Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Önerilen Mesajlar

Arkadaşlar öncelikle hepinize selam olsun.

Geçen yaz bagaj, torpido ve tavan aydınlatmasını değiştirmiştim. Sonrasında amatörce mercekli far mevzuna gireyim dedim. 2 hafta önce başlamış olduğum mercekli far uygulamasını tam anlamıyla olmasa da bitirmiş bulunmaktayım. Elimden geldiğince ve amatörce (hatta çaylak da diyebiliriz) bir şeyler yapmaya çalıştım.

Aracımda yaptığım modifikasyon uygulamalarını bu başlık altında sizlere sunacağım.

Yaptığım/yapacağım şeyler hakkında aklınıza takılanları, çekinmeden, "Acaba cevap verir mi?" diye düşünmeden sorabilir, ne zaman isterseniz yardım isteyebilirsiniz.

Saygılarımla...

LED'lerle ve türleriyle ilgili en ufak bir fikrim olmadığından o zaman şerit LED'lerle halletmiştim. Şimdilik onlarla idare ediyorum.

İlerleyen zamanlarda daha düzgün bir hale getirmeyi planladığım tavan aydınlatması.

post-6952-0-03678200-1420593516_thumb.jp

Bagaj aydınlatması.

post-6952-0-57135100-1420593527_thumb.jp

Torpido

post-6952-0-67195300-1420593539_thumb.jp

Mercek montajı için gerekli olan malzemelerin bir kısmı

Halojen/Xenon far, bi-xenon mercek ve LED'leri deneyebileceğiniz türden 12V regülatör.

(Alternatif olarak masaüstü bilgisayarların 24 PIN'li power supply'ları da kullanılabilir.)

post-6952-0-81273800-1420594011_thumb.jp

İletinin sonunda gerekli alet edevat listesi mevcut.

Yaygın olarak "Dremel" diye bilinen gravür makinaları

post-6952-0-45818500-1420594039_thumb.jp

Mercek montajı için gerekli alet edevatın bir kısmı 

post-6952-0-75411200-1420594020_thumb.jp

Karton kutu (Farı açmak ve boyayı fırınlamak için)

post-6952-0-98334000-1420594557_thumb.jp

Fotoğrafta montaj aletlerinin tamamı olmasa da gerekenleri buraya yazıyorum.

-Reflektörü merceğe uygun kesmek için Dremel (şayet yoksa kıl testere de olur. O da yoksa ayarlı penseyle kırarak ayarlayabilirsiniz.)

-Far kasnağını esnetmek için düz uçlu tornavida ya da muadili bir alet (çelik spatula vs.), 

-Merceği reflektöre sabitlemek için 404 Powermix (ya da eşdeğer ısıya dayanıklı yapıştırıcı), uygun uzunlukta vida ve somun

-Far çizgisini ayarlamak için kağıt bant, markör/keçeli kalem

-Farı kapatırken yalıtım ve yapıştırma için sıvı conta

-Far karatma düşünüyorsanız 600 numara su zımparası (Sabırlıysanız sarı-yeşil bulaşık süngeri ya da bulaşık teli de olur ama teli tavsiye etmiyorum. Çerçevede çizikler açabiliyor),

-Far karatma için ısıya dayanıklı Motip boya (en iyi randımanı ondan aldığım için Motip yazdım. Marka değişebilir.)

-Farı açmak için ve ola ki çerçeveyi karartacaksanız boyayı fırınlamak için farın sığabileceği büyüklükte bir karton kutu

Bütün işleri tek başıma yaptığımdan ötürü baştan sona kayıt altına alamadım. İlerleyen zamanlarda farı bir daha açma ihtimalim var. Olur da açarsam onu da konuya ekleyeceğim.

Deneme aşaması

post-6952-0-35533900-1420595776_thumb.jp

Mercek montajı sonrası fotoğraflar

post-6952-0-93762400-1420596107_thumb.jp

post-6952-0-52768400-1420595763_thumb.jp

post-6952-0-89581600-1420595702_thumb.jp

post-6952-0-60804700-1420595714_thumb.jp

Son olarak, işin başındayken sorularımı yanıtlayan Taner Erviş'e teşekkür ederim.

Muhammed Şentürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 12
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Evet. Torpido, bagaj ve plaka lambalarında şerit LED kullandım. Aparata ihtiyaç duymadım, kesim için işaretli kısımdan kesip kabloları lehimleyerek montajını yaptım. Ama isterseniz alışveriş sitelerinde montaj için aparatlar da mevcut. El yatkınlığınız varsa herhangi bir aparata ihtiyaç duyulmuyor. Kabloları düzgünce lehimlerseniz sıkıntı çıkmaz. Kısa devre yaptırmayın yeter. Doğru sigortayı bulacağım diye epeyce uğraştırıyor yoksa.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Evet. Torpido, bagaj ve plaka lambalarında şerit LED kullandım. Aparata ihtiyaç duymadım, kesim için işaretli kısımdan kesip kabloları lehimleyerek montajını yaptım. Ama isterseniz alışveriş sitelerinde montaj için aparatlar da mevcut. El yatkınlığınız varsa herhangi bir aparata ihtiyaç duyulmuyor. Kabloları düzgünce lehimlerseniz sıkıntı çıkmaz. Kısa devre yaptırmayın yeter. Doğru sigortayı bulacağım diye epeyce uğraştırıyor yoksa.

Hayırlı ugurlu olsun

Hiçbi kurumda soyadım düzgün yazılmiyor yahu :D

EVİŞ :) :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Angel farlar gerçekten güzel olmuş

Teşekkürler :)

Epeyce uğraştırdı ama değdi. Ama bir tavsiyem var. Ola ki angel montajı aklınızdan geçerse piyasadaki pleksi angelların aydınlatması yetersiz. Power LED ile değiştirmediğime pişman oldum.

Hayırlı ugurlu olsun

Hiçbi kurumda soyadım düzgün yazılmiyor yahu :D

EVİŞ : : :))

Teşekkürler ve kusuruma bakma azizim. Profilinde yazana mukabil öyle şeettiydim. Sürç-ü lisan ettiysek affola :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.