Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

2013 C-Max Için Oem Navigasyon Çalışması

Murat Kav.

Önerilen Mesajlar

Epeydir c-max'da yapmak istediğim orjinal navi uygulamasını sonunda uyguladım. Bu konuda gerekli bilgileri toplamada bu forumun çok büyük faydası oldu, özellikle de  konusu..

C-max'da bu değişikliği yapmak için en az dört parça lazım; ekran, ekran çerçevesi, anten ve harita. Ekranın dışındaki parçaları bulmak kolay. Ama ekranı makul fiyatlara bulmak epey zor. Herhalde bir 6 aydır araştırıyorum. Sonunda bir polonya sistesinde rastladım, yine polonyalı bir arkadaş vasıtasıyla (kendisi benim yöneticim olur) satın aldım. Bana yaklaşık 150 euroya mal oldu. Bu da çok ucuz değil ama hala çok değerli bir parça. Sanırım 8" ler yaygınlaşıncaya kadar bu şekilde kalacak. C-max çerçevesini servise sipariş ettim. 40 lira gibi bir fiyatı var. Anteni ebayden posta dahil 20 pounda aldım. Aslında daha ucuz alternatifler vardı ama ucuza kaçmamayım dedim (gerçi ucuza kaçmadım ama gelen anten de çin malı, muhtemelen gereksiz fazla para verdim). Haritayı da ebayden yaklaşık 40 pounda aldım.

Genel olarak her şey tak-çalıştır oluyor diyelim. Ama esasında başlangıçta ne telefon, ne de bluetooth çalışmadı. Çok kurcaladım, teybi açtım kapattım, arabayı açtım kapattım, ama bir çözüm bulamadım. Sonra kontağı kapatıp gittim. Bir saat sonra döndüğümde her şey çalışıyordu.

A0QV1z.jpg

W6APP8.jpg

890rr7.jpg

5orv0L.jpg

z2vDZj.jpg

ve arta kalanlar..
l02XQE.jpg

Şimdilik bir sorunumuz var yalnız, navigasyondan ses çıkmıyor. Ozan ekran-ana ünite arası kablodan olabileceğini söyledi. Bazı şanssız arkadaşlarda bu kablonun değişmesi ya da modifiye edilmesi gerekiyormuş. Olması gereken kablo kodunu bulabilirsem, alıp onu da değiştireceğim.
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben de benzer bir piroceyi :) Yeni Kuga ile yaşıyorum, her şeyi çalıştırdık ama bu defa da lanet olası SYNC çenesini kapattı. Artık bülbül yağı'mı süreceğiz bilmiyorum ama bir şekilde SYNC'i devreye almamız lazım. Yoksa rezil olduk demektir. (bkn.galiba batırdık işi...) 

... bu arada elinize sağlık, güzel olmuş. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Beklenmedik bir şekilde navigasyondan ses alamamıştık. Ozan bunun iki adet ses bağlantı kablosunun eksikliğinden olabileceğini söyledi. Ben önce servisten kablo alır takarım dedim ama işin o kadar kolay olmadığını çabuk anladık. Teyp ünitesinin kabloları ana tesisata bağlı imiş. Değişmesi zor olması bir tarafa, tesisat 1000 tl'den daha pahalı. Geriye tek çözüm, eksik kabloların bir şekilde tamamlanması kalıyordu. Kablo sorun değildi ama, sokete giren kablonun ucunda pin diye bir şey var (mış :) ), ondan bulmak gerekiyordu. Ama doğru pin tipi ve ölçüsünü kimse bilmiyordu. Bir gün polonya allegro alışveriş sitesinde dolaşırken, adamın bir tanesinin soketlerle birlikte navigasyon ünitesi sattığını gördüm. Bana sadece soketleri satar mısın diye mail attım, kabul etti ve soketleri bu arkadaştan sipariş ettim. Sonrasında (youtube sağolsun) soketlerden kabloları pinleri ile birlikte çıkarmayı başardım. Sonra da benim soketlerde eksik yerlere taktım. Sonuçta neredeyse orjinal oldu ve ses olayını çözdüm..

Bu arada paneli de navigasyon için olanla değiştirdim .. 

Tesisat çalışması ve son halinden bir kaç resim...

mGMOlV.jpg

4Lj7YQ.jpg

Vl9oyV.jpg

7oa98W.jpg

07Rv29.jpg
Murat Kavuk tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

allegro.pl sitesine gidip, "nawigacja ford" şeklinde arama yaparsanız bolca ilan çıkıyor. Fiyatı TL'ye çevirmek için yaklaşık 0.7 ile çarpmak gerekiyor. Bizim şirketin orada da fabrikası var, bazen buraya gelenler oluyor. Rica ettim, getirdiler şimdiye kadar. Hatta c-max için bu varmış, hem de tam takım ama galiba bizim araçta göğüsün de değişmesi gerekiyor :) http://allegro.pl/nawigacja-panel-radio-wyswietlacz-ford-escape-amer-i5171536762.html

Siz kodunu söylerseniz servisler getirir ama servis fiyatları çok yüksek, özellikle bu tip ürünlerde, o nedenle servisten almak mantıklı değil. Ben sony panel için sadece fiyat almak istedim, sipariş açmadan fiyat veremediler, ben de fiyat almadan sipariş açmadım tabi. Sonuçta kısır döngüye girdik ve servise getirtemedim. Bence özellikle ekran için bir yerlerden temiz bir şey bulmalı, ya da aftermarket ürünlere yönlenmeli.. Bir alternatif de Almanya'da falan akrabalarınız var ise, oradan aldırabilirsiniz. Çoğunlukla oradan alınca fiyatlar otosan fiyatlarından çok daha makul (bazen iki katı falan) farklı çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

allegro.pl sitesine gidip, "nawigacja ford" şeklinde arama yaparsanız bolca ilan çıkıyor. Fiyatı TL'ye çevirmek için yaklaşık 0.7 ile çarpmak gerekiyor. Bizim şirketin orada da fabrikası var, bazen buraya gelenler oluyor. Rica ettim, getirdiler şimdiye kadar. Hatta c-max için bu varmış, hem de tam takım ama galiba bizim araçta göğüsün de değişmesi gerekiyor :) http://allegro.pl/nawigacja-panel-radio-wyswietlacz-ford-escape-amer-i5171536762.html

Siz kodunu söylerseniz servisler getirir ama servis fiyatları çok yüksek, özellikle bu tip ürünlerde, o nedenle servisten almak mantıklı değil. Ben sony panel için sadece fiyat almak istedim, sipariş açmadan fiyat veremediler, ben de fiyat almadan sipariş açmadım tabi. Sonuçta kısır döngüye girdik ve servise getirtemedim. Bence özellikle ekran için bir yerlerden temiz bir şey bulmalı, ya da aftermarket ürünlere yönlenmeli.. Bir alternatif de Almanya'da falan akrabalarınız var ise, oradan aldırabilirsiniz. Çoğunlukla oradan alınca fiyatlar otosan fiyatlarından çok daha makul (bazen iki katı falan) farklı çıkıyor.

Murat daha önce sanki konusu vardı ama Bu gösterge ekranı ( yol bilgisayarının bağlı bulunuduğu ekran ) ne kadara mal oldu nasıl temin ve montaj yapılabilir...?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Murat daha önce sanki konusu vardı ama Bu gösterge ekranı ( yol bilgisayarının bağlı bulunuduğu ekran ) ne kadara mal oldu nasıl temin ve montaj yapılabilir...?

Buradan alabilirsin.

Montaj işi kolay. Forumda olması lazım, gerekirse mail vs ile yardımcı olurum (sökme talimatı da var bende)..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.