Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ülkeyi Terketmeyi Planlıyorum

Alperen G.

Önerilen Mesajlar

Vatanını terk etmek isteyen önce bir deneme sürüşü yapsın (ne de olsa arabacıyız...)

...işlem oldukça basit.

Çok sevdiğiniz,kankanız olmadı ikinci dereceden bir akrabanızın yanına önceden bilgi vermeden gidin, elemanın konuta çökün. Çoluk, çocuk, siz, yenge ve hatta (varsa) evcil kedi - köpek - kuşunuzu da yanınıza alın. Bir hafta süre ile de o evde misafir+ konumunda takılın.

...hafta sona erdiğinde ev ahalisinden geri bildirim alın. (ev sahiplerini sallamayın, onların ne cevap vereceği belli) onlara rahat ettiniz mi? evinizi özlediniz mi? bu yeni düzene alışabildiniz mi? ...sorun. Hepsi size "yeşil" ışık yakıyorsa, durduğunuz kabahat. Çektirin gidin ... yok aksine cevaplar alınıyorsa, aileniz sığıntı olma durumunu içine sindirememiş ise o zaman kuyruğunuzu toplayın ... oturun oturduğunuz yerde. ...bu güzel topraklarda yapacak çok iş var, birilerinin doğruları savunmayı sürdürmesi lazım. Bunu da unutmayın.

Sonuç : Dağılabilirsiniz ....  

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yalnız konuya hakim arkadaşlarım bu haberi yapanların konuya hakim olmadığını kararda gross tonilato yu yani 1000 kg ı geçmeyen teknelerde ÖTV kaldırıldığını bunun da ancak 7-8 m lik balıkçı kayıkları olduğunu söylüyorlar. Gross tonilatoyu geçen yatlar zaten tonilato belgesi mi ne almalıymış.  Onlar bu ÖTV den yararlanamıyor. Taksicilere ÖTV nin kaldırılması gibi balıkçı kayıklarından da kaldırmaya çalıştıklarını düşünün derler. Ben onların yalancısıyım. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Türk karasularında dolaşan pek çok yabancı bayraklı yat, gerçekte Türk vatandaşlarına ait. Bir yandan ikinci el yatlar için öngörülen ithalat yasağı, diğer yandan birinci elden satın alınan yatlardaki ağır vergi yükü (%27,4 ÖTV + KDV ayrıca motorlu taşıtlar vergisi) yabancı bayrak taşınmasını cazip kılıyordu. 
Vatandaş vergi avantajlarından yararlanmak amacıyla, yabancı bir ülkede şirket kurarak (tercihen Delaware, USA, maliyeti 1500$), o şirket üzerine yatı alıyor ve yabancı bayraklı olarak Türk sahillerinde dolaşıyordu.

Yeni tasarı ile Türk Bayrağı taşıyacak olan yat ve teknelere avantajlar sağlanacak.
Yüzde 18 olan KDV oranının 1’e indirilmesi, ÖTV’nin de sıfırlanması önerilen yeni tasarıyla, kamu ve belediyeye ait marinalarda da kira indirimi getirilmesi planlanıyor.
Yabancı bayraklı teknelere ise, 3 ayda bir yurt dışına çıkış zorunluluğu getirilecek. Yeni tasarıyla birlikte yaklaşık 5 bin yatın Türk bayrağına geçmesi hedefleniyor. 100 bin dolar ve üzeri olan yabancı bayraklı bu teknelerin Türk bayrağına geçmesi halinde, yıllık ortalama 5 milyon dolarlık vergi kazancının sağlanacağı öngörülüyor. 
Ve bence biraz hayal görüyorlar.

Ya da başka bir "örtülü" projeyi izliyoruz.

Bilemedim. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, H. Cenk yazdı:

Yalnız konuya hakim arkadaşlarım bu haberi yapanların konuya hakim olmadığını kararda gross tonilato yu yani 1000 kg ı geçmeyen teknelerde ÖTV kaldırıldığını bunun da ancak 7-8 m lik balıkçı kayıkları olduğunu söylüyorlar. Gross tonilatoyu geçen yatlar zaten tonilato belgesi mi ne almalıymış.  Onlar bu ÖTV den yararlanamıyor. Taksicilere ÖTV nin kaldırılması gibi balıkçı kayıklarından da kaldırmaya çalıştıklarını düşünün derler. Ben onların yalancısıyım. 

onlar küfür yememek için yokuş yapmışlar... :smiley2k:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim genelde yaşama karşı biraz sarkastik (alaycı?) ve kısmen de nihilist bir yaklaşımım var.

Bana ait olduğunu zannettiğim, ama biraz analitik düşünen her kişinin sonunda varabileceği düşüncemi, esprili ifade etmek gerekirse:

"Dünya güzel yer, ama insanlar var..."

Bunun pek dillendirmediğim bir türevini son zamanlarda birkaç kişiden duydum, biraz mizah değeri düşük ve amacını aşar nitelikte de olsa simgesel anlamına bakmak lazım: "Türkiye güzel yer, ama Türkler var..."

Gerçekten üç tarafı denizlerle çevrili, inanılmaz bir coğrafi çeşitlilik ve güzellikle bezenmiş cennet bir memlekette yaşıyoruz.

Ama değerini bilmiyoruz.

Üstelik en azından yakın çevremize göre çok daha modern ve her şeye rağmen işlevsel ve çağdaş bir ortamda yaşıyoruz.

Ama bunun da değerini bilmiyoruz.

Bilgiye saygımız yok, emeğe saygımız yok, hatta yaşama saygımız yok.

Ve bu değer bilmezlik bir yandan kendini bilmezliğe de evrilerek gün geçtikçe güçleniyor.

İçim acıyor ve yapılabileceklere kıyasla yapılanları gördükçe de her gün ayrı üzülüyorum. 

Her ne kadar "doğduğum değil doyduğum yer vatanımdır" söylemiyle sorunum olmasa da bu ülkeyi terk etmemek için çaba gösterdim bugüne kadar, ama giderek zorlaşıyor.

Ve en kötüsü yavaş  yavaş dışlanmışlık, buraya ait olmama duyguları filizlenmeye başlıyor. 

Dertleşme niyetine yazdım öylesine...

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben de ekim ayında Almanya'ya gitmeyi planliyorum. Arastirma yaptim Almanca olmadan kabul eden okullar buldum arkadaslarimla konustum vs. Yine makine muhendisliginde yuksek lisans egitimi olacak. Arabami satiyorum bu is icin ama deger diye dusunuyorum yapacak birsey kalmadi cunku. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Oğuz Çevik yazdı:

Ben de ekim ayında Almanya'ya gitmeyi planliyorum. Arastirma yaptim Almanca olmadan kabul eden okullar buldum arkadaslarimla konustum vs. Yine makine muhendisliginde yuksek lisans egitimi olacak. Arabami satiyorum bu is icin ama deger diye dusunuyorum yapacak birsey kalmadi cunku. 

araba nedir oğuz... at çöpe gitsin. oranın katma değeri ile arabayı rahat rahat alırsın. hayırlı olsun, almanya bir mühendis olarak eğitim almak eminim keyifli olur. tebrik ederim...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

20 dakika önce, Mert Yürüyen yazdı:

araba nedir oğuz... at çöpe gitsin. oranın katma değeri ile arabayı rahat rahat alırsın. hayırlı olsun, almanya bir mühendis olarak eğitim almak eminim keyifli olur. tebrik ederim...

Teşekkür ederim inşallah olumsuzluk yaşamam da giderim. Aynen fiyatlara bakıyorum şaka gibi burada 60 bin verdiğimiz araç orada 13-15 bin euro arası.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.