Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Yeni Ford Mondeo Teknik Değerleri - Motor, Tüketim, Ağırlık vb.

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Hocam, orada NEDC ve WLTP gibi kısaltmalar yazılmış bunların ne olduğunu forumda okumadınız hiç sanırım. 

İlk kez duyanlara: https://www.focusclubtr.com/search/?q=WLTP

Şehir içi tüketim verisini düşürmek için de belli ki ilk tepkiyi azalttılar. Çünkü şu an tüketim 10 gözüküyorsa bunu yakalaması çok olasıdır eskisinde 12 falan yakıyordu. Hızlanma verisi yalandı ve şimdi düzeltilmiş değil yani, olamaz öyle bir şey.

Makyajlısı 8 ileri olacak onunla hızlanma eski haline gelir ve yine 9-10 tüketir, adam olur onunla.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

Hızlanma verisi yalandı ve şimdi düzeltilmiş değil yani, olamaz öyle bir şey.

Yine de güç arttığı halde performansın neden düştüğünün cevabı yok. 

Önce rüzgarı arkadan alıp ölçmüşler, şimdi karşıdan ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Yine de güç arttığı halde performansın neden düştüğünün cevabı yok. 

Önce rüzgarı arkadan alıp ölçmüşler, şimdi karşıdan ?

Bence nedeni net şekilde belli, diğer Ford araçlarındaki NEDC-WLTP dönüşümüne bakınca bunda özellikle bir şeylerin kısıldığını anlıyorum. Hızlanma ölçümünde farklılık olacağını hiç sanmıyorum.

Unutmadan, diğer motorlarda (2.0TDCI) hızlanmada değişiklik yok. Bi'de 1.5'lerin son hızları da azaltılmış, bence net şekilde tüketime oynamışlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

9 saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

bunda özellikle bir şeylerin kısıldığını anlıyorum. Hızlanma ölçümünde farklılık olacağını hiç sanmıyorum.

Nasıl yani?

Bir şeyler kısılmış ve fakat güç mü artmış?

Bir de hızlanma ölçüm verileri ortadayken nasıl farklılık olmayacak?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Nasıl yani?

Bir şeyler kısılmış ve fakat güç mü artmış?

Bir de hızlanma ölçüm verileri ortadayken nasıl farklılık olmayacak?

- Dediğim gibi en basit gaz tepkisi azaltılmıştır diyorum, yazılımıyla arabayı yavaşlatmışlar yani.

- Evet, malum emisyon seviyesi için.

- Evet yok, bakınız aynı araba dizel ile aynı hızlanmayı veriyor dedim örnek olarak.

Daha fazla ben açıklayamam çünkü tekrar yazıyorum yazdıklarımı daha fazla merak edenler için Ford'a ulaşalım, ne yaptınız siz diye ? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

21.05.2018 - 08:43 tarihinde, Yakup Çağatay yazdı:

- Dediğim gibi en basit gaz tepkisi azaltılmıştır diyorum, yazılımıyla arabayı yavaşlatmışlar yani.

- Evet, malum emisyon seviyesi için.

- Evet yok, bakınız aynı araba dizel ile aynı hızlanmayı veriyor dedim örnek olarak.

Daha fazla ben açıklayamam çünkü tekrar yazıyorum yazdıklarımı daha fazla merak edenler için Ford'a ulaşalım, ne yaptınız siz diye ? 

Şu WLTP olayına tekrar baktım ve aşağıdaki web sayfasında rafine bilgiler buldum. İncelemekte fayda var. Hatta farklı gerçek CO2 salınım karşılaştırması raporu da var. Araçların ağırlıklarını boş ağırlıklarına göre yaklaşık %20-40 civarında arttırmışlar testlerde. Dolayısıyla mevcut tüketim değerlerinde 1500kg olarak geçen bir araç yaklaşık olarak 1800kg toplam yük ile test edilmiş ve CO2 salınımları da haliyle artmış. Hatta CO2 salınımının eski ölçümden yeni ölçüme geçişini formülize etmişler vs.

http://wltpfacts.eu/fuel-consumption-increase-wltp/

Aşağıdaki bilgi ise daha da açıklayıcı nitelikte .Ekte de görsel olarak paylaştım, yeni ölçüm standardına göre üst tüketim değeri 1.5-2 lt civarında artmış görünüyor.

https://www.opel.ie/tools/wltp-drivingcycle-fuelconsumption.html

Mondeodaki tutarsız görünen durumlara gelecek olursak, varsayımım yukarıdaki bilgiler ile örtüşüyor. Aracın gaz tepkilerini ve şanzıman ayarlarını tüketimi ve CO2 salınımını azaltacak şekilde yeniden düzenlemişler. Yoksa bu 0-100 süreleri anlam kazanmıyor. Tüketimin artması ise olağan çünkü daha gerçekçi tüketim değerleri var artık karşımızda. Eğer karma tüketimde 7.7-8 lt leri tutturabilecekse bu araç alınır ve konforlu şekilde binilir diyorum :).

1-s2.0-S0965856417312831-gr2_lrg.jpg

Ekran Alıntısı.PNG

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 saat önce, Kemal Güllü yazdı:

boş ağırlıklarına göre yaklaşık %20-40 civarında arttırmışlar testlerde

Ben bunu Ocak ayında yazmıştım bilgilendirmek amacı ile. 

Ancak bu ağırlık arttırma olayını ilk defa duyuyorum.

NEFZ ile temel farkı araçtaki tüm opsiyonel ekipmanların da süreçte değerlendirilmesi zorunluluğu. 

Yani her modelin en alt donanımı (en hafif ve en az tüketen) ve en üst donanım düzeyi (en ağır ve en fazla tüketen) ayrı ayrı değerlendiriliyor ve ölçümler buna göre belirtiliyor. 

Daha mantıklı değerler vereceğine ve "ama benim arabam bu kadar az yakmıyor" yakınmalarını oldukça azaltacağına katılıyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Ben bunu Ocak ayında yazmıştım bilgilendirmek amacı ile. 

Ancak bu ağırlık arttırma olayını ilk defa duyuyorum.

NEFZ ile temel farkı araçtaki tüm opsiyonel ekipmanların da süreçte değerlendirilmesi zorunluluğu. 

Yani her modelin en alt donanımı (en hafif ve en az tüketen) ve en üst donanım düzeyi (en ağır ve en fazla tüketen) ayrı ayrı değerlendiriliyor ve ölçümler buna göre belirtiliyor. 

Daha mantıklı değerler vereceğine ve "ama benim arabam bu kadar az yakmıyor" yakınmalarını oldukça azaltacağına katılıyorum. 

Cem Bey merhaba,

Daha önce aynı konuya değindiğinizi okumamıştım, o yüzden paylaşmak istemiştim. Yapılan gerçek testler ile ilgili aşağıda bağını paylaştığım dokümana göz atabilirsiniz. Orada ağırlıklar ile ilgili testte kullanılan araç/model bazlı detaylar paylaşılmış.

sf 12:

Test mass and inertia settings
There is difference between the test mass and inertia settings used for the NEDC
and the settings used for the WLTP. For the NEDC tests the criteria from UNECE
regulation No. 83 are used and for the WLTP the criteria from the UNECE GTR No.
15 are used.
For the NEDC the test mass is related to the reference mass, which is defined as:
"Reference mass" means the "unladen mass" of the vehicle increased by a uniform
figure of 100 kg.
"Unladen mass" means the mass of the vehicle in running order without the uniform
mass of the driver of 75 kg, passengers or load, but with the fuel
tank 90 per cent full and the usual set of tools and spare wheel on board,
where applicable;"
The reference mass is used to determine the road load by means of a coast down
test and to determine the correct inertia weight class for the chassis dynamometer
setting of the specific vehicle, see Table 1. This inertia is used during the NEDC
test

The WLTP will introduce a different approach to determine the test mass. The
concept of inertia classes will be abandoned. In principle the exact vehicle mass of
the production vehicle will be used. Only if the chassis dynamometer is not capable
of handling exact masses, gradual inertia steps may be used. In that case the test
mass shall always be the next higher setting. There are two important vehicles
masses; Test Mass Low (TML) and Test Mass High (TMH). The difference between
TML and TMH is inclusion of ‘optional equipment’ mass. These are the features
which are not included in a standard vehicle but they can be ordered by the
consumer.
The test mass shall be the sum of:
Mass in running order (vehicle mass including the mass of the driver and
liquids, fitted with the standard equipment)
25 kg
Optional equipment (only for TMH)
Vehicle load (15% * (maximum laden mass – (mass in running order + 25 kg +
optional equipment)
The following example will illustrate that WLTP test mass may deviate substantially
from NEDC test mass. If the mass in running order is 1350 kg, the optional
equipment 200 kg and the maximum laden mass is 2000 kg, then:
TMH = 1350 + 25 + 200 + ((2000-1575)*0.15) = 1639 kg
TML = 1350 + 25 + ((2000-1575)*0.15) = 1439 kg
NEDC reference mass = 1375 kg
NEDC inertia setting = 1360 kg

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=8&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiUkYSAp6rbAhXGKiwKHa00DNkQFghhMAc&url=https%3A%2F%2Fwww.rijksoverheid.nl%2Fbinaries%2Frijksoverheid%2Fdocumenten%2Frapporten%2F2017%2F05%2F09%2Ftno-report-nedc-wltp-comparative-testing%2Ftno-report-nedc-wltp-comparative-testing.pdf&usg=AOvVaw3ya8UIObOpe74OV61lqBHW

Kemal Güllü tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 6 ay sonra...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.