doldugundan dolayi ust devirlerde yigilma yapiyordu artik. Aynen bunun yapilmasi mecbur yazilim varsa

Suan 50.000 km oldu. Cok sukur hicbir sıkıntı yok. Yagimi 15 yerine 10.000 kmde 1 hava filtremide 5.000 kmde 1 degisiyorum.

Motorun ömrünü azaltıyor. Yakıt tüketimini arttırıyor.Muaynede sorun çıkartıyor. Hatta aracın yakıt filtresine de zarar veriyor. Emisyon değerleri de artıyor bu sebeple. Tecrübeyle sabit Ford Rangerda yapıp 1 hafta sonra pişman oldum. Bence 5-6 hp için değecek bir işlem değil arabanızı ve çevrenizdeki insanları düşünüyorsanız. Hani katalizörünüz dolduysa da yenisiyle değiştirin ya da ne bileyim temizleniyosa temizlensin.

Bugun sabah tam 1 depoyu bitirdim. Yakitim ayni!

Yakit filtresine nasil zarar veriyo aciklayabilirmisiniz? Manifolddan cikan gaz tekrar ile yakit filtresi arasindaki iliskiyi anlayamadim

Ben suan cok memnunum hicbir pismanlik yok [emoji4]

Cevre konusunda evet haklisiniz fakat yazilim oldugu icin temizletsem bile 10.000 km yani 2 ay sonra tekrar dolacak. 2 ayda 1 sokup temizletmek cok daha meşakkatli

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar şu bi gerçek chip uygulamasından elde edilecek negatif etkiler kullanım alışkanlığıyla paralel ilerler her chip uygulaması yapılan araç arızalanacak diye birşey yok kaldı ki chip yüzünden arabasında hızlandırılmış deformasyon süresi olan kullanıcılar chip olmasada aynı kullanım alışkanlığıyla  aracı aynı vaziyeteki deformasyona uğratmaları kaçınılmazdır chip olduğu takdirde  belki bi 10000 km önce sorunla karşıkarşıya kalır.

yazılımı değiştirilmiş aracın mekanik parça ömürleri bilinçli takip edildiği ve değişim sürelerini değiştirdiğin  sürece hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. benim aracım 143 ps te 120,000 km  yol yaptı biçoğu zamanlarda zorlanmasına karşın istanbul gibi bir şehirde kullanıldı. parça ömürlerini kısalttığımda gayette başarılı ve sağlıklı ve ömürlü bir araca sahibim şu anda..

chip uygulamasını yaptırdığınız yerin önemi çok büyüktür

basit birkaç sensörün zamanlamasını değiştirmekten ibaret olmaması gerekir.

oynadığı değerlerin araç üzerindeki etkilerinin zamanla incelenmiş olması gerekir.

yani kurumun senin aracın gibi bir çok aracı yapmış ve bunlarda gözlemlediği olumsuzlukları giderebilmiş olması gerekmektedir.

herkes kafadan bişeyler atmasın çünkü savunduğunuz şey doğru olmakla birlikte doğru olmaması da göreceli bir tespittir.kimi araçta sıkıntı çıkarır kimi araçta sıkıntı çıkarmaz bunun hem yapılan yer hemde kullanım alışkanlığı, bilinçli kullanımla da alakası olduğunu bilmenizi isterim.

kaldıki hiç ekipman değiştirmeden farklı motor seçenekleriyle aynı aracı  tüketiciye sunan bir çok marka var.

-aslında kullanım şartları,pazar rekabeti ve araç ömrüne katkı sağlaması açısından önlem amaçlı kısıtlamalar. araçlarımız böle düşük hpli olarak sunulmasına sebep oluyor.

son olarak araç üzerinde yapılan oynamalarla elde edilecek  makul dereceli 30-40 hp nin araca pek bir zarar vermediğini söylemek mümkün.

emir hacımustafaoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.