Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Megane 3 Dci Edc Önerir Misiniz? Şu Anki Aracım Focus 2 Tdci

Ramazan Çakır

Önerilen Mesajlar

İyi akşamlar arkadaşlar. Bu konuyu fikirlerinize açmadan önce forumu epey kurcaladım. Tam istediğim cevapları bulamadım. Konu hakkındaki tavsiyelerinizi rica ediyorum:

Yaklaşık 5 senedir Focus sahibiyim. İlk Focus'um makyajsız, şimdiki ise makyajlı kasa. Dizel otomatik bir araca geçmek istiyoruz. Hem eşim kullansın hem de kullanımı daha kolay bir araç olsun istiyoruz. Esasında gözüm yeni çıkacak Focus 3'te ancak o fiyatlara yakın zamanda yaklaşamayacağım. Bir iki yıl bineceğim düşük km li az yakan dizel otomatik bir araç olarak ilkin Megane 3 aklıma geliyor. VW grup hoşuma gidiyor ancak aradığım özellikteki ikinci elleri neredeyse sıfır fiyatına satılıyor. Çok kararsız bir kişiliğe sahip olduğumu belirtmek istiyorum. Focus'u seviyorum. Öyle ki ilk Focus'umu sattığımda başka bir araç alayım dedim. Otomatik Civic, Corolla falan denedim. Fakat dönüp dolaşıp yine Focus aldım. Sizce Megane'a geçsem aracımı arar mıyım? Çevremde fikir aldığım kim varsa "Ford nire Reno nireee!" deyip mahalle baskısı uyguluyor:)) Özellikle Megane kullanmış olan ve yakından tanıyan arkadaşların görüşlerini bekliyorum. Acil bir karar vermem gerekmiyor. Ne dersiniz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Pek önemli değil açıkçası. Çekirdek aileyiz. Arkaya oturan genelde sadece oğlumuz. O da koltuğuna oturuyor. Megane 3 konusundaki genel duyumlarım F2'den daha sessiz, az yakan ve konforlu olduğu yönünde. Açıkçası F2 gürültülü bir araç.Özellikle motor sesi iş dönüşü kafamın içinde uğulduyor. Ön camlardan, cd çalar çerçevesinden, alt takımlardan ve direksiyon kutusundan gelen sesler bu aralar daha bir kulağımı tırmalıyor. Yaşadığımız ilçede yollar pek iyi durumda değil. Onların da etkisi var tabi. Megane bu konularda (trim vs.) başarılı mı acaba? Bir de Megane için ikinci elde daha çok kaybeder deniyor. Sizce?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2. sıra derken 1. focus daha sonraki sıralar reno işte :) yeni focusu bekleyin otomatik şanzımanla geliyor .hyundai i30 alın madem otomatik istiyorsunuz hem kaliteli hemde uygun fiyat hemde donanımlı bir araç kesinlikle on numara bir araç fiyatına göre....i30 inceleyin ondan sonra göreceksiniz ne demek istediğimi bence bu sınıfta  şuan 0 km de parasını en çok hak eden araç :) 

Yakup sendende bi i30 testi bekliyoruz  :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Pek önemli değil açıkçası. Çekirdek aileyiz. Arkaya oturan genelde sadece oğlumuz. O da koltuğuna oturuyor. Megane 3 konusundaki genel duyumlarım F2'den daha sessiz, az yakan ve konforlu olduğu yönünde. Açıkçası F2 gürültülü bir araç.Özellikle motor sesi iş dönüşü kafamın içinde uğulduyor. Ön camlardan, cd çalar çerçevesinden, alt takımlardan ve direksiyon kutusundan gelen sesler bu aralar daha bir kulağımı tırmalıyor. Yaşadığımız ilçede yollar pek iyi durumda değil. Onların da etkisi var tabi. Megane bu konularda (trim vs.) başarılı mı acaba? Bir de Megane için ikinci elde daha çok kaybeder deniyor. Sizce?

Sıfır alırsanız, güzel bir indirime de sahip değilseniz biraz kaybediyor evet ama sonuçta dizel çok üzmez.

Evet 1.5 dci eski nesil 1.6 tdci'dan az yakıyor lakin bu değerler abartacak kadar değil sonuçta edc'de olduğu için benzer tüketim olabilir.

Evet, sessiz ve daha konforlu bunlar %100 öyle :)

Trim sessizliği konusu biraz şansınıza birşey diyip mahçup olmak istemem aklımda şöyledir diyeceğim izlenim yok.  GTLine alırsanız çok daha keyifli olur buarada.

2. sıra derken 1. focus daha sonraki sıralar reno işte :) yeni focusu bekleyin otomatik şanzımanla geliyor .hyundai i30 alın madem otomatik istiyorsunuz hem kaliteli hemde uygun fiyat hemde donanımlı bir araç kesinlikle on numara bir araç fiyatına göre....i30 inceleyin ondan sonra göreceksiniz ne demek istediğimi bence bu sınıfta  şuan 0 km de parasını en çok hak eden araç :)

Biz ilk çıktğı zaman yaptık onları fotolar ölmüş ama yazılar ve videolar var. Araba çok eskidi bile ve dizel otomatiği tüketim ve perf. yönünden tavsiye etmiyorum kimseye. Güzel bir hanım aracı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sıfır düşünmüyorum. Şimdilik maksimum 50-55 bin arası olabilir. Düşük km li megane privilage ve dynamique modelleri mevcut o aralıkta. 

O kadar para çıkaramam kısa vadede. Büyük konuşmayayım ama benim için Renault mu Hyundai mi deseniz genel tercihim tabiki Renault olur. i20 kullandım otomatik. Hiç beğenmedim. Hyundai'de nedendir bilmem bana hep bir şeyler eksik gibi geliyor. Ne kadar özenseler de bir türlü kalite hissi alamadım. Bir de dizel otomatik tüketim değerleri hiç cezbedici değil. Yeni turbo benzinli üniteler bile ondan az yakıyor. Dizel almanın esprisi nedir o zaman? Bir de konuyla pek ilgisi yok ama yüksek tork ve ekonomik kullanımı olmasa dizel araçların yüzüne bakmam.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tavsiyeler için çok teşekkürler. Özellikle Mondeo'lar ağzımı sulandırdı :)  Elden çıkarması kolay mı acaba TR gibi 1.6 dizel istilası yaşanan bir pazarda?

Çok kolay olmaz ama zaten 2.el olduğu için yeterince değer kaybetmiş bir araç olacak, 1-2 ay evvel ilan açarsınız oldu bitti :D Zaman geçtikte 2.0 motorlar satılıyor vergi azaldığı için.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben klasik memur mantığıyla düşünüyorum:) Bize 1.6 dizelden fazlası sıkıntı olur o zaman. Hele hele 1.6 ların bile avantajı riskliyken. Şimdilik hayırlı geceler.

Biraz genislik lazimsa ve agresif kullanmayiz diyorsaniz Fluence bile olur zorlarsaniz.

Ama yok illa hb olsun derseniz neredeyse negatif yorum bulamayacaginiz bir araba.

Motoru iyi, teknik acidan guvenli, kullanim sirasinda da satim sirasinda da basinizi agritmayacak bir araba bence.

Tabi hissizlik, guven hissi, arabanin genel olarak toklugu olumsuz eleştirileri.

Ama siz zaten bunları gozardi ederek bir müddet basinizi agritmayacak kolay kuklanilacak ve az yakacak araba ariyorsunuz.

Bundan iyisi tabiki var.

Mesela auris Megane dan iyi diyebiliriz ama onun da mitorunun yag yakma sorunu var ki cok magduru var, VW grubunda araba bulabiliriz, en mantiklisi golf ama o da kullanicilari tarafindan Cumhuriyet altini olarak görülüyor galiba. Bos golfe bi dünya para istiyorlar.

Yine bi fransiz pug 308 Otomatik onerilebilir belki ama şanzıman i nedir ne degildir cok bilgim yok. Tek bildiğim otomatiklestirilmis manuel şanzıman oldugu ki, vitea gecialerine yonelik bir cok elstri aldigini bikiyoruz.

Yine bi diger seçenek Astra 1.3 cdti. Sanzimaniyla ilgili bunun da eleştiri var çokça. Ama kullanicilari ve ikinci elde Megane 3 e gore taliplisinin cok olacağını tahmin ediyorum.

Ben yorumu yazarken Astra ve Megane arasinda kaldim.

Megane daha guclu ve duyumlarima gore oldukca iyi olan şanzımani sayesinde one cikiyor bana gore.

Astra da daha guzel ve ikinci el piyasasi daha iyi. Tercih tabiki sizin.

Yorgun kafaya telefondan bu kadar yazabiliyorum.

Anlatım bozukluklari vs gibi seyler icin simdiden Özür dilerim. Bu saatte telden bu kadar oldu. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Focus 2 den sonra meganın konforu rahat ettırecektır, dızel ve otomatık ı oldukça az yakıyor, vw alınamıyorsa alınabılecek bır araba.. KIA dızel otomatık ı manuel e göre 2, 2.5 lt fazla yakar . Megane cıft kavrama lı debrıyajı olacağı ıcın fazla yakmaz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Biraz genislik lazimsa ve agresif kullanmayiz diyorsaniz Fluence bile olur zorlarsaniz.

Ama yok illa hb olsun derseniz neredeyse negatif yorum bulamayacaginiz bir araba.

Motoru iyi, teknik acidan guvenli, kullanim sirasinda da satim sirasinda da basinizi agritmayacak bir araba bence.

Tabi hissizlik, guven hissi, arabanin genel olarak toklugu olumsuz eleştirileri.

Ama siz zaten bunları gozardi ederek bir müddet basinizi agritmayacak kolay kuklanilacak ve az yakacak araba ariyorsunuz.

Bundan iyisi tabiki var.

Mesela auris Megane dan iyi diyebiliriz ama onun da mitorunun yag yakma sorunu var ki cok magduru var, VW grubunda araba bulabiliriz, en mantiklisi golf ama o da kullanicilari tarafindan Cumhuriyet altini olarak görülüyor galiba. Bos golfe bi dünya para istiyorlar.

Yine bi fransiz pug 308 Otomatik onerilebilir belki ama şanzıman i nedir ne degildir cok bilgim yok. Tek bildiğim otomatiklestirilmis manuel şanzıman oldugu ki, vitea gecialerine yonelik bir cok elstri aldigini bikiyoruz.

Yine bi diger seçenek Astra 1.3 cdti. Sanzimaniyla ilgili bunun da eleştiri var çokça. Ama kullanicilari ve ikinci elde Megane 3 e gore taliplisinin cok olacağını tahmin ediyorum.

Ben yorumu yazarken Astra ve Megane arasinda kaldim.

Megane daha guclu ve duyumlarima gore oldukca iyi olan şanzımani sayesinde one cikiyor bana gore.

Astra da daha guzel ve ikinci el piyasasi daha iyi. Tercih tabiki sizin.

Yorgun kafaya telefondan bu kadar yazabiliyorum.

Anlatım bozukluklari vs gibi seyler icin simdiden Özür dilerim. Bu saatte telden bu kadar oldu. :)

Kardeşim çok teşekkür ederim ayrıntılı izahat için. Fransız grubundan özellikle çift kavrama olması sebebiyle Renault dan başkası yatmıyor içime. Auris de pek alışamadığım bir HB. Zorlama bir araç gibi geliyor bana. Hani sırf segmentte yerini alsın diye yapılmış sanki.  Astra H kasayı kastediyorsunuz herhalde. Onun otomatiğine kullanıcıları bile güzel şeyler söylemiyor. Bir de Focus'tan sonra daha geri gitmiş gibi olurum sanki:)  Robotize şanzıman.  J kasada ise bildiğim kadarıyla otomatik seçeneği yok. Fluence daha aklıma yatan bir araç aslında. Aile aracı olarak da öneren arkadaşlar oluyor. Onun da tipine ısınamadım. Kardeşimde Golf var. Bir ara almaya niyetlenmiştim Fluence. Fakat kardeşim abi balon bu araba hiç sevmezsin deyip zorla vazgeçirmişti beni:) VW i  kardeşimden dolayı iyi tanıyorum. Tereddütsüz alınır ancak siz güzel anlatmışsınız. En boş kasasına bile aracımdan çok istiyorlar. Bir de ben araca sırf taşıyıcı gözüyle bakmıyorum. Olabilecek en dolu paketlere bakmışımdır hep. Kullanım zevki de en az diğer şeyler kadar önemli. O yüzden bırakın Golf'ü, a3 falan da önerilse, dolu bir Focus 2'yi bile bunlara tercih ederim.

Focus 2 den sonra meganın konforu rahat ettırecektır, dızel ve otomatık ı oldukça az yakıyor, vw alınamıyorsa alınabılecek bır araba.. KIA dızel otomatık ı manuel e göre 2, 2.5 lt fazla yakar . Megane cıft kavrama lı debrıyajı olacağı ıcın fazla yakmaz

Teşekkür ederim. Bu arada uzakdoğu grubu düşünmüyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.