Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford, 11 İleri Otomatik Şanzıman Patenti Aldı

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Biliyorsunuz ki (altta) Ford'un 10 ileri şanzıman planları vardı ne oldu ona?

-Ona bir şey olmadı , Anavatanındaki pick-up'ların da kullanacaklar (2017)

2013'te başvurduğu patenti dün almış oldu. Ne yaparlar bilinmez! :P

Patent Dosyası:  Ford-11-speed-transmission-patent.pdf

Neden herkes 10 ileri yapıyor da Ford 11,  işte cevap :)

Ford-11-speed-transmission-patent.pdf

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

haydi hayırlısı..

vardır bir bildikleri.. ama 50-70.000 e gelmeden kavrama hatası verirse, hiçbir şey bilmediklerini öğrenmiş olacağız..

daha fazla yakıt tasarrufu sağlayacağını ise herkes bilir

fakat yazıya baktımda vites 3 gruba ayrılmış..

1-4. vitesler

5-7. vitesler

8-11. ler..

ilk 4 te aralıklar çok uzun tutulmuş.. benim mantık diyor ki bunun bazı sebepleri var..

1- ş.içi ilk 4 ileride araç az değişim yapsın böylece kavrama sorunu en aza inmiş olur..

2- 5-7 arası ş.içi orta hıza karşılık gelecektir nispeten iyi.. eğer 5.-7. viteslerde 50-70 yapabilirse gayet iyi..

3- 8-11 de aralıklar öyle yakın ki, araç hızlandıkça motorun gücüne göre ufak ufak devir düşürüp yakıt ekonomisi sağlayacaktır..

4- amaç bence ciddi yakıt tasarrufundan ziyade benim 11 ilerim var demek gibi birşey olmuş..

eğer bu 11 vites manuel 8 e denk geliyorsa iyi sonuçlar verecektir.. ama bizim 6. vitesteki dişli ile bundaki 10. vites aynı ise, bence ciddi katkı yapmayacaktır..

sanki 110 km de 11 e atar gibime geliyor.. her 10 km hız için bir ileri..

şimdi benim araba 6. vites 2000 devirde 95 yaparken, bu grup 110 a geldiğinde 2000 devir çevirtebilirse, oldukça iyi olacaktır..bunu yapabilmesi içinde 1.5 eb olması lazım.. bizim 1.0 motor 2000 devirde 110 yapamaz..motor titrer durur..

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Valla ben onu bunu bilmem, 6 vites özellikle EB için pek uygun değil. Arabanın fabrika top speed verisine 4. viteste ulaşabiliyorsam bana göre! çok saçma.

1. vites tırt, 6. vites eyvallah, ama aradaki vitesler, özellikle 4 ve 5 çok saçma.

11 viteste ne olur ne biter merak içindeyim tabi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Ford, 11 İleri Otomatik Şanzıman Patenti Aldı olarak değiştirdi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.