Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

"Yeni araç alacağım - İncelemelerim"

Önerilen Mesajlar

Evet arkadaşlar, uzun zamandır kafamda olan bir planı bugün uygulama fırsatım oldu. Yeni araç almayı planlıyordum biliyorsunuz, 2.el yada sıfır karar vermek için; incelemelere sıfırlardan başladım. Bu sefer dizel alacağım diye yola çıktım. Tork, çekiş gücü ve yakıtı bakımından. Ama 1-2 benzinli araçda aklımı çeldi baya. :P

Pazar olduğu için pek fazla test sürüşü yapma imkanım olmadı ama test sürüşü yapabildiğim araçların yanı sıra incelediğim araçlarıda aktarıcam.

Foto çekemedim maalesef, test sürüşleri yapamadığım araçlar için tekrar gittiğimde çekmeyi düşünüyorum. :yeah:

Öncelikle yol güzergahındaki ilk bayii olan, Opel-Chevrolet bayisine uğradık. bu bayideki araçlara test sürüşü yapamadık, hafta içi ve c.tesi yapılıyormuş sadece :D

İlk aracımız Meriva, 39 lira kampanyalı fiyatı, 1.4 turbo benzinli 140 hp motoru ve donanımıyla aklımda olan araçlardan biriydi. Ancak yan tasarımı pek hoşuma gitmedi, birde arka kapıların açılış şekli tersten olduğu için garibime gitti. Önden çok güzel ama arka kısmı Önü kadar iddialı gelmedi bana. İç kısmı ise ferah, geniş ve kullanışlı. İnanılmaz derecede ve sayıda saklama yerleri, gizli bÖlmeleri var aracın :) içi, arka kısmı ve bagajı çok geniş. GÖğüs kısmı yeni astra kadar hoş durmuyor, daha sade ve yalın.

Corsa'yıda inceledik biraz, onunda iç kısmı dış tasarımı kadar estetik ve çekici gelmedi bana. Bagajıda ihtiyacımızı karşılamaz diyerek uzaklaştık. 2011 Dizel fiyatı 36-42 aralığında :)

Cruze sedanda aklımda olan araçlardan biriydi. İç ve dış tasarımı çok etkileyici. çıkalı baya olsada, bu aracın yüzü hala taze geliyor bana. Ama içi dar ve kasvetli geldi, Ön cam direkleri focus 2ye gÖre daha dar duruyor sanki. buda araç içinde gÖrüş açısını daralttığı gibi sıkıcı bir hava verdi. Aslında aracın içi geniş duruyor gayet ama gÖğüs yapısı gÖrünüm olarak şık dursada, insanı saran ve boğan bir yapısı var gibi geldi bana. Birde motoru 113 psden, 124 psye çıkarılmış, test edemediğim için performansnı bilemiyorum ama Tolga gayet iyi demişti. Birde 124 lük motorlara LPG uygulamasında garanti dışı kalıyormuş. daha Önce 113 lüklere garanti veriyorlarmış. LT Plus paket olan full'üne 42 diyorlar.

Birde yeni aveo çıkmış, Özellikle Ön tasarımı çok dikkat çekici fakat arka tasarımını beğenmedim. içide çok sıradışı kimine gÖre güzel kimine gÖre berbat gelebilir içi. Fiyatları 28-37 arasında. Dizeli Önümüzdeki ay gelicekmiş fullü 39 gibi olucak diyorlar.

Daha sonra Citroen bayisine uğradık; C4 aracı inceledim biraz. Burdada test imkanımız olmadı, eleman tek olduğu için :) Dış tasarım güzel ama ben ısınamadım yeni C4e, birde kapısını açarken çok hafif ve basit geldi bana. İçi kaliteli gibi ama tasarımı bana hitap etmiyor, zaten çok durmadan ayrıldık. GÖrevli arkadaşda biran Önce gitselerde kurtulsam diye bakıyordu zaten :D Fiyatlarda dizeli 50 lerden başlıyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sonraki durağımız Hyundai bayisiydi, hedefteki araç İ30 du ama bayide hiç İ30 kalmamış. test aracını bile 2 gün önce satmışlardı. :yeah: Accent blue 128 ps dizel vardı test aracı, onu test ettik bizde :P

Dış tasarımı sınıfının en iyilerinden bence. içide fena değil. yüksek beygir ve aracın hafifliği ilk kalkıştan itibareb çok seri ve atik bi araç izlenimi veriyor ama yüksek hızlarda kasislerde biraz zıplama yapıyor, iyiki ESP standart bu araçta on rağmen girdiğim ilk sert virajda limitlerini belli etti hemen. Fazla zorlama uslu uslu sür diyor araç :D Sınıfına göre gayet yeterli bence, kıyas edilen araçlara ve beklentilere göre ideal gelebilir fakat 44 lira çok bu araç için.

Ford'ada uğradık tabi, ama burdada test edemedik aracı. Daha önce test etmiştim gerçi. Yeni focusun fiyatları beni aştığı ve aracıda bildiğim için çok incelemedim. 2012 sonyli yeni c-maxler çok güzel olmuş. Ellerinde 2011 araç kalmamış nerdeyse, 2012 lerin fiyatı artınca özellikle. Mesela 2011 180 lik c-max sordum ben özellikle yoktu.

Fiesta'yada baktık biraz, tasarımı hoş ama ufak geldi içi. Birde focusun iç mekanına göre kalite hissi daha düşük geldi. Dizel fiyatı 37-43 arası, benzinli arasında 7 lira fark var. Değmez bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ve sonrasında öylesine Mazda bayisine gittik, aklımda yoktu. Fiyatı yüksektir diye. Yol üstündeyken uğrayayım dedim.

Aracın dış tasarımını çok beğeniyordum zaten, hele beyazı çok şık duruyordu. İçide dışı kadar güzel bence. Sadece orta konsoldan dolayı biraz darmış gibi geliyor ama koltuğu biraz geri çekince çokda sorun olmuyor. Dizeli 56 dan başlıyor deyince çıkacaktım hemen, zaten arkadaş tek olduğu için test imkanımızda yoktu. Satış görevlisi yılda çok km. yapmıyorsanız benzinli düşünün kampanya var vs. diye ısrar etti. bende tork ve performans için dizel düşünüyorum dedim. O sırada tesadüf birisi geldi, onu galeriye koyup İnan performansı çok iyi diyerek teste çıkardı bizi. O tanıdığı gelmese teste çıkamayacaktık. Bunlar bir işaretmi ne :D

Aracın içine binince verdiği kalite hissi çok iyiydi. İçi ve dışı kalite kokuyordu sanki :P 105 beygir olduğu için, çok hantal kalır o motor bu araca diye düşünüyordumki. Araç kalkarken öne atılarak kalktı birden :yeah: daha sonra ara hızlanmalar ve vites geçişleri sonraki gaz tepkileri çok şaşırtıcıydı sanki turbolu bi araç kullanıyorum gibi geldi bir an. :D Motoru zaten sessizdi ama yol sesi pütürlü asfaltta dahi çok azdı. Konfor ve rahatlığıda gayet iyiydi. Eşim arka koltukta gitti bir süre, arka koltukta dahi çok rahattı dedi :) Sonra eşim kullanırken, daha önce açmadığımız müzik sistemini açtık(teyp demek basit kaçar ona) :D Bose müzik sistemi varmış araçta standart :) Kulaklarımın pasını aldı resmen. Bass ve tizleri çok iyiydi. Sesde çok net ve berraktı. teybi açtıktan sonra çıkan ilk sesle beraber ağzımdan "ooo" diye döküldü birden :)

Araç içi olsun dışı olsun kaliteli ve üst sınıf gibi duruyor. Benzinli turning için 42,5 full olan impresive içinse 44 fiyat verdiler. Sedanı için konuşuyorum, benim daha çok hoşuma gitti sedan. HB'ler 500 lira daha pahalı. Bu fiyatlar 2011 model yılı için. 2012 içinse 47 ve 50,5 gibi oluyor fiyatları. Dizel ise 56 dan başlıyor :D

turning ile impresive arasındaki donanım farkı; sunroof, park sensörü, kör nokta, ısıtmalı ön koltuk, hzı sabitleme, ısıtmalı ön cam, latik basınç izleme sistemi. Bunlar dışında aklınıza gelebilecek herşey var araçta, deri direksiyon ve vites, çift bölgeli otomatik klima, far-yağmur sensörleri, kararan iç dikiz aynası, elk.ısıtmalı otm.katlanır yan aynalar, boss müzik sitemi, dinamik stabilite kontrolü ve çekiş kontrol sistemi vs. Aracı çok beğendim, sadece tek sıkıntım benzinli beni üzermi yakıt olarak birde rampalarda çekişi nasıl acaba, gerçi çekiş kontrol sistemide var araçta. Birde lpg takılabiliyormuş ve garantiyide bozmuyormuş.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Son olarakta diğer hyundai bayisinin önünden geçerken, İ30 test aracını görünce uğradık orayada. Havada kararmaya başlamıştı, test edemeyiz diye düşünürken çok yardımcı oldular sağolasunlar. 3 tur attık araçla :D

İ30 ilk çıktığındada tasarımını sevdiğim araçladan biriydi, 2012de kasa yenilenicek olsada yüzü hala eskimedi benim için. :P İç mekanı ise oldukca ferahdı, ön ve arka görüş mesafesi gayet iyiydi. İç kısmıda gayet kaliteli duruyordu. F2,5 ile aynı seviyede diyebilirim. Hatta bazı kısımlar daha iyi gibi geldi :) Bu kadar beklemiyordum açıkcası. Sürüşü ise focusa çok yakındı, hem sürüş zevki hemde yol tutuş olarak. Zaten alt kısım ve yürüyen aksamı tamamen Focus 2,5 dan esinlenmişler.(Tolga söyledi :yeah: ) 1.6 crdi 115 beygir ve 255 tork luk motor, gayet seri ve başarılı. Rölanti dışında motor sesi normaldi, yol sesi ise focusdan daha az gibiydi sanki. İyi yol tutuş için yapılan sert süspansiyonlara rağmen konforuda iyiydi. Çukur ve kasislerde ne önde nede arkada rahatsızlık vermedi. Araçda zıplama, kayma ve savurma görmedim epey zorlamama rağmen. Sürüşü, torku ve performansı, yol tutuşu çok hoşuma gitti.

Bununda team donanımına 40.500TL, mode donanıma ise 45.000 tl fiyat verdiler.

Team donanımda, 10 hava yastığı, park sensörü, soğutmalı torpido vs. standart ama 15 inç kapaklı jant ve manuel klim var.

Mode donanım ise, ESP, TCS, dijital klima, yağmur-far sensörü, ön cam buz çözücü, elk.ısıtmalı otm.katlanır aynalar, 16 inç alaşım jant var.

deri direksiyon ve vites, ısıtmalı ön koltuklar, otm.kararan dikiz aynası ve sunrof hariç bi üst donanım olan prime da var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi bu iki araç arasında kaldım, evet biri benzinli biri dizel. Biri HB, biri sedan. Ama fiyatları çok yakın.

Turbodizelin yakıt ve performans avantajı, focusa yakın ve daha sessiz sürüş karakteri ve yol tutuşu, 2.elinin özellikle Kayseri'de güçlü olması İ30 u mantıklı kılıyor.

Ama Mazda 3ünde, iç-dış tasarımı, verdiği kalite hissi ve konfor, marka imajı ve prestij. Daha dolu donanım ve kaliteli müzik sistemi aklımı çeliyor. Ayrıca kampanyalı uygun fiyatı ile beraber LPG'nin sorunsuzca uygulanması ve garantiyi bozmuyor olmasıda var birde. Tek düşündüren ise benzinli olması sebebiyle yakıt ve performansı(düzde iyiydi ama rampada nasıl olur acaba) birde 2.eli düşük buralarda.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yusuf'um,

Bahsettiğin Mazda'yı aynı motor ile ben de test etmiştim ve hakkında yazdığın herşeyin altına imzamı atarım.

Ancak ne olursa olsun Dizelden vazgeçme bu sefer.

İ30 Hyundai'nin başarılı araçlarından biri ve bildiğim kadarıyla kronik hiçbir sorunu yok !

Gel gelelim içimden kesinlikle "git al" demek gelmiyor.

Eğer şu an ki Focus'un bir problemi yoksa 1 sene daha kullanıp,maddi anlamda cebini iyice rahatlatıp FIII'e yönelmeni isterim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fiat bayisine gitmedim hiç. İç kısımları hoşuma gitmiyor pek açıkçası. Yoksa Linea yada Bravo olabilir aslında. Burda Linea uygun fiyatıyla cazip görünüyor aslında. dizelleri 32-41 arasında değişiyor. 32 olan 2011 model 1,3 bazı, 41 ise 1,6 fullü 2012 model. Kampanyalı fiyatları. Bravolarıda Yakup yazmış zaten. Marka olarak kıyaslarsam Fiat yerine Hyundai tercih ederim ama bravo nun tasarımda daha güncel o ayrı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yusuf'um,

Bahsettiğin Mazda'yı aynı motor ile ben de test etmiştim ve hakkında yazdığın herşeyin altına imzamı atarım.

Ancak ne olursa olsun Dizelden vazgeçme bu sefer.

İ30 Hyundai'nin başarılı araçlarından biri ve bildiğim kadarıyla kronik hiçbir sorunu yok !

Gel gelelim içimden kesinlikle "git al" demek gelmiyor.

Eğer şu an ki Focus'un bir problemi yoksa 1 sene daha kullanıp,maddi anlamda cebini iyice rahatlatıp FIII'e yönelmeni isterim.

Doktorum olmazsa öyle yapıcam zaten, yada satıp 2.el az km.temiz bir tdci tit. alayım diyorum geçiş süresi için. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yusuf aslında maliyet oranları farklı olsaydı turbo benzinliyi tek geçerdim ama beklentiler, zevkler ve acı gerçekler işte..

Bugün yurtdışında ikamet eden bir müşterim aracıyla Türkiye ye gelince en fazla 1 ay sonra benzin parasının sıkmaya başladığından dert yanıyordu :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.