Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Kaan Yagizer

Önerilen Mesajlar

2 dakika önce, Mert Yürüyen said:

Kızma Sir, bir kurcalayayım dedim... kötü mi ettim. daha çok şu patlağı bulamamak beni kızdırıyor. 

Ne kızacağım yahu? Bunda kızacak bir şey yok ki ...

Patlak konusuna gelince ... yorum yok :)

Sensör : Sisteme tanıtır, hallederiz ... N.P

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Geçtiğimiz günlerde lastik içine giren çivi ile yavaş yavaş inmiş. Lastik basınç sensörü uyarısı ile farkettik. fakat hangi lastik olduğunu söylemedi. Sensörlerin yeri yine de önemli mi bu durum soru işareti yarattı bende, bilgisi olan var mı?  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 19.11.2015 21:23:34, Orhun E. said:

Geçtiğimiz günlerde lastik içine giren çivi ile yavaş yavaş inmiş. Lastik basınç sensörü uyarısı ile farkettik. fakat hangi lastik olduğunu söylemedi. Sensörlerin yeri yine de önemli mi bu durum soru işareti yarattı bende, bilgisi olan var mı?  

evet sensörler henüz hangi lastikte farklılık olduğunu göstermiyor. sinyali alınca 4 ünü de kontrol etmek gerekiyor. dolayısıyla sensörlerin yeri bir anlam ifade etmiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 2 ay sonra...

Bir şey soracağım. Bizde TPM sensörleri var. Onlar plugnplay mi. Yani kendi jantından söküp herhangi bir janta takıp aynen devam edebilir miyiz? 

Yoksa tanıtmak vs lazım mı ?

Ya da uyumlu jant listesi gibi bir şey mi var?

Sensör janta yapıştırılıyor mu vidalanıyor mu ?  Nasıl sabitleniyor ?  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

33 dakika önce, H. Cenk said:

Bir şey soracağım. Bizde TPM sensörleri var. Onlar plugnplay mi. Yani kendi jantından söküp herhangi bir janta takıp aynen devam edebilir miyiz? 

Yoksa tanıtmak vs lazım mı ?

Ya da uyumlu jant listesi gibi bir şey mi var?

Sensör janta yapıştırılıyor mu vidalanıyor mu ?  Nasıl sabitleniyor ?  

Sensör sibop'un dibinde, yani lastiği söktükten sonra onu janttan almak kolay (abanmadan...kibarca) ...başka jant'a takmak aynı şekilde sorun değil (gene kibarca) ...onu tanıtmak lazım mı? ...evet, ama o da zor bir iş değil. (hayır, PnP değiller) 

Bu başlıktaki ilk mesajda jant'a nasıl takıldığına dair resim vb. var, ona bir göz atarsan tam olarak ne demek istediğimi daha iyi anlarsın. Sök - Tak - Tanıt işine gelince ; bence kasma ... müsait olduğunda bana uğra ... halledelim. Lastik sökerken vs. dikkatli olmak lazım, yoksa sensör kırılır/kırılıyor ... onun için işi dışarıdaki lastikçi ile halletme (bkn.durduk yerde sinir olma) derim.

Kaan Yagizer tarafından düzenlendi
gevşek, gevşek konuşmak ...
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Yakup Çağatay said:

Neyi nereye tanıtıyoruz :unsure:

Yol bilgisayarına 'benim basıncım budur' demek kafi değil mi? Öyle olması lazım.

Atıyorum 16'' orjinal lastikle ister 28 psi ister 32 psi ile gezerim :D 

...diyorsun ki asfaltta zıp-zıp dolaşırım :)

Şöyle ...

Önce 4 lastiği "zıplama" moduna alıyorsun (bkn.keyfin bilir) arkasından IDS ile girip hangi sensör hangi lastikte sorusuna cevap veriyor (tanıtıyor) arkasından da sisteme -yeni değerleri kabul et- talimatı geçiyorsun. Böylece sinyal geldiğinde (o sensörün hangi lastikte olduğu kayıt altına alındığı için) ECU kullanıcıya -uyarı- veriyor ...vs.vs

Öyle çok kapsamlı / zor bir iş değil ama sonradan alet vicik-vicik ötmesin diye düzgünce yapılmasında yarar var (bence)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Kaan Yagizer said:

...diyorsun ki asfaltta zıp-zıp dolaşırım :)

Şöyle ...

Önce 4 lastiği "zıplama" moduna alıyorsun (bkn.keyfin bilir) arkasından IDS ile girip hangi sensör hangi lastikte sorusuna cevap veriyor (tanıtıyor) arkasından da sisteme -yeni değerleri kabul et- talimatı geçiyorsun. Böylece sinyal geldiğinde (o sensörün hangi lastikte olduğu kayıt altına alındığı için) ECU kullanıcıya -uyarı- veriyor ...vs.vs

Öyle çok kapsamlı / zor bir iş değil ama sonradan alet vicik-vicik ötmesin diye düzgünce yapılmasında yarar var (bence)

Bunlara tamamım ama :D Sağ önden söktüğümü sağ öne (vb.) taktığım sürece yeniden tanıtıma gerek kalır mı?

Yani bu alet basınç ölçüyor sonuçta lastik veya jant fark etmez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

24 dakika önce, Yakup Çağatay said:

Bunlara tamamım ama :D Sağ önden söktüğümü sağ öne (vb.) taktığım sürece yeniden tanıtıma gerek kalır mı?

...kalmaz. 

Yani araca daha önce takılmış/tanıtılmış sensörleri söküp lastik sırasını şaşırmadan başka jant ile araca geri takarsan ayrıca tanıtma yapmana gerek yok. Basıncı "set" eder ve aslanlar gibi yoluna devam edersin.

15 dakika önce, Murat Kavuk said:

Burada sanki otomatik diyor gibi geldi ..

...daha önce sensör takılmamış ise veya bozulan/kırılan sensör değiştiriliyor ise -tanıtma- gerekiyor, aksi durumda "saçmalayabiliyor" üstad. 

Gerçi "tanıtma" denen şey öyle atla deve değil ... 10 dakikalık iş. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Focus MCA daki TPMS sensörlerinin bir markası var mı ? (ilk mesajdaki resimde okuyamadım ) Almayı düşündüğüm jantın websitesinde FORD değelerini girdikten sonra uyumlu OEM ve aftermarket sensör modelleri yazıyor.

OEM olarak

Schrader 

Continental/VDO 

HUF/BERU

TRW

Pacific 

LEAR 

After market olarak 

ALCAR 

CUN

TECH

Alligator gibi markalar var. 

Ne zor iş şimdi 17 -18 jant alalım desek bu jantları kışlığa bırakalım desek 1 takım sensör almak lazım, yok zırt pırt yazlık kışlık değiştirir gibi sensör değiştirmek gerekecek . Sanki ESP ABS sensörlerinden TPMS sensörsüz yapan VW daha pratikmiş bence.. 

Benim araba ağustostan beri hiç düşük basınç uyarısı vermedi. Bunda bir hata yok mu sizce ki bir kere dev vida girmişti arka tekerlerden birine. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

25 dakika önce, H. Cenk said:

Ne zor iş şimdi 17 -18 jant alalım desek bu jantları kışlığa bırakalım desek 1 takım sensör almak lazım, yok zırt pırt yazlık kışlık değiştirir gibi sensör değiştirmek gerekecek . Sanki ESP ABS sensörlerinden TPMS sensörsüz yapan VW daha pratikmiş bence.. 

Benim araba ağustostan beri hiç düşük basınç uyarısı vermedi. Bunda bir hata yok mu sizce ki bir kere dev vida girmişti arka tekerlerden birine. 

VW'de artık sensör kullanıyor olmalı. Çünkü Avrupada zorunlu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.