Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Önerilen Mesajlar

Hiçbir zaman sıfır araç almadığım ve almayacağım için bir "Aman Bana Ne" de benden..

--26 dakika sonra eklendi--

LEON 1.5 EcoTSI ACT 150 HP DSG S&S   Xcellence   138.100 TL

Bununla arasında 100.000 tl olacak kadar marka ve kalite farkı olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

Reddot ödüllü olan i30 mu berbat tasarımlı, ee boşuna dememişler tasarım görecelidir diye ama ödül alıyorsa berbat da değildir herhalde. 

Benim matematik öldü hocam, %500 düşüş ne oluyor?  Hala dediklerim çıktı diyorsun sanki atomu parçaladın ? Fiyat çıkarsa satış düşer zaten, bunu ilkokul çocuğu da biliyor. Tebrikler. Bu arada yanlış bilgini düzeltelim, Otosan lansmanda satış adedi hedefi vermedi pazar payı hedefi verdi, senin izlediğin yayınlar onu sayıya çevirdi ve yanlış yaptı. Ok?

Senin anlayacağın dille konuşayım o zaman. Focus 4 için Otosan 'ın hedeflediği pazar payınının ancak 1/5 ini alacak yani hedefi %10 ise %2 sini ancak alacak... İlkokul çocuğu biliyor madem de ben sürekli yazarken niye millet itiraz edip duruyordu yok o kadar düşmez yok pazar payı vs.. Hedeflenen pazar payının  yarısının yarısından daha da az olacak, anlayacağın pasta dan eskiden olduğu gibi pay alamayacak... Premıumlar kadar bile pay alamayacak daha da net açıklayım anlaşılmıyorsa pazar payı deyip durdun. Ne pazar payıymış mübarek ?

çağlar çetinkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

49 dakika önce, çağlar çetinkaya yazdı:

Senin anlayacağın dille konuşayım o zaman. Focus 4 için Otosan 'ın hedeflediği pazar payınının ancak 1/5 ini alacak yani hedefi %10 ise %2 sini ancak alacak... İlkokul çocuğu biliyor madem de ben sürekli yazarken niye millet itiraz edip duruyordu yok o kadar düşmez yok pazar payı vs.. Hedeflenen pazar payının  yarısının yarısından daha da az olacak, anlayacağın pasta dan eskiden olduğu gibi pay alamayacak... Premıumlar kadar bile pay alamayacak daha da net açıklayım anlaşılmıyorsa pazar payı deyip durdun. Ne pazar payıymış mübarek ?

Teşekkürler o halde planın aylık değil yıllık olduğunu ayrıca hedeflerin nasıl ve ne amaçla belirlendiğini halka açık kurumsal marka nasıl yapar onu da öğrenip öyle yorum yapmalı aksi halde söylenenler gerçekten boş ? Bakkalın günlük planı gibi olmuyor.

--1 dakika sonra eklendi--
Bir saat önce, suat coşkun yazdı:

LEON 1.5 EcoTSI ACT 150 HP DSG S&S   Xcellence   138.100 TL

Bununla arasında 100.000 tl olacak kadar marka ve kalite farkı olabilir mi?

Bu soruyu en doğru örneği Golf ile opsiyonları ekleyerek tespit etmek gerek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Golf ile opsiyonları ekleyerek

Golf 1.5 tsı listede yok.Hıglıne 1.4 181.000 tl fiyat var.Aynı grup içinde arada 40 tl fiyat farkı var.Ford da ise kendi içinde karşılaştırma yapabileceğimiz başka marka ve modeli yok.O zaman rakiplere bakmak lazım.Leon da segmentin de rakibi.Demek istediğim Focus sevenleri haricinde araç arayan biri dolu dolu Seat Leon görünce durup bir düşünür ve 100.000 tl fark var,bunu alayım diye.Kısacası yeni Focus için 220.000 tl fiyat çok çok fazla.Bu fiyat ile satış adetleri çok az olur.Örnek vereyim;benim şirketin önü çok hareketli,sigara için çıktığımızda daha 1 tane bile yeni focus görmedim ve şirket Beşiktaş ta.Belki bu fiyat ile kar marjı yükselebilir.Kısacası Ford diyor ki Focus un en full modeli premıum sınıf bir araç ve hedef kitlem,hedef kar oranım farklı.Pekii bu paraya değer mi,kesinlikle değmez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

21 dakika önce, suat coşkun yazdı:

Golf 1.5 tsı listede yok.Hıglıne 1.4 181.000 tl fiyat var.Aynı grup içinde arada 40 tl fiyat farkı var.Ford da ise kendi içinde karşılaştırma yapabileceğimiz başka marka ve modeli yok.O zaman rakiplere bakmak lazım.Leon da segmentin de rakibi.Demek istediğim Focus sevenleri haricinde araç arayan biri dolu dolu Seat Leon görünce durup bir düşünür ve 100.000 tl fark var,bunu alayım diye.Kısacası yeni Focus için 220.000 tl fiyat çok çok fazla.Bu fiyat ile satış adetleri çok az olur.Örnek vereyim;benim şirketin önü çok hareketli,sigara için çıktığımızda daha 1 tane bile yeni focus görmedim ve şirket Beşiktaş ta.Belki bu fiyat ile kar marjı yükselebilir.Kısacası Ford diyor ki Focus un en full modeli premıum sınıf bir araç ve hedef kitlem,hedef kar oranım farklı.Pekii bu paraya değer mi,kesinlikle değmez.

Golf'ün opsiyonları karşılaştırmaya dahil değilken Focus dahil mi? Kıyaslamayı yanlış yapıyorsunuz ya da fiyatlardan pek haberiz yok ? Arada 100K'lık bir fark yok varsa da donanım ve vergi kaynaklı olur ancak. 

Bunlara eş değer bir Focus var o da 165K civarı ST-Line Focus 1.0 EB.

Ayrıca

https://www.focusclubtr.com/topic/17263-ford-focus-mk4-türkiye-donanım-motorları-ve-fiyatlar-sadece-bu-konular/?do=findComment&comment=489543

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, suat coşkun yazdı:

GBu fiyat ile satış adetleri çok az olur.Örnek vereyim;benim şirketin önü çok hareketli,sigara için çıktığımızda daha 1 tane bile yeni focus görmedim ve şirket Beşiktaş ta.Belki bu fiyat ile kar marjı yükselebilir.Kısacası Ford diyor ki Focus un en full modeli premıum sınıf bir araç ve hedef kitlem,hedef kar oranım farklı.

Bence kar falan da edemeyecekler araç satamayınca ortada kar falanda olmaz kar etmeleri için focus 4 leri 500bin Tl ye satmaları lazım .Hedef kitlesi falanda kalmayacak .Sen C sınıfı, örneğin: Civic,leon,megane,corolla,vb. ayarda araba üret onuda premıum ayarında fiyata satmaya çalış sonrada yok hedef kitle yok alan alır almayan almaz vs. Millette enayi zaten o kadar parayı focusa verecek ..Otosan nasıl olsa ticari beni ayakta tutuyor diyor satsamda olur satmasamda...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

14 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Focus dahil mi

Vw opsiyon listeleri de markete dönmüş.Al eline sepeti doldur misali.Hıglıne diye listeye koydukları arabanın opsiyonlarını ekleyince arabanın boş olduğu ortaya çıkıyor.Ford opsiyon marketi daha vicdani.Araç fiyatı Focus kadar oluyor.Yine de çok fazla paralar.O paralara 2.el de daha premıum araçlar alınabilir.Bu söylediğim işin ticari tarafı.Ama eğer Focusu seviyorsak,ille de Focus diyorsak o başka.Tabii ki sevgiliden vazgeçilmeyecek.Ama içinde Ford sevgisi olmayanlar için bu paralara daha iyi seçenekler mevcut.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

Teşekkürler o halde planın aylık değil yıllık olduğunu ayrıca hedeflerin nasıl ve ne amaçla belirlendiğini halka açık kurumsal marka nasıl yapar onu da öğrenip öyle yorum yapmalı aksi halde söylenenler gerçekten boş ? Bakkalın günlük planı gibi olmuyor.

--1 dakika sonra eklendi--

2019 Aralık ayında görüşürüz planların tutup tutmayacağını .O zamanda dersin artık bunu ilkokul öğrencileride biliyordu zaten diye..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

13 dakika önce, çağlar çetinkaya yazdı:

2019 Aralık ayında görüşürüz planların tutup tutmayacağını .O zamanda dersin artık bunu ilkokul öğrencileride biliyordu zaten diye..

Okuduğunu da anlamıyorsun hocam. Sana plan tutacak diyen yok, neyin iddiasına giriyorsun çocuk gibi anlamadım. Forumu sadece fiyat için kullanmazsan çok itici olmayacaksın bırak artık bu işi hep aynı şeyi yazıyorsun, biz okumaktan sıkıldık. Sen Türklerin yaptığı (Ford Otosan) iyi şeylere odaklan biraz, ülkene kattığı katma değerleri hesapla. Fabrikasının, Ford için neden birinci olduğunu araştır, Mercedes CEO'sunun "Otosan gibi karlı üretim yapan fabrikamız keşke olsa" dediği cümleyi anlamaya çalış falan. 

--5 dakika sonra eklendi--
14 dakika önce, suat coşkun yazdı:

Vw opsiyon listeleri de markete dönmüş.Al eline sepeti doldur misali.Hıglıne diye listeye koydukları arabanın opsiyonlarını ekleyince arabanın boş olduğu ortaya çıkıyor.Ford opsiyon marketi daha vicdani.Araç fiyatı Focus kadar oluyor.Yine de çok fazla paralar.O paralara 2.el de daha premıum araçlar alınabilir.Bu söylediğim işin ticari tarafı.Ama eğer Focusu seviyorsak,ille de Focus diyorsak o başka.Tabii ki sevgiliden vazgeçilmeyecek.Ama içinde Ford sevgisi olmayanlar için bu paralara daha iyi seçenekler mevcut.

Bu her zaman olan bir şeydi zaten, her zaman bir sınıfa donanım ekleyince diğer segmente veya premiuma geçiyorsun. Şimdi fiyatlar çıkıp alım gücü iyice düşünce fark etmeye başladık. İkinci el her zaman efektifti. Bu tür değerlendirmelere bunları katarak bakarsak ancak kendimizi kandırırız ? Nedendir bilinmez eskiden pek yapılmayan şey yapılmaya başlandı, bir arabayı değerlendirirken hep full opsiyonla fiyatlara bakıp yorum yapmaya başladık. Yani ne ihtiyacım var, ona bu verilir mi sorusu unutuldu en azından internet ortamında. Arabanın yanına gidip pazarlık yapanlarda bu durum var mı? Tartışılır.

Halbu ki Türkiye'deki Focusun full versiyonlarının piyasadaki yeri %1-2 bile değil, bu da yorum değil, bilgi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

7 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Bu tür değerlendirmelere bunları katarak bakarsak ancak kendimizi kandırırız ? 

Ben kendimce şöyle düşünüyorum.220.000 tl param olsa ve Ford çu olmasam ki pazarda böyle insanlar var.Focusu tercih eder miyim?Bu benim şahsi tercihim ve işin ticari tarafına böyle bakıyorum.Ford da bence Focusu bir level atlatıp özellikle 8 ileri otomatik şanzımanı ile eski rent a car veya filo aracı segmentinden çıkartıp araca değer katmaya çalışıyor olabilir.Hedefleri de liste birinciliği değildir.Ne kadar satarsak ve bu fiyatlarla sattığımız her bir araç bizim için başarıdır politikasıyla fiyatlarını oluşturmuş olabilirler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

22 dakika önce, suat coşkun yazdı:

Ben kendimce şöyle düşünüyorum.220.000 tl param olsa ve Ford çu olmasam ki pazarda böyle insanlar var.Focusu tercih eder miyim?Bu benim şahsi tercihim ve işin ticari tarafına böyle bakıyorum.Ford da bence Focusu bir level atlatıp özellikle 8 ileri otomatik şanzımanı ile eski rent a car veya filo aracı segmentinden çıkartıp araca değer katmaya çalışıyor olabilir.Hedefleri de liste birinciliği değildir.Ne kadar satarsak ve bu fiyatlarla sattığımız her bir araç bizim için başarıdır politikasıyla fiyatlarını oluşturmuş olabilirler.

Tekrar edeyim, zaten kimse tercih etmiyor demiştim ? %1 bile değil full araç alanlar. Bu şimdinin verisi değil Mk3 verisi.

İkincisi 220 bin liralık focus yok zaten şu an 192 bin en fazla, eğer sipariş geçip far opsiyonunu da eklersen vergi ile birlikte o fiyatlara çıkıyor. 

Nisan'dan sonra ise çoğu araç o seviyeye çıkacak ama, o zaman Trend X dışında değerlendirecek seçenek kalmayacak psikolojik sınırı 200 olanlar için. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında sıkıntı vergiler.Maalesef bu vergi sistemi olduğu sürece biz ancak burada konuşur dururuz.Bu vergilerle İ10 bile 90.000 tl.Varın siz gerisini düşünün.Biri de çıkıp i10 bile 90 bin Focus tabii ki 190 bin olur diyebilir.

Yine söylüyorum ben 2.elciyim..Bana ne? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Focus fiyatından bağımsız olarak TL'nin değersizleşmesine henüz alışamadık sanırım.

200 bin TL sabit gelirli ben ve benim gibi insanlar için hala çok iyi para. Malum maaşlarımız piyasaya paralel yükselmedi.

Ama piyasa açısından 200 bin TL yüksek bir miktar değil..

Şöyle söyleyeyim;

Ben ocak ayında paylaşmak istemediğim bir yüzde oranla maaş iyileştirmesi aldım. Vergi matrahı sıfırlandı, haliyle kesinti az Ocak ayında.

Gel gelelim meblağ kulağıma gözüme yüksek gelmesine rağmen elimden sabun gibi kayıp gidiyor, ne olduğunu anlayamadan. Birikim desen yok, yatırım desen yok. Yenmiş içilmiş sosyal hayat yaşanmış sadece. Para bitmiş..

Üzerine bir de Nisan'da yıllık zam alacağım, oranını tahmin edebiliyorum. Topluyorum çarpıyorum böüyorum, meblağ kulağıma gözüme yine yüksek geliyor. Ama hayat pahalılığına bakınca görüyorum ki ancak, bir ihtimal geçen yılki hayat standartlarımı yakalayacağım nisan zammı ile birlikte..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

31 dakika önce, Kerem Bozdoğan yazdı:

yüzde oranla maaş iyileştirmesi aldım.

Maaşa zam mı?O ne o la ki?Bizim şirkette bu kelimenin anlamına bilen yok.Açıklar mısın??

Tam 3 yıldır maaşlarımıza zam yapılmıyor.Geçen görüşme yaptık patronla.Vallahi öyle dert yandı ki gözlerimiz yaşardı.Aramız da para toplayıp patrona veresimiz geldi..?

3 bölümün maliyet hesapları bizde.Zarar mı ediyoruz?Hayır?Baya güzel kar ediyoruz.Ama niye ağladı?Patron zihniyeti işte..

suat coşkun tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
  • Haha 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Kerem Bozdoğan yazdı:

Ama piyasa açısından 200 bin TL yüksek bir miktar değil..

10 ton sivri biber yapar ?. Bu da bir seracının sezonluk ortalama üretimi diyebiliriz.

Süleyman Ünal tarafından düzenlendi
  • Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.