Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Michelin Cross Climate

Kaan Zaim

Önerilen Mesajlar

• 1 ay sonra...

Yaklaşık 3 haftadır kullanıyorum Cross Climate'ı. 

n11'de düşük fiyatla görünce kışın ara sıra karlı bölgelere giden biri olarak Antalya'nın sıcak kışında bayılmayacak, karda da kaymayacak bir opsiyon olarak mantıklı geldi.

Kar kısmını yorum yapamıyorum şimdilik.

Ama kuru ve ıslakta yaz lastiklerini kesinlikte aratmadığını, tutunmanın neredeyse 20 Bin km devirmiş CPC5'lerden kuru ve ıslakta kat kat iyi olduğunu, ayrıca ıslakta kızaklama direncinin daha yüksek olduğunu rahatlıkla yazabilirim. Üstelik kıyaslamayı 205 ve 215 tabanlar arasında yapıyorum. 

Düz gidişte ve dönüşte kararlı ve istikrarlı, geri bildirimi yeterli. Yani ılık kışta memnunum, karda buzda ne olur ileride göreceğiz. Diş yapısına rağmen oldukça da sessiz.

Tek dezavantajı var, taban çok sert, bu da küçük engebeler karşısında aracı konforsuzluk sınırına getiriyor ve açıkcası beni de pek mutlu etmiyor. Yani bu haliyle dört mevsim kullanmaya pek tahammül edemem. 

Ayrıca daha önce de yazmıştım sanırım Türkiye'de satılanlar 94XL (extra load), tabii bu yük sınıfına çıkabilmesi için muadili 91'i için ideal basınç değerinin 3-4 Psi üstünde kullanılması gerekiyor, ben 91'e razıyım 31-32 hava ile kullanıyorum.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 25.09.2015 at 21:50, Cem Boneval said:

Autobild güncel dört mevsim lastikleri ayrıntılı sınamış. Puan tablosu aşağıda (1 en iyi, 5 en kötü)

Marka/Model Karlı zemin Islak zemin Kuru zemin Maliyet  Kanaat
Goodyear Vector 4Seasons Gen-2 2 1- 2 1- Mükemmel
Michelin CrossClimate 3+ 2+ 1- 1- Önerilir
Pirelli Cinturato AllSeason 3+ 2 2 2 Önerilir
Vredestein Quatrac 5 2 2- 2+ 2+ Önerilir
Hankook Kinergy 4S 2 2- 2 2+ Önerilir
Nokian Weatherproof 2+ 2 2- 3+ Tatminkar
Uniroyal AllSeasonExpert 2+ 2+ 3+ 3 Tatminkar
Sava Adapto HP 3+ 2- 2- 3 Tatminkar
Nexen N'Priz 4S 2- 3+ 3+ 2- Tatminkar
Nankang Winter Activa N-607+ 1- 5 2- 4+ Yetersiz

2-1-2-1 not almış bir lastiği neye dayanarak mükemmel olarak nitelendirmişler acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 06.12.2015 at 22:29, Cem Boneval said:

Yaklaşık 3 haftadır kullanıyorum Cross Climate'ı. 

n11'de düşük fiyatla görünce kışın ara sıra karlı bölgelere giden biri olarak Antalya'nın sıcak kışında bayılmayacak, karda da kaymayacak bir opsiyon olarak mantıklı geldi.

Ama kuru ve ıslakta yaz lastiklerini kesinlikte aratmadığını, tutunmanın neredeyse 20 Bin km devirmiş CPC5'lerden kuru ve ıslakta kat kat iyi olduğunu, ayrıca ıslakta kızaklama direncinin daha yüksek olduğunu rahatlıkla yazabilirim. Üstelik kıyaslamayı 205 ve 215 tabanlar arasında yapıyorum. 

Düz gidişte ve dönüşte kararlı ve istikrarlı, geri bildirimi yeterli. Yani ılık kışta memnunum, karda buzda ne olur ileride göreceğiz. Diş yapısına rağmen oldukça da sessiz.

Tek dezavantajı var, taban çok sert, bu da küçük engebeler karşısında aracı konforsuzluk sınırına getiriyor ve açıkcası beni de pek mutlu etmiyor. Yani bu haliyle dört mevsim kullanmaya pek tahammül edemem. 

Ayrıca daha önce de yazmıştım sanırım Türkiye'de satılanlar 94XL (extra load), tabii bu yük sınıfına çıkabilmesi için muadili 91'i için ideal basınç değerinin 3-4 Psi üstünde kullanılması gerekiyor, ben 91'e razıyım 31-32 hava ile kullanıyorum.  

serdar "cem hoca kış lastiği ile geziyor" diyince şaşırmıştım önce... crossclimate imiş meğersem. 

Ancak hocam yollarınızın yol tutuşu berbat, ne patinajsız kalkış yapılıyor nede frende güven veriyor... asfalt kaynaklı ve şehrin heryerinde devam eden altyapı çalışmalarının kirinden tozundan diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 06.12.2015 at 22:29, Cem Boneval said: Yaklaşık 3 haftadır kullanıyorum Cross Climate'ı. 

serdar "cem hoca kış lastiği ile geziyor" diyince şaşırmıştım önce... crossclimate imiş meğersem. 

Ancak hocam yollarınızın yol tutuşu berbat, ne patinajsız kalkış yapılıyor nede frende güven veriyor... asfalt kaynaklı ve şehrin heryerinde devam eden altyapı çalışmalarının kirinden tozundan diye düşünüyorum.

Sen önce mişlen den başka lastiğe geç. Biz ankarada asfaltta kalkamıyorduk mişlenle. Değişince lastik anladık

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Dün itibariyle ben de lastikleri değiştirip crossclimate taktırdım. Çok yoğun bir kış yaşamadığımız için yorumlara bakarak ve Lastikci arkadaşımın da olumlu geri dönüş aldığını belirtmesi üzerine bu lastiği tercih ettim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 8 ay sonra...

Burda arkadaş kış lastiği olarak crosclimate almış normalde yaz lastigide var sıfır ,arkadaşın biraz bilgisiz oluşu bu konuda birazda lastikçiye inanmış o yüzden almış.Uzun lafın kısası 4 mevsim değilde bildiğin kış lastiği diye almış...Ama lastikten çok memnun aracı buzlu karlı zeminde bende kullandım gerçekten güzel performans verdi.Kar buz performansını beğendim.

--2 dakika sonra eklendi--

Karda buzda da memmun kalırsın Cem abi bence ,ilk kar buz testinde yorumlarını bekliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Crossclimate Mayıs 2015'den beri piyasada yeterince geribildirim oluşmuştur.

Yenilemede desen değişikliğinden çok hamurla oynadıklarını düşünüyorum.

Lastikle ilgili olumsuz geribildirime ben rastlamadım. 

Karda buzda has kış lastiği kadar başarılı olmayabileceği spekülasyonları dışında ıslak/kuru performansından herkes memnun.

Test sonuçlarında genelde önde.

Yeni nesil GY'den rekabet ciddileşti, ona karşı tedbir almışlardır.

Endişelenecek bir durum yok bence. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence 1-2 yıl lastik değişimi olması kuşku verici. Bayide satıcının dediği aklıma geliyor. 3-5 ay önce nasıl dedim. Cem bey sizin dediğiniz gibi yapmurda iş görür ama karda iş yapmaz demesi aklıma geldi. Herzaman dediğim gibi lastik işi göreceli. Benim bu lastikten uzaklaşmam için bu değişim yeterli.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.