Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Yeni Ford Mondeo Teknik Değerleri - Motor, Tüketim, Ağırlık vb.

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

• 2 hafta sonra...
SW alt taban sacı magnesium dan yapışmış. Buna özel yangın söndürücü kullanılmalıymış

Mondişlerin bagaj kapağı - eşiği - tabanı vs. alüminyum/magnezyum alaşımından yapıldı. (hafif ve aşırı sağlam) Özel yangın söndürücü olayına gelince o son kullanıcı ile alakalı bir şey değil.  (işin o kısmı bizi ilgilendiriyor) ... özetle... magn/alü alaşım üzerinde çalışıyorsanız (kaporta işçiliği) yangın söndürücüyü hazır tutacaksınız. Kaporta'yı geleneksel olarak tamir ederken çıkaracağımız metal tozu yanıcı özelliğe sahip ve bunu söndürmek için D Tipi / Kuru Toz'lu yangın söndürücü lazım. (hafif metal yangını)

...otomatik emicili (elek.süpürgesi gibi) kuru zımpara kullandığımız için iş bitiminde toz tutucuları dikkatle temizlemek ve atık malzemeyi ISO kurallarına uygun şekilde -hafif metal atığı-  imha etmek zorundayız. Zaten bu nedenle Ford bayileri sahip oldukları ISO standartlarını geliştiriyor, önceden belge almış olsa dahi yeniden denetim çağırıp sahip olduğumuz ISO 9001 ve 10002'ye çevre yönetim 140001 sertifikasını da ekliyor. (yangın tatbikatı yapıp biraz da eğlendik) 

...aynı yoldan yakın zamanda Borusan bayileri de geçti (Land'lar magn/alü alaşım gövde parçaları ile gelmeye başladı) biz onların attığı adımları öğrendik, şimdi kendimize uyguluyoruz.. diğer üreticiler de gövde de magn/alü'ye geçtikçe diğer marka servisleri de benzer önlemleri almak / sertifika sürecinden geçmek zorunda kalacak. 

Kaan Yagizer tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dediğimiz gibi yine Nisan'dan sonra 1.6 yerine 1.5 tdci motorlar gelecek

Yakup hocam Mondeoda ve focusta kullanılan 1.6 tdci motorun teknik verilerinde boyutlar düşünldüğünde start-stop ile açıklanamayacak bir ters orantı mevcut bunun sebebini biliyormusunuz?

iyi akşamlar...

Kastım yakıt tüketimiydi eksik olmuş

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Standart mondeo ss ile: 4.8  3.8  4.2  - 109 CO2  - 5K

Standart focus ss ile: 5.1 3.7 4.2  - 109 CO2 - 5K

Kıyaslamak adına bu şekilde düzenledim. Mondeo'ya gerekli ayarlar yapılmış az tüketsin vatandaş diye. Focus, Mondeo'dan daha hızlı farkı bu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dün itibariyle 1.4 hdi nemo vizyon aracımı sattım araç 70 beygir 160 torktu,arakadaşlarımda benzer araçlar var ben yokuş aşağı son hız olarak 170 den fazlasını göremedim düz yolda ise sanırım rüzgar kaynaklı 160-165 i geçemedim,söylediğim değerler gösterge değerleri fakat gps de 5 km daha aşağı gösteriyor ama arkadaşlarıma baktığım zaman mesela 1.4 hdi nemo ile 200 km yaptığını söyleyen,1.6 105 passat ile 240 km yaptığını söyleyen,1.5 dci 110 latitude ile 260 yaptığını söyleyenler var,hatta bunlarla ufak çaplı gülümseyerek tartışmılığım var,bu liste uzayıp devam ediyor araba muhabbetlerinde ama çıkıp bunları test etmedik,sizce bunlar külliyen yalan mıdır ki ben öyle düşünüyorum yada şöyle sorayım arada hız yapmayı severim mondeo ile göreceğim son hız gps e göre 192 midir?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dün itibariyle 1.4 hdi nemo vizyon aracımı sattım araç 70 beygir 160 torktu,arakadaşlarımda benzer araçlar var ben yokuş aşağı son hız olarak 170 den fazlasını göremedim düz yolda ise sanırım rüzgar kaynaklı 160-165 i geçemedim,söylediğim değerler gösterge değerleri fakat gps de 5 km daha aşağı gösteriyor ama arkadaşlarıma baktığım zaman mesela 1.4 hdi nemo ile 200 km yaptığını söyleyen,1.6 105 passat ile 240 km yaptığını söyleyen,1.5 dci 110 latitude ile 260 yaptığını söyleyenler var,hatta bunlarla ufak çaplı gülümseyerek tartışmılığım var,bu liste uzayıp devam ediyor araba muhabbetlerinde ama çıkıp bunları test etmedik,sizce bunlar külliyen yalan mıdır ki ben öyle düşünüyorum yada şöyle sorayım arada hız yapmayı severim mondeo ile göreceğim son hız gps e göre 192 midir?

Yolun eğimine bağlı olarak bunlar çok artabilir, lütfen denemeyin :) Almanya'da otobana çıkarsanız ayrı tabi :P

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

passat 1.6 nin 240km yi latitute nin de 260 i göreceğini hic sanmıyorum.(düz yolda)Taş çatlasın 220 km...Mondeoda zorlarsanız 220 yi görür daha da fazlayi göreceğini sanmıyorum gps ile gosterge arasında 3-4km fark varsayarsak 215i falan görür gerçek hız olarak çağlar çetinkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

passat 1.6 nin 240km yi latitute nin de 260 i göreceğini hic sanmıyorum

Hocam açıkçası ben teknik verileri aşacağına inanmıyorum tabi gps ile ve rüzgarsız düz pürüzsüz asfaltta,denediğim araçlarda hep böyle oldu ve mantıklı bir kanıtım var kendimce,otomobil firmaları her zaman teknik verilerde max olumlu değerleri yazarlar örn;yakıt tüketimi konusunda normal şartlarda teknik verileri tutturmak neredeyse imkansızdır,son hız meselesinde de kesin olarak firmaların mümkün olduğunca yüksek değerler yazmak hoşlarına gidecektir.Bu yüzden rodaj farkıda olsa,devamlı yüksek devirde de kullanılsa 5-10 km den daha fazla oynayacağını tahmin etmiyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Yeni Ford Mondeo Teknik Değerleri - Motor, Tüketim, Ağırlık vb. olarak değiştirdi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.