Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

C.o.b Led Hakkında

Önerilen Mesajlar

Arkadaşlar forumlarda ve yerli-yabancı harici kaynaklarda aradım fakat bu konuyla doğrudan alakalı bir bilgiye rastlayamadığım için buraya yazdım. Sürç-ü lisan edersek affola.

COB LED hakkında kafama takılan bir şey var.

COB LED plaka ya da halka üzerinde kesme ya da Dremel ile yontma, delme vb. işlemi uygulanabilir mi?

Yabancı bir site üzerinde Mazda 6'ya uygulama görmüştüm LED'ler kısmi olarak kesilmişti ya da bana öyle geldi. Tam esprisini bilmediğim için sorma ihtiyacı duydum. Bilgisi olan varsa bilgilendirirse sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

COB led, bildiğim kadarıyla çok sayıda mikro ledden oluşan, çok iyi aydınlatma özelliğine sahip, biraz da pahalı sayılabilecek led çeşiti. Ben bunu bagaj aydınlatmasında kullandım, 2 adet bağladım ve çok güzel sonuç aldım ancak delme, kesme vs. işlemler üzerinde uygulanabilir mi bilmiyorum. Bence kullanacağınız alana göre bir ebatta almalısınız. Benim gibi paralel bağlayarak da kullanabilirsiniz. Aşağıdaki linkte uygulamama ait fotoğraf mevcut. 

Sizin bahsettiğiniz Mazda 6 daki uygulamaya ait fotoğraf paylaşabilirseniz ona göre yardımcı olabilecek çıkabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Link aşağıda arkadaşlar. Ortadaki LED'in sağ köşesi yontulmuş ya da oval şekilde kesilmiş gibi görünüyor. Kafama oradan takıldı.

Pavyon gibi rengarenk olmasını düşünmezsek aşağıdaki RGB SMD'leri alacağım gibi görünüyor fakat lamba yandığında üzerinde pleksi muhafaza olmadan homojen bir halka görüntüsü olur mu emin değilim. Onun için zaman zaman COB'lara mı yönelsem diye düşünüyorum.

Turkuvaz, beyaz ve amber renkleri hoşuma gidiyor. Mevcut altyapıyla tek bir COB halkada bunu yapmak mümkün değil. Onun için SMD'ler biraz daha ağır basıyor. 

http://www.aliexpress.com/item/7-COLORS-RGB-SMD-LED-ANGEL-EYES-RING-KIT-HEADLIGHT-With-Remote-Control-fit-for-Fo/2036862135.html

Yorumlarınızı, tavsiyelerinizi, eleştirilerinizi bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
  • 2 ay sonra...

COB led, bildiğim kadarıyla çok sayıda mikro ledden oluşan, çok iyi aydınlatma özelliğine sahip, biraz da pahalı sayılabilecek led çeşiti. Ben bunu bagaj aydınlatmasında kullandım, 2 adet bağladım ve çok güzel sonuç aldım ancak delme, kesme vs. işlemler üzerinde uygulanabilir mi bilmiyorum. Bence kullanacağınız alana göre bir ebatta almalısınız. Benim gibi paralel bağlayarak da kullanabilirsiniz. Aşağıdaki linkte uygulamama ait fotoğraf mevcut. 

Sizin bahsettiğiniz Mazda 6 daki uygulamaya ait fotoğraf paylaşabilirseniz ona göre yardımcı olabilecek çıkabilir.

Teşekkür ederim üstadım. Malesef ki COB'lar üzerinde delme kesme yapılamıyormuş :(

Bir sorum olacak. SMD 3528 şerit LED'den, LED'leri farklı bir uygulamada kullanmak üzere söksem. Devreye paralel bağlayacağım kaç ohm'luk direnç işimi görür. (Parlaklıktan kayıp vermemek için LED'leri paralel bağlamayı düşünüyorum.)

Dün akşam bir tanesini güzelce söktüm, herhangi bir direnç kullanmadan regülatörle denedim 10 saniye sonra patladı. Az buçuk elektronik bilgim var ama üzerinden yıllar geçince unutuyor insan. Biraz pratik lazım.

Muhammed Şentürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkür ederim üstadım. Malesef ki COB'lar üzerinde delme kesme yapılamıyormuş :(

Bir sorum olacak. SMD 3528 şerit LED'den, LED'leri farklı bir uygulamada kullanmak üzere söksem. Devreye paralel bağlayacağım kaç ohm'luk direnç işimi görür. (Parlaklıktan kayıp vermemek için LED'leri paralel bağlamayı düşünüyorum.)

Dün akşam bir tanesini güzelce söktüm, herhangi bir direnç kullanmadan regülatörle denedim 10 saniye sonra patladı. Az buçuk elektronik bilgim var ama üzerinden yıllar geçince unutuyor insan. Biraz pratik lazım.

kaç tanesini paralel bağlayacağınıza göre direnç değişir, google amcaya sorarsanız hesaplayan baya bi site var. Yalnız direnç paralel değil seri olacak. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Video acilmiyor ama gorebildigim kadariyla onlar cob led degil ccfl diye gecen neon lamba. Araca ozel uretiliyor genelde. Turkiyede genelde e46larda kullaniliyor. Ledler uzerinde kesip bicme olmuyor. Ama flexible led satilmaya baslandi istenilen ebatta kesip sekil veriliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kaç tanesini paralel bağlayacağınıza göre direnç değişir, google amcaya sorarsanız hesaplayan baya bi site var. Yalnız direnç paralel değil seri olacak. 

Sağolasın. Bir kaç site buldum, işimi görüyorlar fazlasıyla. Devreyi yerine devreye yazınca, bir harf yüzünden yanlış anlaşılmışım üstat :/

valla kardeşim ben elektriğin o kadar da ince detayından anlamıyorum ama, Ozan sana yardımcı olur, bildiğim kadarıyla  bu konularda abay haşır neşir  :yeah:

Olaya hemen el attı zaten eksik olmasın. Sağolasın.

Video acilmiyor ama gorebildigim kadariyla onlar cob led degil ccfl diye gecen neon lamba. Araca ozel uretiliyor genelde. Turkiyede genelde e46larda kullaniliyor. Ledler uzerinde kesip bicme olmuyor. Ama flexible led satilmaya baslandi istenilen ebatta kesip sekil veriliyor.

Aliexpress'te flexible LEDleri ben de gördüm ama parlaklığından tam emin olamadığım için pek bulaşmak istemedim. Bakalım, duruma göre ilerleyen zamanlarda el atabilirim o taraflara da.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.