Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 Akü Tavsiyesi

Hakan G.

Akü tavisyesi  

88 üye oy kullandı

1. 1. Hangi aküyü tavsiye edersiniz?

Önerilen Mesajlar

• 1 ay sonra...

Konuyu baştan sona okudum. Araç üzerindeki orjinal aküler 60 amperlik. Fakat herkes daha yüksek amperli akü takmış. 60 lık takan hiç yok anlamadım. Üretici ve mühendisler bunu düşünmüştür herhalde. Orjinali neyse onun takılması daha sağlıklı değil midir?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

56 dakika önce, saner can yazdı:

Orjinali neyse onun takılması daha sağlıklı değil midir?

Daha sağlıklı değil, sadece yeterli.

Üretici maliyet ile işlevsellik arasında denge kurmaya çalışır. 

Daha güçlü akü maliyeti yükseltir ama yüklenmelerde de daha dayanıklıdır. Ömrü uzattığına dair bir kanıt olmasa da...

Bunu bilen akü üreticileri de genelde uyumlu aküleri 5-10 Ah daha yüksek kapasiteli yapıp tüketicinin aklını çelmeye çalışıyorlar. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

İnci akünün resmi sitesindeki video. Sonlara doğru açıklıyor. Kapasiteden büyük alınmaması daha doğru gibi geldi bana. Ben fiyat ve kapasite olarak en yakın İnci aküden 66Ah 600cca değerli alçak aküyü  239 liraya kolayoto dan aldım. Tavsiye ederim. Hurda akümü 30-40 liraya verince 200 liraya mal oluyor. Linki de burada

http://kolayoto.com/nci-aku-formul-a-alcak-12v-66ah-600cca.html

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 saat önce, saner can yazdı:

İnci akünün resmi sitesindeki video. Sonlara doğru açıklıyor. Kapasiteden büyük alınmaması daha doğru gibi geldi bana. Ben fiyat ve kapasite olarak en yakın İnci aküden 66Ah 600cca değerli alçak aküyü  239 liraya kolayoto dan aldım. Tavsiye ederim. Hurda akümü 30-40 liraya verince 200 liraya mal oluyor. Linki de burada

http://kolayoto.com/nci-aku-formul-a-alcak-12v-66ah-600cca.html

aslında her şey çok güzel gidiyordu ta ki sona kadar. şöyle ki dediği gibi Ah akünün kapasitesi yani 90 Ah akü demek 90 amper çekersen akü 1 saat sonra biter demek. olay şu kapasite artınca genellikle şarj için gerekli olan amperde artar. eğer bu amper değeri aracın alternatörünün çıkışından yüksekse (ve herhangi bir kontrol yoksa) alternatör zorlanır, akü sadece daha yavaş şarj olur (ki bu akü sağlığı için iyidir). Bende biraz karışık yazmış olabilirim ama özetle arada uçuk farklar olmadığı sürece hiç bir sorun olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

25.11.2017 - 05:20 tarihinde, Ozan Kar yazdı:

aslında her şey çok güzel gidiyordu ta ki sona kadar. şöyle ki dediği gibi Ah akünün kapasitesi yani 90 Ah akü demek 90 amper çekersen akü 1 saat sonra biter demek. olay şu kapasite artınca genellikle şarj için gerekli olan amperde artar. eğer bu amper değeri aracın alternatörünün çıkışından yüksekse (ve herhangi bir kontrol yoksa) alternatör zorlanır, akü sadece daha yavaş şarj olur (ki bu akü sağlığı için iyidir). Bende biraz karışık yazmış olabilirim ama özetle arada uçuk farklar olmadığı sürece hiç bir sorun olmaz.

Anladığım şu :)

Devamlı uzun yol yapmayanlar için 90 Ah gibi  yüksek Ah li aküleri doldurmak sorun olur. yani tam dolmayan cep telefon bataryası her seferinde dolmadan şarjdan çekersek; bataryanın dolmayan kısmı ölecektir. Aküleride böyle düşünmek gerek sanırım. Sizin dediğiniz gibi uçuk fark olmaması en güzeli.  

Bu arada; benimki de bugün havlu attı. ( eskisi 60Ah ) :) Yarın Varta veya Mutlu ikisinden birini alacağım;

ama 66 AH mi?   72 AH mi? ona karar veremedim. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

18 saat önce, Serkan Gülhan yazdı:

Anladığım şu :)

Devamlı uzun yol yapmayanlar için 90 Ah gibi  yüksek Ah li aküleri doldurmak sorun olur. yani tam dolmayan cep telefon bataryası her seferinde dolmadan şarjdan çekersek; bataryanın dolmayan kısmı ölecektir. Aküleride böyle düşünmek gerek sanırım. Sizin dediğiniz gibi uçuk fark olmaması en güzeli.  

Bu arada; benimki de bugün havlu attı. ( eskisi 60Ah ) :) Yarın Varta veya Mutlu ikisinden birini alacağım;

ama 66 AH mi?   72 AH mi? ona karar veremedim. 

lion pillerde kullanılmayan kısım ölür gibi bir şey yok nicd pillerde filan vardı onlar.

araba aküleri zaten tamamen farklı.

66 72 fark etmez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugün servise uğradım. 70 Ah Ford etiketli akü için 380TL fiyat verdiler. LifeCard a yüzde 10 indirim var. 330-340TL ye bana geliyor. 

Büyük ihtimalle MUTLU ya veya başka bir markaya ürettiriyorlardır diye düşündüm. Ayrıca serviste değişim yapılınca elektrik aksamı kaçak kontrolu ve bir aygıt için sıfırlama yapıyorlarmış. ( tam anlamadım bu kısmı )

Mutlu veya Varta piyasa fiyatları 290TL civarı. 

Serviste yaptırmak daha çazip geldi sanki. Ama akü orjinelliği konusunda şüphelerim var.

Servisten FORD etiketli 70 Ah akü kullanan veya bu konuda bilgisi olan var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

fordun akülerini varta üretiyor sanırım, yani benim eskisinin üzerinde yazanları aratınca hep varta çıkıyodu. Servisin taktığı fabrikada takılandan farklı olabilir, yani otosan ürettiriyorsa farklıdır. şikayet yoksa kaçak kontrolune gerek yok (zaten çok basit bir işlem, kutup başlarından biri sökülüyken). Akü sökülünce hemen hemen her şey sıfırlanır zaten.

--2 dakika sonra eklendi--

279a almıştım ben aynı yerde 340 olmuş.

eskisini de 35e verdim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10 saat önce, Mehmet Demir yazdı:

1.0 da 60 amper akü var..mevcut akü kapağını kullanmak şartı ile hangi akü takacağız şimdi..

60 amper üstü akü alınca sığıyor mu yerine?

aynı ebatta orijinal göre yüksek kapasiteli aküler oluyor genelde. yani sizdeki akünün boyutunda en yüksek ne varsa takabilirsiniz. sadece 1.6 atmosferik ufaktı diye hatırlıyorum, yani %99 278x175x175 ölçülerinde efbli istediğiniz aküyü takabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

aynı ebatta orijinal göre yüksek kapasiteli aküler oluyor genelde. yani sizdeki akünün boyutunda en yüksek ne varsa takabilirsiniz. sadece 1.6 atmosferik ufaktı diye hatırlıyorum, yani %99 278x175x175 ölçülerinde efbli istediğiniz aküyü takabilirsiniz.

Ben serviste ölçmüştüm 72a aküyü. Yuvaya birebir uyuyordu. Agm li akü sadece yüksek geliyor.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

28 dakika önce, Doğan Kurban yazdı:

Ben serviste ölçmüştüm 72a aküyü. Yuvaya birebir uyuyordu. Agm li akü sadece yüksek geliyor.

farklı ölçülerde 72a akü var abi ama senin ölçtürdüğünde 278x175x175 idi muhtemelen.

Benim aldığımın aynısı içinde birisi kapak oturmuyor yazmıştı (arabada aynı) biyeri havada kalıyor filan olabilir yerine oturturken. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

8 saat önce, Ozan Kar yazdı:

farklı ölçülerde 72a akü var abi ama senin ölçtürdüğünde 278x175x175 idi muhtemelen.

Benim aldığımın aynısı içinde birisi kapak oturmuyor yazmıştı (arabada aynı) biyeri havada kalıyor filan olabilir yerine oturturken. 

Aynen. Sanırım agm farkı yükseklik. Benimkine de yüksek geldi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A. bu konuyu kilitledi ve kilidi açıldı

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.