Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford Mustang Türkiye İçin Bazı Detaylar

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

11 dakika önce, Ferhat Çakmak said:

aslında hepsini okumuşdum yakup bey ama insan gaza geliyor sizce bu eksikler tolere edilebilir şeyler mi yoksa biraz daha bekleyeyim mi avrupa versiyonu için?araca kapı teslim 35.000 euro istiyorlar sıfır keşke şahsuvaroğlu maviplakalar içinde avrupa versiyon araç getirse bu fiyata

Avrupa alma imkanınız varsa bekleyin madem :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

17 dakika önce, Yakup Çağatay said:

Avrupa alma imkanınız varsa bekleyin madem :) 

satıcı aracın premium paket olduğunu ve misafir araç statüsünde olduğu için garanti kapsamında olması gerektiğini söyledi yani grey marketlerde bu söz konusuymuş

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

20 dakika önce, Ferhat Çakmak said:

misafir araç statüsünde olduğu için garanti kapsamında olması gerektiğini söyledi 

Size yanlış bilgi verilmiş.  Misafir Araç Statüsü Avrupa/EC Spect'li araçlar için geçerlidir. Amerikan Versiyon Mustang bu statü'ye girmez, sadece kıtasal fark olduğu için değil ... elektronik - yakıt besleme - egzost + emisyon ve yazılım farkları nedeni ile garanti prosedürü + tüketici koruma kanunun ilgili maddeleri "Bireysel İthalat" kapsamında ülkemize getirilmiş araçlar için uygulanmaz.

Örnek mi? Stop lambanızı kırdınız ... araç EU versiyon ise 10 gün içinde (kanun gereği) parçanızı getirip takarım veya size alternatif ulaşım sağlarım. Ama kuZu ABD versiyon ise zaman sınırlamam yok, parça'yı sipariş ederim ... artık ne zaman gelirse vs.vs.

Yasal olarak "grey market" aracı hizmet verme zorunluluğumuz bile yok (o derece yani) ama Mustang'a hepimiz aşığız (ailecek) yani gelen Stang eloğlu (grey market'i kast ediyorum) olsa da başımızın üzerinde yeri var ... garanti tınne :) gerekirse kuZu yatar ... o ayrı :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Kaan Yagizer Garanti dışında da hizmet veriyor musunuz? Diyelim ben grey market aracımın pistonunu aşağı indirdim, bir şekilde sandık motor getirdim ama sanayide takacak usta bulamadım. Size teslim etsem ücreti karşılığında montaj yapıyor musunuz?

Gerçi garantisi olmayacaksa servise o iş için getirmek de baya saçma olur ama "tut ki" gerekti diye merakıma yenik düşüp sorıyım ben yine de.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yaptığım işin tabi ki garantisini veriyorum/z @Mertcan Çelik aksi düşünülemez. Taktığım parçanın zaten kendi garantisi var (6 ay) senin örneğinden devam edeyim.

Sandık makina kırdık diyelim, çıkan cesedi sana iade ediyorum (Mustang bloğuna cam kestirirsen acaip seksi orta sehbası olur, aklında bulunsun) yeni makinayı kuZu'ya atıyor, senden aldığım fatura ile tespit/tescil yaptırıyorum ve numara çaktırıyorum. O konuda sıkıntı yok yani.  -No Warranty- derken aracın fabrika çıkışından aldığı genel garanti prosedüründen bahsediyorum.

Söz gelimi kapı döşemesi kabardı, kul işi bu ... kabaracağı var ise kabarır, deri pres'te çalışan eleman bir gece önce NFL seyredip fazla bira içmişse pres'te saçmalar, rutubet görünce de deri şişer.  

Stang EU versiyon ise bana uğrarsın, çay içeriz (veya Kave) tespit yapar - garanti prosedürü başlatır - döşeme kodu ile parçayı sipariş eder - parça geldiğinde bedelsiz değiştiriz. Bkn.Ben paramı Ford'dan alırım.

Ama kuZu grey market ise bana uğrarsın, çay içeriz (veya Kave) tespit yapar - döşeme kodu ile parçayı sipariş eder - senden parasını alır ve sipariş geçerim. Parça geldiğinde değiştirir, faturasını ibraz eder ve seni güle oynaya (ve hafiflemiş şekilde) yollarım. Bkn.Parana geçer hükmün. 

Kaan Yagizer tarafından düzenlendi
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Buradan çıkan sonuç; paran varsa ve çoksa her türlü sorun çözülür :)

40 dakika önce, Kaan Yagizer said:

Yaptığım işin tabi ki garantisini veriyorum/z @Mertcan Çelik aksi düşünülemez. Taktığım parçanın zaten kendi garantisi var (6 ay) senin örneğinden devam edeyim.

Sandık makina kırdık diyelim, çıkan cesedi sana iade ediyorum (Mustang bloğuna cam kestirirsen acaip seksi orta sehbası olur, aklında bulunsun) yeni makinayı kuZu'ya atıyor, senden aldığım fatura ile tespit/tescil yaptırıyorum ve numara çaktırıyorum. O konuda sıkıntı yok yani.  -No Warranty- derken aracın fabrika çıkışından aldığı genel garanti prosedüründen bahsediyorum.

Söz gelimi kapı döşemesi kabardı, kul işi bu ... kabaracağı var ise kabarır, deri pres'te çalışan eleman bir gece önce NFL seyredip fazla bira içmişse pres'te saçmalar, rutubet görünce de deri şişer.  

Stang EU versiyon ise bana uğrarsın, çay içeriz (veya Kave) tespit yapar - garanti prosedürü başlatır - döşeme kodu ile parçayı sipariş eder - parça geldiğinde bedelsiz değiştiriz. Bkn.Ben paramı Ford'dan alırım.

Ama kuZu grey market ise bana uğrarsın, çay içeriz (veya Kave) tespit yapar - döşeme kodu ile parçayı sipariş eder - senden parasını alır ve sipariş geçerim. Parça geldiğinde değiştirir, faturasını ibraz eder ve seni güle oynaya (ve hafiflemiş şekilde) yollarım. Bkn.Parana geçer hükmün. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12 dakika önce, Gürkan Çakıroğlu said:

Buradan çıkan sonuç; paran varsa ve çoksa her türlü sorun çözülür :)

... zaman da lazım.

Sandık makina örneğini takip edersek ... Amerika'dan Motor getirmek kolay değil ki.

ViN Numarası ile Ford'dan alacaksın diyelim, Ford Co. son kullanıcıya motor satmıyor ki ... bir -sağlayıcı- kullanmak zorundasın, o elemanı bulacaksın ... doğru olduğunu umduğun (olmayabilir de...) motor'u sipariş edeceksin ... nakliye - sigorta - ürün bedelini peşin ödeyeceksin. Malım gümrüğe inecek ve tabi ki (%110 ihtimal ile) gümrük'e takılacak. Onu gümrükten kurtarmak için evrak ikmal edeceksin (örnek EC uyum belgesi -sağlayıcıdan- istenecek, fatura vs.) para ve zaman harcayacaksın ... motoru aracına koydurmak için bile debelenmen gerekecek. 

Motor'u bana getirdin diyelim ... ya bir şeyler eksikse?

...olmaz mı diyorsun? İnan oluyor. Bir keresinde içinden hiç bir (sıfır) montaj parçası çıkan V6 sandığı görmüştüm ... sandığı açtığımızda biz OhA deyip gülmüştük, araç sahibine de inme inmişti.

Yani olay sadece para değil ... bolca sabır ve zaman da harcamak gerekiyor.

... opsiyon ne?

Gelirsin bize, motorunu sipariş ederiz ... alır - gidersin ... bitti / gitti. O pish ara detaylar ile biz ilgileniriz. 

2015 Charger'i 4 aydır asfalta geri koymaya çalışan (amortisör patlak) tanıdığım var, parça yanlış geldi (iki defa) sonra doğru amortisör geldiğinde fark ettiler ki takoz da yırtılmış ... bu defa takoz beklendi. Takoz geldi ön takımı toparlayamıyorlar, elemanın elindeki ön düzen Charger'a uygun değil (sensörler Charger'in jantlarına takılamıyor + o aracın fabrika ayarlar değerlerini bulamıyorlar) falan - filan. Karadüzen (böyle iyi sanki) ön takım ayarlandı ... ama acaba oldu mu? 

Aptal bir amortisör için adamcağız aylarca uğraştı ... tam bir rezillikti yani, insanı kuZu'sundan soğutur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 dakika önce, Gürkan Çakıroğlu said:

Zor işler...

...aslında değil. Olay ne yaptığını bilmek ile alakalı.

Üstadım senin meslekten örnek vereyim ... ben ne anlarım eğitmenlikten? Sabırsız / Tahammülsiz olmanın dışında tekrarlardan nefret ederim.

Çoluk çocuğu bana verirsen (eğit diye) ya salak ederim onları, ya da dayak arsızı. Ama piston'a nasıl segman takılır, segman tırnakları hangi pozisyonda monte edilmeli bilirim.  Herkes bildiği işi yapacak ... bilmediğini de profesyonele bırakacak. Çözüm bu kadar basit... benim ithal ettiğim motor gümrük'e takılmıyor mu? Tabi ki takılıyor ... ama elimde TSE belgem var, EC sertifikasyonlarım var, işi sadece gümrükten parça çekmek olan gümrük müşavirim, kamyonetinde calaskal olan şehir içi nakliyecim, tespit'e belki 1,000 kere araç götürmüş şoförüm var. Doğal olarak sen işi çözerken 10 birim enerji harcıyorsan ben ekipman+tecrübe ile aynı prosedürü 1 birim ile hallediyorum.

Eğri oturalım, doğru konuşalım ... arabalardan bahsediyoruz. Bir şeylerin yolunda gitmemesi için 10,894,161 neden var, yani illa bir şeyler b@k@ saracak ... Mustang gibi niş bir üründen bahsediyorsak bu kuZu'yu asfaltta tutmak ve ondan maksimum faydayı sağlamak için doğru spect (EU) araç tercih etmekte fena şekilde yarar var.

...haaa! Ben mazoşistim, acı çekmeyi seviyorum deniyorsa ... o ayrı tabi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Amerikan versiyon çok büyük sıkıntı. Daha önce bahsettiğim Amerika'dan aracını getiren bir Stang sever. Avrupa stopları takmış ve stoplar amerikan tarzı yanmaya devam ediyor tabiki. Yani frene bastığında sinyalde yanıyor. Güç bela muayeneden geçirmeye çalışıyor bu şekilde.

Bu arada dün Gümrük Bakanlığından aradılar. Gürcü sorunu hat safhadaymış. Bir 5. jenerasyon Mustang'e el koymuşlar. Abi bunun çakılı VIN nerde diye aradılar. 2 yer söyledim. anlaşıldı abi biz söküyoruz bu arabayı dediler. :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 saat önce, Kaan Yagizer said:

çok yararlı oldu bilgileriniz avrupa versiyonu çoğalana dek vazgeçtim mustangden zaten ailevi baskıda en üst düzeyde olduğundan zor olmadı 2010 model BMW X6 90.000 tl  70.000 km karar kıldım umarım pişman olmam

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İyi günlerde kullanın @Ferat Çakmak , bu arada (ufak bir not) Avrupa versiyon Mustang bulunmaz değil ... Ankara / Tur - Antalya / Bilaller ve İstanbul / Şahsuvaroğlu'na gitmek yeterli ... bu bayiler (eminim) EU Spec. Stang temin edip teslim edebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 dakika önce, Kaan Yagizer said:

İyi günlerde kullanın @Ferat Çakmak , bu arada (ufak bir not) Avrupa versiyon Mustang bulunmaz değil ... Ankara / Tur - Antalya / Bilaller ve İstanbul / Şahsuvaroğlu'na gitmek yeterli ... bu bayiler (eminim) EU Spec. Stang temin edip teslim edebilir.

kaan bey burda çalışan bir yabancı için eu spec getirebilir mi şahsuvaroğlu?ötv olmadan almanya fiyatı gibi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

...kimsenin özel bir şey getirmesine gerek yok Ferhat bey.

İkamet / Çalışma izni bulunan yabancı uyruklu kişi söz konusu belgeleri + vergi muafiyet yazısını ikmal eder ve istediği marka aracı alır, MA veya MZ plaka tahsisi ile kullanır. Konu ile ilgili şartlar karşılanıyorsa hiç bir sıkıntı yaşamaz.  

Şartlar nedir?  ... internet'te tonla kaynak var, kendiniz araştırabilirsiniz ... örnek :   http://www.berkay.com.tr/TR,134/misafir-arac-gumrukleme-ma-z-plaka.html 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

26 dakika önce, Kaan Yagizer said:

...kimsenin özel bir şey getirmesine gerek yok Ferhat bey.

İkamet / Çalışma izni bulunan yabancı uyruklu kişi söz konusu belgeleri + vergi muafiyet yazısını ikmal eder ve istediği marka aracı alır, MA veya MZ plaka tahsisi ile kullanır. Konu ile ilgili şartlar karşılanıyorsa hiç bir sıkıntı yaşamaz.  

Şartlar nedir?  ... internet'te tonla kaynak var, kendiniz araştırabilirsiniz ... örnek :   http://www.berkay.com.tr/TR,134/misafir-arac-gumrukleme-ma-z-plaka.html 

Keşke o belgelerden bende de olsa... :(

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.