Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus Mk1 2004 195/65/15'e Geçersem Ne Olur?

Metin Özcan

Önerilen Mesajlar

Sayın FocusClubtr üyeleri ve değerli adminler belki konuyu tekrardan hortlatmış olacağım ama forumu taradım soruma pekte açıklanır bir cevap bulamadım.

Mevcut kullandığım 195/60/15 lastikten 195/65/15 e geçsem ne olur neler değişir(+ - ). Kullananlar cevap yazarsa sevinirim. Ha bu arada geçiş sebebim 150 tl lik farktan ötürü. ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Takabileceğiniz lastik ve jant ölçüleri (fabri.)

185/65 R14 (%3 değişim olur, konfor artar, tüketim düşer)

195/55 R15 (%3 değişim olur, konfor azalır, tüketim biraz düşer)

195/60 R15 (Sizinki)

205/50 R16 (%0.5 değişim olur, konfor azalır, tüketim değişmez)

Yanak yüksekliği en fazla 4.73 inç'e kadar yükseltilmiş fabrikasyon olarak, eğer siz 195/65 R15 takarsanız 4.99 inç'e çıkar değer.

Yukarda arkadaşın dediği gibi sürtme riski var. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Yakup Çağatay kadar teknik bilgi veremem ama önceki mesajımda belirttiğim gibi, ben aldım sıkıntı yaşadım. Örneğin araç yüklü olduğunda sürtme oluyordu. Yada direksiyonu tam çevirdiğinde sürterek dönüyordu. Yakıt tüketimi vs onları söylemiyorum bile. Lafın kısası hiç bulaşma :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...

Arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar aranıza yeni katıldım benim de bi sorum olacak yeni bi başlık açmak istemedim..Focus mk1 2000 model ambiente sedan aracım var sorum şu aracımın üzerinde şu an 185\60\15 ebatlarında lastik var ben bunu 185\65\15 e çevirmem yine Mustafa Karataş arkadaş gibi sürtünme sorunu yaşar mıyım. ..yeni lastik alacağım malum 60 yanaklarla 65 yanaklar arasında lastik başına 50 tl fark oluyo ...yardımcı olursanız sevinirim 

Adem baz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

7 saat önce, Adem baz yazdı:

yardımcı olursanız sevinirim 

Ben olsam 195/60-15 kullanırım.

standart ebadlardan biridir.

Mesela http://www.hepsiburada.com/falken-195-60-h-15-tl-ze914ec-88h-yaz-lastigi-uretim-yili-2016-p-OTLSTFAL199

Adedinde 185/65-15 ile kıyaslandığında fark 15 TL bile değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Adem baz yazdı:

Şu an continental pc5 continental ec5  Goodyear EfficientGrip Performance arasında gidip geliyorum ve goodyear a yakınım 65 te hem ucuz hem de buraz araba yükselir diye düşündüm ama sürtme korkusu var

195/60-15 ile 185/65-15 çapları hemen hemen aynıdır (615 - 621 mm çap, 1950 - 1931 mm çevre) ve yıllarca kullandım, sürtme falan olmadı. 

Fiyata gelince:

http://kolayoto.com/continental-conti-premium-contact-5-195-60r15-88h.html

http://kolayoto.com/continental-conti-premium-contact-5-185-65r15-88h.html

Yani...

T serisi almayın. Hız endeksi bizim araçlara uygun değil. Yanlış yerden tasarruf etmiş olursunuz.

Para gerçekten sorunsa Falken'e bakın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim şu an anladığım focus 1 (2000 model) için 185 65 15 in sürtmeyecegini söylüyorsunuz. ...fiyet konusuna gelince güvenlik konusunda titizim formdaki lastik yorumlarını da dikkatlice inceledim sadece 60 la 65 arasında fark yoksa fazla odememeyi düşündüm yoksa falken hiç düşünmedim tavsiyeniz icin de teşekkür ederim. ..?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10 saat önce, Adem baz yazdı:

şu an anladığım focus 1 (2000 model) için 185 65 15 in sürtmeyecegini söylüyorsunuz.

Hayır onu söylemiyorum.

Focus I serisinin standart lastikleri 185/65-14 veya 195/60-15 idi. 

Söylediğim şu:

1. Aracınıza yeni lastik alacaksanız hemen hemen aynı paraya hem sürüş güvenliği açısından başarılı hem de sürtmeyeceği kesin olan 195/60-15 alın diyorum.
  2. 185/65-15 ölçü olarak 195/60'a yakın olsa da biraz daha iri ve araba yüklüyken dalgalı yolda viraj dönerken sürtüp sürtmeyeceğini bilemem.
  3. 65 yanak kullanılacaksa 14 janta geçmek sürtme için kesin çözüm ama ekstra masraf demek.
  4. 65 yanağa geçmek ekonomik nedenlerle yapılıyorsa lastik marka/modelini değiştirmek ebadını değiştirmekten daha mantıklı olur.

Sonuçta son kez yazıyorum ben yerinşzde olsam 195/60-15 alırım.

Ama tabii tercih sizin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.