Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus II Hız Sabitleme Montajı

Mete Yılmaz

Önerilen Mesajlar

Bende 2010 trend-x tdci var, yorumlardan okuduğuma göre hız sabitleyici alt yapısı hazır benim arabada. ebay sitesinde cc tuş kiti satılıyor. oradan alıp taksam, yada taktırsam olur mu acaba. modül yükletmek için servise gitmekte gerekiyor. 

Bu şekilde yapan var mı arkadaşlar? genelde çıkma direksiyon alıp takan yada taktıran var. maliyeti ortalama 300 - 400 tl' yi hatta 500 tl'yi buluyor bu şekilde. çıkma direksiyon bulmakta zorlanan arkadaşlarda olmuş.

benim yapmak istediğim;

sadece cc tuş kitini almış olsak 130 tl (kargo ücreti var mı tam anlamadım site ingilizce olduğu için) (ebay sitesi)

servise modül yüklemek için yaklaşık 30 - 50 tl vermiş olsak, toplam maliyet azami 180 tl ( kargo bedeli de varsa cc kitinin toplam maliyet 200 tl) (bence 200 tl ye hız sabitleyici çok makul bir fiyat)

yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar, yanlışlarım varsa düzeltin lütfen, olur mu olmaz mı bu şekilde?

post-8776-0-05398700-1426166351.png

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

cc tuş kiti siparişi verdim.Toplamda 35 usd(91TL) kargo dahil ödedim.35 tl civarıda ELM327 vereceğim.Maliyet bu sanırım.:)

cengiz bey direksiyon siparişi mi verdiniz yoksa cc tuş kiti mi?

takip ederseniz birlikte yapabiliriz...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

cc tuş kiti siparişi verdim.Toplamda 35 usd(91TL) kargo dahil ödedim.35 tl civarıda ELM327 vereceğim.Maliyet bu sanırım. :)

takip ederseniz birlikte yapabiliriz...

hayırlı olsun  :yeah:

modül yüklemesini servis mi yapıyor 35 tl'ye yoksa yüklemek için bi aparat fiyatı mı 35 tl? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Biz onuda kendimiz yapacağız.Tabii ki yukarıdaki linkte verdiğim kısımda Muhammed Şentürk beyefendinin  yardımıyla..

Bende 2010 trend-x tdci var, yorumlardan okuduğuma göre hız sabitleyici alt yapısı hazır benim arabada. ebay sitesinde cc tuş kiti satılıyor. oradan alıp taksam, yada taktırsam olur mu acaba. modül yükletmek için servise gitmekte gerekiyor. 

Bu şekilde yapan var mı arkadaşlar? genelde çıkma direksiyon alıp takan yada taktıran var. maliyeti ortalama 300 - 400 tl' yi hatta 500 tl'yi buluyor bu şekilde. çıkma direksiyon bulmakta zorlanan arkadaşlarda olmuş.

benim yapmak istediğim;

sadece cc tuş kitini almış olsak 130 tl (kargo ücreti var mı tam anlamadım site ingilizce olduğu için) (ebay sitesi)

servise modül yüklemek için yaklaşık 30 - 50 tl vermiş olsak, toplam maliyet azami 180 tl ( kargo bedeli de varsa cc kitinin toplam maliyet 200 tl) (bence 200 tl ye hız sabitleyici çok makul bir fiyat)

yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar, yanlışlarım varsa düzeltin lütfen, olur mu olmaz mı bu şekilde?

Bugün cc geldive yarın montaja başlayacağız nasipse...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bahsettiğim üzere cc düğmemiz geldi ve Kastamonu,Tosya'da Bahadır ustayla işe koyulduk.

KTnRmZl.jpg

hiMEpvm.jpg

ogu7JLp.jpg

Direksiyona düğmeyi monte ettik.Fakat  soketleri nereye takacağımız konusunda sıkıntı yaşadık.Solda hava yastığının soketi var.Ortada kornanın bulunduğu 5 li soket var.Sağdaysa 2 li soket var  ki airbag soketi gibi fakat kapağı çıkmıyor gibi gözüküyor.Sorun  kornanın soketinin bulunduğu 5 li soketin 4 ve 5 nolu uçları kornaya gidiyor.1-2 ve 3 nolu pinler boş.CC fişlerini nereye takmalıyız?

6F7klxH.jpg

Bu arada gem modülüne de Muhammed Şentürk hocamın yardımıyla programladık ama çalışmadı.Biz şu anda 2 ve 3 nolu pinlere taktık.Yardımcı olabilecekvarsa sevinirim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 April 2015 - 22:20 tarihinde, Cengiz Kasap yazdı:

Bahsettiğim üzere cc düğmemiz geldi ve Kastamonu,Tosya'da Bahadır ustayla işe koyulduk.

Direksiyona düğmeyi monte ettik.Fakat  soketleri nereye takacağımız konusunda sıkıntı yaşadık.Solda hava yastığının soketi var.Ortada kornanın bulunduğu 5 li soket var.Sağdaysa 2 li soket var  ki airbag soketi gibi fakat kapağı çıkmıyor gibi gözüküyor.Sorun  kornanın soketinin bulunduğu 5 li soketin 4 ve 5 nolu uçları kornaya gidiyor.1-2 ve 3 nolu pinler boş.CC fişlerini nereye takmalıyız?

Bu arada gem modülüne de Muhammed Şentürk hocamın yardımıyla programladık ama çalışmadı.Biz şu anda 2 ve 3 nolu pinlere taktık.Yardımcı olabilecekvarsa sevinirim.

bende taktırmayı düşünüyorum önümüzdeki günlerde ama anlaşılan zor ve karışık bir iş gibi, aslında focus'a daha önce cc montajı yapmış bi usta bulup ona taktırmak lazım ama nerden bulacan  :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bende taktırmayı düşünüyorum önümüzdeki günlerde ama anlaşılan zor ve karışık bir iş gibi, aslında focus'a daha önce cc montajı yapmış bi usta bulup ona taktırmak lazım ama nerden bulacan  :)

Valla hocam  aslında çok kolay ama bir o kadar da zor :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hocam bu sizin iş olursa bende ona göre başlıycam   :rolleyes:

ayrıca resimlerde gördüğüm kadarıyla direksiyon simidi deri kaplı, orjinal mi?

Konyada hız sabitleyici taktırmak isteyen varsa araştırdım;

ford özel servisi özford cc montajı yapıyor. temiz çıkma direksiyon simidi temin edip montaj yapıyorlar. 750 - 800 tl fiyat verdiler.

herford (özel servis) takamayız dedi.

birim otomotiv (özel servis) takamayız dedi, zaten takılsada 2500 - 3000 tl maliyeti olur dedi ( yok artık dedim bende içimden  :o )

yetkili servise sordum, takamayız dediler. 

en iyi fiyatı forumdan ali cehri verdi (konyada olsaydı kendisi iyi olurdu  :D ) toplam maliyet 360 - 380 tl arası (cc tuş kiti montajı + modül yüklemesi)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bünyamin bey, direksiyonum orjinal.Ben size şöyle yardım edeyim.Sigorta kutusunu (Torpidonun arka kısmında) önce sökün.' tane siyah elle çevrilen vida var ve panel aşağıya ine r,sol tarafında gem modülü var mavi ince soketli...Onun klipsini aşağıya doğru çekin ve yerinden çıkartın.Çıkarttığınız gem modülünü klips sağ tarafı gösterecek şekilde tutarsanız öne gelen pin kısımlarında 2.pinde beyaz kablo arka yani aracın ön tarafına bakan kısımlarında sağ baştan 7.pin olması gerekli diye hatırlıyorum kahverenkli kablo olması lazım.Eğer kablolar tamamsa fren ve debriyaj pedallarının üstündekileri kontrol edin.Varsa ben size tarif ederim.Siz bile takabilirsiniz...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bünyamin bey, direksiyonum orjinal.Ben size şöyle yardım edeyim.Sigorta kutusunu (Torpidonun arka kısmında) önce sökün.' tane siyah elle çevrilen vida var ve panel aşağıya ine r,sol tarafında gem modülü var mavi ince soketli...Onun klipsini aşağıya doğru çekin ve yerinden çıkartın.Çıkarttığınız gem modülünü klips sağ tarafı gösterecek şekilde tutarsanız öne gelen pin kısımlarında 2.pinde beyaz kablo arka yani aracın ön tarafına bakan kısımlarında sağ baştan 7.pin olması gerekli diye hatırlıyorum kahverenkli kablo olması lazım.Eğer kablolar tamamsa fren ve debriyaj pedallarının üstündekileri kontrol edin.Varsa ben size tarif ederim.Siz bile takabilirsiniz...

çok teşekkür ederim cengiz hocam

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

gem müdülünden çekilen kabloda ön taraftaki pinlerde soldan 2.pine direksiyondan gelen +12 Volt bağlanmalı arka taraftaki pinlere ise sağdan 7 pine - ucu bağlanmalı.Şekilde ok yönünde gösterildiği gibi kaba bir tabirle değil.Zaten okun ucu nerde tam belli değil.Gem modülü yüklenmesinde hız seçimini manuel yapıyoruz.Fakat pcm yüklemesinde hız otomatik seçiliyor.Detaylar var.Mesela hiç kimse pcm veya başka bir yüklemeden bahsetmemiş.Hatta ve hatta bu işi yapmak isteyenlere başta kontrol olmak tüm adımları teker teker anlatalım.Yükleme de dahil.

1.Aşamada Aracımıza gem modülünün uygulanması için fren ve debriyaj pedallarımızı kontrol etmeliyiz.Fren pedalımızda;

ovt9Lzl.jpg

mavi renkli soket olması gerekir.Debriyaj pedalında ise siyah renkli bir soket olmalı fakat araç otomatikse bu sokete gerek yok.O sokette bu...

T0sfZat.jpg

2.Aşamada  Direksiyonda hava yastığını ,direksiyon altını ve üst kapağı söküyoruz.Hava yastığını çıkarmak için direksiyonu yarım tur attırıyoruz.Düz bir tornavida ile tırnakları bularak kurtaracağız ve 3 adet tırnak var,bu aşama birazcık zahmetli.Sonra direksiyon ayar kolu yanında ve biraz üstünde alyan anahtarla sökülen 2 vida var.Gerçi düz tornavida ile sökülebiliyor.Ağzı kontrol kalemi gibi dar olmalı.

3.Aşama kontak anahtarının sol alt tarafında soket olmalı 9 pinli 

OMPBFaH.jpg

Buradaki kahverenkli ve beyaz kablolar varsa gem modülüne giden kabloları kontrol etmeye gerek yok tesisat hazır.

4.Aşamada ise yukarıdaki kablolar yoksa daha önce ki anlatımında göreceğini üzere direksiyonun göbeğinin üstünde 5 li kırmızı soket var.(varsa 7.aşamaya geçin)

ogu7JLp-2.jpg

takmış olduğumuz cruise control düğmelerinden gelen siyah kabloyu 5 li soketteki 2 nolu pine kırmızıyı 3 nolu pine takıyoruz.

5.aşamada (Kahverenkli ve beyaz kablo yoksa) soldan 4. pine yani kahverenkli olan pine siyah kabloyu 5.pine kırmızı kabloyu takıp gem modülüne çekiyoruz.

6.aşamada gem modülünün klipsini açıp modülü çıkartıp biraz öne çekin.(gem modülü sigorta kutusunun yanında torpidonun altında bulunuyor)Klips sağınızı gösterecek şekilde dururken size yakın bin grubunda soldan ikinci boş pine kırmızı aracın ön tarafını gösteren pin grubuna ise sağdan 7. pine siyah kabloyu takınız.

7.aşama konuyu inceleyin ve elm cihazınızın hs-can ve ms can konumlarını oluşturun.Bilgisayarınıza elmconfig programını indirin ve yönetici olarak çalıştırın.Bağlantı hızı 38400 bps de  olmalıdır.

8.aşama bağlantıyı sağladıysanız  ve kahverengi kablo varsa sadece gem modülü programlanır.(ms can konumunda  olacak)Konfigürasyon sayfa 3 te sonlarda cruise control tikini seçin.

post-6952-0-28507100-1425601374_thumb.jpg

9.aşama eğer kabloyu siz çektiyseniz hs can konumunda pcm modülüne girip önce sistemin okutup yedeğini alın .Pcm de bağlantı hızı otomatik seçilmeli.Ve bilgide gem modül tipi çıkar .Tekrar konfigürasyona girin okutun  en üstte vın değerinin altında cruise control tikini seçin pcme yazdır diyin.

10.aşama hec modülüne gelin konfigürasyon1.sayfada yine tekrar cruie controlü seçin.

11.aşama test zamanı aracınıza binin 50 km/saat hıza ulaşın ve keyfini sürün.(8-9 ve 10 aşama resimleri okulda diğer bilgisayarımda kaldığından yükleyemedim.İhtiyacı olan varsa yüklerim.

Keyifli sürüşler  :)  :nazar:

7 April 2015 - 16:36 tarihinde, Yakup Çağatay yazdı:

Cengiz bey farklı yerden yazınızı kopyalarken lütfen iletinizi kontrol ediniz.
Burada neler yapıldığını kimse sormadan anlatmak için bizler uğraşıyoruz.

Teşekkürler.

Beğendin mi Yakup bey...

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.