Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

2012 Focus Tdci 45000 Bakimi Ve Masrafi

Önerilen Mesajlar

Saatte 120-130 ile giderken 100 mt ilerde durmam ya da yavaşlamam gerektiğinde firene biraz sert basınca çıkan büyük bir uğultu. Bu zamana kadar başka hiç bir arabada duymadım ben bu sesi. yanımda biri varsa ne oluyor diye sağına soluna bakıyor, şaşırıyor. Servis balatadan değil lastikten diyor. Bence servis elemanı işten kaytardı. Henüz lastik değiştirmedim. Bu yazı çıkarmayı düşünüyorum.  Zaten ben bu sesin lastiklerden olduğunu düşünmüyorum. Bence balatadan. Çünkü bu aralar iki demirin çizilmesi gibi bir ses duyuyorum. Özellikle park yaptığım esnada firene hafif bastığımda. Diskleri çizdirmeden gitmek istiyorum ama zamanım yok bu aralara. 

Aynı problemi eski aracımda yaşamıştım. problem disklerdeki dalgalanmadan kaynaklanıyordu. Diskleri değiştirdim sorun çözüldü. 2 Hafta önce iş yerinden bir arkadaşın octaviasında aynı problem çıktı, diskleri sildirdi düzeldi. Bahsettiğiniz ses ile balata sesi çok farklı zaten. Diskleri bir kontrol edin derim. Aşırı dalgalanmalar firen pedalına basınca da hissedilebiliyor tepkisinden. Ama hafif dalgalanmaları nasıl tespit ederler bilmiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gözümaydın dün öğleden sonra frene her basmamda iki demirin sürtme sesine benzer ses geldi arabadan. Balatalardan biri yada ikisi bitti sanırım. 2-3 ay önce bakımda özellikle söylememe rağmen balatada sorun yok lastiklerden geliyor ses diyen servise bir tanıdıkla gönderdim aracımı. İnşallah bir de disk masrafı çıkmaz. Şuan serviste araç giriş kaydını yapıyorlar. Telefonla arayıp başka bir sıkıntı olup olmadığını sordular. Yok dedim. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gözümaydın dün öğleden sonra frene her basmamda iki demirin sürtme sesine benzer ses geldi arabadan. Balatalardan biri yada ikisi bitti sanırım. 2-3 ay önce bakımda özellikle söylememe rağmen balatada sorun yok lastiklerden geliyor ses diyen servise bir tanıdıkla gönderdim aracımı. İnşallah bir de disk masrafı çıkmaz. Şuan serviste araç giriş kaydını yapıyorlar. Telefonla arayıp başka bir sıkıntı olup olmadığını sordular. Yok dedim. 

Arkadaşlar bilgi olsun diye yazayım dedim. Ön diskler ve tüm balatalar değişti. 977.TL tuttu. Aracı deneme şansım olmadı. Akşam binip deneme yapacağım. Frenlerin performansı ve özellikle o bahsettiğim ses var mı çok merak ediyorum. Yarın kısmetse izlenimlerimi yazacağım. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Son bilgi, aracımı denedim. hiç ses kalmadı. Sonunda kurtuldum o sesten. Her türlü zorladım aracı ama hiç ses yok. Demek ki sadece bir kişiye ya da bir yere göstererek tamam sorun yokmuş dememek lazım. 

Son olarak bu konuda bilgisi olan var mı acaba, ön disk ve balatalar ve arka balatalar yeni takıldı. fren daha hassas ancak şehir içinde eski tutuşu göremedim. bir iki saniye daha geç duruyor gibi. Dur kalklar da öndeki araca çok yakın olursunuz öndeki araç durur sizde durursunuz, işte o anda eskiye oranla sanki yarım metre 1 metre daha gidiyor araç. Daha çok dikkat edip mesafeyi fazla bırakmak zorunda kalıyorum. Frenler yeni olduğu için mi bu şekilde?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Son bilgi, aracımı denedim. hiç ses kalmadı. Sonunda kurtuldum o sesten. Her türlü zorladım aracı ama hiç ses yok. Demek ki sadece bir kişiye ya da bir yere göstererek tamam sorun yokmuş dememek lazım. 

Son olarak bu konuda bilgisi olan var mı acaba, ön disk ve balatalar ve arka balatalar yeni takıldı. fren daha hassas ancak şehir içinde eski tutuşu göremedim. bir iki saniye daha geç duruyor gibi. Dur kalklar da öndeki araca çok yakın olursunuz öndeki araç durur sizde durursunuz, işte o anda eskiye oranla sanki yarım metre 1 metre daha gidiyor araç. Daha çok dikkat edip mesafeyi fazla bırakmak zorunda kalıyorum. Frenler yeni olduğu için mi bu şekilde?

Değiştiren zatı muhteren sizi ikaz etmedimi frenlerin bir süreliğine zayıflayacağını? Ben ön disk ve tüm balataları değiştireli sanırım 2-3 hafta oldu ve yeni normale dönüyor.Bir süre daha dikkatli temkinli sürüş bekliyor sizi. Bir de 977 tl ön 2 disk ve 4 teker balatası için fazla olmuş.Sanırım aynı disk ve balata kullandık (Motocraft).Ben işçilik dahil 560 tl ye yaptırdım hepsini. Eğer serviste yaptırdıysanız benim servisin verdiği fiyattan (1323 tl) baya düşük yapmışlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kendim götüremedim arabayı, götüren arkadaşa söyledilerse de bana söylemedi. Evet serviste yaptırdım. Buralarda pek güvenebileceğim tamirci yok o yüzden servisi tercih ettim. Telefonda 1080 tl dediler, 100 tl indirim yaptılar. Konuşurken yaş indirimi diye bir cümle geçti.Teşekkürler yorumlar için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2012 model tdci focus 45.000 km bakımı için servisten gelen cevap;
 -Yağ , yağ filtresi
 -Hava filtresi
 -Mazot filtresi
 -Tapa
 -Polen filtresi
 - Cam suyu
 fiyat olarak 400 tl gibi bir rakam verdiler. Aracın garanti süresi bitti. Bakımı serviste devam ettirmenin bir avantajı var mı ? yoksa özel oto servislerde parçaları kendim tedarik ederek mi yaptırmalıyım  ?   

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.