Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

2018 Focus Mk4 Olası Tasarımlar

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

Bir saat önce, Oguzhan C yazdı:

Bende bu yeni ekran trendi hakkında bir kaç fikir belirtmek isterim.

Öncelikle peşinen belirtmeliyim ki, sonradan takılan ve konsola silikonla yapıştırılmış gibi duran ekranlardan,

kesinlikle hoşlanmıyorum. Ayrıca teknolojik gelişmeler dolayısı ile ekranların büyümesi sanki bir lütuf gibi sunulmasına rağmen, ben otomobilde büyük ekranın gereksiz olduğunu düşünüyorum. Ben en ideal ekran boyutunun 5" veya 6" olduğunu düşünüyorum. Daha büyük ekran tasarımı bozduğu için bu şekilde tutturuluyor. Ayrıca ekranın dokunmatik olması her zaman kullanışlı olduğu anlamına gelmiyor. Zaten kullanıcının en fazla yaptığı işler radyoların frekansını, ses ayarları ve klima ayarlarıdır. Bütün bu ayarlar direksiyon üzerinden kolayca yapılabilmelidir. Şimdilerde dokunmatik ekran sevdasına bütün fiziksel tuşları kaldırdılar. Bu durumda yukarıdaki tasarımlara baktığımda en ideal olanın en üstteki tasarım olduğunu düşünüyorum.

Diğer bir konu da yeni focusun iç mekanı; Fordun daha önceki tasarımlarına baktığımızda focusun daha çok mondeo yu takip ettiğini söyleyebiliriz. bence şu anki mondeonun iç tasarımı çok başarılı, aynı şekilde makyajlı kugada bence çok başarılı. Umarım yeni focus bu tasarımla gelir.

Ayrıca Fiesta daha öncede olduğu gibi hep daha iddialı, daha genç işi, daha kıpır kıpır bir tasarıma sahip oldu ve öylede kalsın isterim. Ama focuca daha ağırbaşlı bir iç mekan lazım.

Navigasyon ve kamera harici büyük ekran kesinlikle gereksiz. O nedenle navi paketi olmayan focuslarda olmasa da olur. Dokunmatik ekran navigasyonda iyi oluyor. Daha önce dokunmatik ekranlı olmayanı da kullandığımdan, dokunmatik isterim. Premium markaların bazı alternatif çözümleri var ama bizler için bunlar pahalı.

Dokunmatik ekranların bir amacı da tuşların sayısını azaltmak. Burada asıl amaç, maliyeti düşürmek. Psikolojik etkisi de ekstrası.

45 dakika önce, Süleyman Özen yazdı:

Aracımın içi bu şekilde olsaydı içine binmeye utanırdım galiba.Vasat bir Ankara gazinosu gibi :blink:

Resim aldatıyor, ama bu aracın içi gerçekten etkileyici.

2018-yeni-mercedes-benz-e-serisi-cabriolet-14.jpg

Murat Kav. tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Özellikle hibiritlere doğru gittikçe, mekanik kontroller yavaş yavaş yerini elektro-mekaniklere ve elektroniklere bıraktıkça maliyet ve dayanıklılık gibi faktörlerin de etkisi ile ekranlar temel kontrol ünitesi olmaya aday görünüyorlar. 

Ancak ben de Oğuzhan Bey gibi düşünüyorum, yani önemli görünsün, havası olsun, pazarlama unsuru olsun diye ekranların konsolun tepesine, göz önüne, oynamaya teşvik edecek şekilde konumlandırılması bence güvenlik açısından SAKINCALI. 

Sürüş esnasında navigasyon ve klasik gösterge tablosu (LCD, OLED, AMOLED vb. olmasında hiç bir mahsur yok elbette) dışında aklıma gelen önemli bir görsel kontrol yok.

Söz gelimi iklimlendirme sistemi ayarlarını mekanik düğmelerde rahatlıkla el yordamı ile yapabilirken, ekranda bulmak, parmakla yerini tutturmak ve ayarlamak için bayağı bir dikkat harcamanız gerekiyor. 

İnsanların çoğunda otomobil kullanmanın ne kadar ciddi bir şey olduğuna dair nosyon yok, önüne konulan ekranı oyuncak olarak görmesine şaşırmam. Bu da ekrana bakarken gözün yoldan ayıran binler demek...

Yani daha önce söylediğime geleceğim, şu anda bu abartılı bir moda ve birkaç yıl içinde daha rasyonel bir zemine oturacak. 

Bu yazdıklarım işin piri Tesla için de geçerli, şehir trafiğinde ekrana dönüp yoğunlaşmadan çoğu şeyi halledememiştim test sürüşünde. 

Ha bu arada sürücünün sigara içmesini, içerecek ve yiyecek tüketmesini ve elinde telefonla konuşmasını da ciddi güvenlik sorunu olarak görüyorum.

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 7
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

işte enfes bir konsol ekran uyumu

alfa-romeo-giulia.jpg

--2 dakika sonra eklendi--

Bu arada yeni focusun iç mekanı konusunda görüşler nedir.

Sizler ne düşünüyorsunuz.

Ben fiesta türevi bir iç mekan beklemiyorum. 

yada öyle olmasını hiç istemediğimden öyle düşünüyor da olabilirim.

Oguzhan C tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

19 saat önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

İstanbul gazinosunun suyu mu çıktı Süleyman ?

Neyin suyu çıkmadı ki Gürkan hocam :)

18 saat önce, Murat Kav. yazdı:

Navigasyon ve kamera harici büyük ekran kesinlikle gereksiz. O nedenle navi paketi olmayan focuslarda olmasa da olur. Dokunmatik ekran navigasyonda iyi oluyor. Daha önce dokunmatik ekranlı olmayanı da kullandığımdan, dokunmatik isterim. Premium markaların bazı alternatif çözümleri var ama bizler için bunlar pahalı.

Dokunmatik ekranların bir amacı da tuşların sayısını azaltmak. Burada asıl amaç, maliyeti düşürmek. Psikolojik etkisi de ekstrası.

Resim aldatıyor, ama bu aracın içi gerçekten etkileyici.

2018-yeni-mercedes-benz-e-serisi-cabriolet-14.jpg

Katılıyorum.Kalite fışkırıyor her yerinden ve derli toplu.Ama ambians aydınlatması nasıl desem biraz kro işi.

46.jpg.94ffd013f075d34dd4a2836689f5ab26.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

48 dakika önce, Oguzhan C yazdı:

Bu arada yeni focusun iç mekanı konusunda görüşler nedir.

Sizler ne düşünüyorsunuz.

Ben fiesta türevi bir iç mekan beklemiyorum. 

yada öyle olmasını hiç istemediğimden öyle düşünüyor da olabilirim.

Görüşten kasıt beklenti mi? yoksa olacak olan mı?

Olacak olan belli de o yüzden sordum :) Yeni Connect Tourneo ve Fiesta'yı harmanlayın aynısı çıkacak, zaten belli yani çekimlerde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Misafir
This topic is now closed to further replies.
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.