Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Yakıt Göstergesi - Yakıt Ikaz Lambası Erken Yandı

Mevlüt Aksoy

Soru

Benim Aracımda bu zamana kadar yakıt göstergesi ikaz lambası 80 Km kala yanıyordu. Bu hafta sonu memlekete gittim geldim 750 km yol yaptım 99 km ye düştü yakıt ikaz lambası yandı. Başına böyle bir olay gelen oldumu. Bunun için servise gitmem gereklimi.Bilgileriniz için Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

50 tl lik benzin alınca her şey yoluna girdi :) son 20 gündür kavrama için arabayı servise bıraktığımda servis ikame araç olarak sıfır km mondeo 1,5 160ps tit. vermişti 10 gün onu kullandım diğer 10 gün de kardeşimin honda civic ini kullandım, galiba farklı araçlar kullanınca ibreye bakış açımda kaymalar oldu :):) verdiğiniz cevaplar için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Uzun yolda kullandığınız için ortalama tüketim degerleriniz düştüğünden. Son tüketim degerlerine göre hesapliyor. O yüzden yakıt ikaz lambası yandıktan sonra kalan km daha çok göstermesi normaldir Mevlüt abi.

Servise gitmenize gerek yok. Yol bilgisayarınızı resetlemeniz sehirici kullanımınıza göre kalan kmyi hesaplayacaktır.

---

I am here: http://maps.google.com/maps?ll=39.827198,33.479954

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Guest Sadık Taşyürek

Yusuf beyin açıklamalarına aynen katılıyorum.

Mevlüt bey, araçlarımız kullanım tarzımıza ve şehir içi-şehir dışındaki o anki ortalama yakıt değerlerine göre, depoda kalan akaryakıt miktarı aynı olmasına rağmen kalan yakıtla gidebileceğimiz menzili farklı göstermektedir. ki; doğrusu da mantık olarak budur.

hatta havaların durumuna göre yaz ve kış mevsimlerinde dahi farklılıklar arz eder. saygılar;

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benim başımada geldi bu olay....Şehir içinde sürmeye devam ettim sonra,birden 65 km kala ışığı yaktı..Akıllı araba bizimkiler,kalan yakıt miktarıyla sürüş karakterini hesaplıyorlar....Bazı otomobil markalarında yol bilgisayarı ışık yandıktan sonra gidilecek km yi yazmıyor,---- şeklinde gözüküyor ekran....Bizde o km yazıncaya kadar gösteriyor..Bu arada 0 km yazdıktan sonra dahi daha 25 km kadar yol yapabilirsiniz..Fakat özellikle dizellerde ışık yanar yanmaz yakıt almanızı şiddetle tavsiye ederim....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ben Focus 2 yi Ankara'dan aldığımda, lamba yandığı gibi yol bilgisayarıda 0 gösteriyordu :) En yakın istasyon bulana kadar 10-15 km gitmiştim tabi aracın huyunu suyunu bilmediğimden epey korkulu geçmişti yolda kaldım kalıcam diye :)

Ayrıca özellikle dizellerde yakıt pompasının sıhhati açısından mümkün mertebe çeyreğin altına düşürmemek gerekir diye biliyorum ben. Hatta benzlilerdede öyle kullanmak daha sıhhatli olur sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

2010 focusum var yakıt ışığı 130 140 km yakıt kala yanıyor bilgisayarı sıfırlıyorum yine aynı depoyu  fulledim kalan yakıt daha önce 999 yazıyordu şimdi 850 yazıyor fulleyin ce ve mazot ışığı yine aynı yanıyor neden olabilir önceden bin  km gider diyen bilgisayar şimdi 850 km gider  diyor 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, Musa Sarıtaş yazdı:

2010 focusum var yakıt ışığı 130 140 km yakıt kala yanıyor bilgisayarı sıfırlıyorum yine aynı depoyu  fulledim kalan yakıt daha önce 999 yazıyordu şimdi 850 yazıyor fulleyin ce ve mazot ışığı yine aynı yanıyor neden olabilir önceden bin  km gider diyen bilgisayar şimdi 850 km gider  diyor 

Yol bilgisayarı son ortalama yakıt tüketimini baz aldığı için ona göre hesap yapıyor. Örneğin bir önceki 100 km ortalamanız 5lt diyelim. Bu menzilinizi 1000 km. olarak göstersin. Eğer siz bu ortalamayı 6 lt ye çıkarırsanız 850 km. civarında bir rakam çıkar. Yani yakıt tüketiminiz bir önceki ortalamanıza göre daha fazla olmuş demektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Merhabalar arkadaşlar değerli fikirlerinize ihtiyacım var; 1 hafta önce serviste kavrama değişimi gerçekleştirdim ustalar motora yeterince benzin gönderilemediğinden, benzin deposunun sökülmesi gerektiğinden bahsetti ancak ben kavramanın öncelikli olduğunu, daha sonra halledeceğimizi belirttim. (benden habersiz bir müdahalede bulunup bulunmadıklarını bilmiyorum) aracı teslim aldıktan sonra benzin uyarı ışığı  erken yandı. Depoda benzin ve menzil olmasına rağmen sönmüyor. İbre değişmiyor ancak menzil ise sürekli yükselip düşüyor. 16 km ye kadar bile düştü. (araç LPG li) Ekteki resimden ne demek istediğimi daha net anlayabilirsiniz. saygılarımla.

benzin göstergesi.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
20 dakika önce, Halil Yıldız yazdı:

Merhabalar arkadaşlar değerli fikirlerinize ihtiyacım var; 1 hafta önce serviste kavrama değişimi gerçekleştirdim ustalar motora yeterince benzin gönderilemediğinden, benzin deposunun sökülmesi gerektiğinden bahsetti ancak ben kavramanın öncelikli olduğunu, daha sonra halledeceğimizi belirttim. (benden habersiz bir müdahalede bulunup bulunmadıklarını bilmiyorum) aracı teslim aldıktan sonra benzin uyarı ışığı  erken yandı. Depoda benzin ve menzil olmasına rağmen sönmüyor. İbre değişmiyor ancak menzil ise sürekli yükselip düşüyor. 16 km ye kadar bile düştü. (araç LPG li) Ekteki resimden ne demek istediğimi daha net anlayabilirsiniz. saygılarımla.

iş emri kapanış formunda yazmaları lazım müdahale ettilerse. Depoyu doldurmanıza rağmen benzin ibresi kıpırdamıyor anlıyorum ben doğru mu? Eğer fotodaki gibiyse benim aracımda da hemen hemen bu menzil ve göstergedeki seviyede benzin ışığı yanıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

depoyu tam doldurmuyorum, LPG olduğu için 50 tl gibi rakamlarla alıyorum benzini, LPG de kullandığım için benzin de azalmıyor ancak menzil değişip duruyor devamlı. ışıkta sönmüyor. önceden 80 km menzil  kala ışık yanardı yanlış hatırlamıyorsam.

Halil Yıldız tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
5 dakika önce, Halil Yıldız yazdı:

depoyu tam doldurmuyorum, LPG olduğu için 50 tl gibi rakamlarla alıyorum benzini, LPG de kullandığım için benzin de azalmıyor ancak menzil değişip duruyor devamlı. ışıkta sönmüyor. önceden 80 km menzil  kala ışık yanardı yanlış hatırlamıyorsam.

Belki yazılım güncellemeleri yapılmış olabilir aracınıza.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benim izlenimlerime göre o ışık depoda örn 5litre yakıt kaldığında yanıyor ve hep aynı kitre kaldığında ibre aynı yerdeyken yanıyor fakat;
Benzinliğe kalan mesafe diye adlandırdığım yol bilgisayarındaki mesafe uyarısı son bikaçyüz km deki sürüş durumunuza göre (yüksek-düşük hız, ani ivmelenme,durkalk veya sabit gazla uzun yol) tahmini mesafeyi gösteriyor.
Hatta şöyle örnek vereyim,
Benim aracımda ışık yandığında kalan mesafeye baktığımda 80km göstermişti, tabi ikazı görünce hızımı düşürüp düşük devir ile benzinliğe kadar 30kilometre gittiğimde kalan mesafenin hiç azalmadığını aksine arrrığını gördüm yakıt için durduğumda kalan mesafe 88km gösteriyordu.

Bence bu tamamen son kullanım verilerine göre depoda kalan yakıtı ne kadar mesafede tüketeceğinizi gösteriyor

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 dakika önce, Ömer Şen yazdı:

Benim izlenimlerime göre o ışık depoda örn 5litre yakıt kaldığında yanıyor ve hep aynı kitre kaldığında ibre aynı yerdeyken yanıyor fakat;
Benzinliğe kalan mesafe diye adlandırdığım yol bilgisayarındaki mesafe uyarısı son bikaçyüz km deki sürüş durumunuza göre (yüksek-düşük hız, ani ivmelenme,durkalk veya sabit gazla uzun yol) tahmini mesafeyi gösteriyor.
Hatta şöyle örnek vereyim,
Benim aracımda ışık yandığında kalan mesafeye baktığımda 80km göstermişti, tabi ikazı görünce hızımı düşürüp düşük devir ile benzinliğe kadar 30kilometre gittiğimde kalan mesafenin hiç azalmadığını aksine arrrığını gördüm yakıt için durduğumda kalan mesafe 88km gösteriyordu.

Bence bu tamamen son kullanım verilerine göre depoda kalan yakıtı ne kadar mesafede tüketeceğinizi gösteriyor

peki sizce resimdeki ibrenin durduğu yere göre lamba erken mi yandı yoksa  tam kıvamında mı yandı ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.