Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Kalkışta Gelen Ses

Salih Demir

Soru

arkadaşlar merhaba.focus 3 de bazen kalkışlar da debriyaj kavrama noktasındayken sürtünme uğultu sesi geliyor.neden dir. Acaba?

Bir de trende tse li replica trend x jantı takmayı düşünüyorum.2 yıl garantili olanlardan.Ne dersiniz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
3 saat önce, Servet Ö. yazdı:

Duyduğumu doğru anladıysam eğer bu ses apayrı bi ses. Kalkıştaki balata sesi gibi değil sanki. "Usta" kılıklı kasaplarını bir kenara atıp servise git derim.

Özür dilerim Servet Bey yanlışıkla sizin mesajınızı alıntı yapmışım dikkatsizlik işte :)

--4 dakika sonra eklendi--
5 saat önce, Erdem B. yazdı:

İyi akşamlar herkese. Tanışma dışında attığım ilk mesaj, hatam olursa kusuruma bakmayın lütfen :) 

Arabam '13 Focus Tdci Trend HB şu an 112.600 km de. Arabamı 83.000 de aldım ve 97.000 km de debriyaj baskı balatasını değiştirdim. Debriyajı değiştirdikten ortalama 10.000 km sonrasında kalkışlarda acayip bir uğultu oluşmaya başladı. Başlarda çok can sıkıcı seviyede değildi ancak artık neredeyse her dur kalkta bu sesi yapmaya başaldı. Ses kaydı almaya çalıştım ve dosyayı becerebildiysem ekledim, son ses açıp dinleyebilirseniz ses duyuluyor. 55 sn'lik bir kayıt ve sizden ricam sonuna kadar dinlemeniz ve bana bir yol göstermeniz. Kayıttaki hışırtılar vites değiştirirken montumdan gelen sesler onun için kusura bakmayın. 

Kayıt aldığım sırada dur/kalk trafikteydim. Aracı 1. viteste kaldırıp sonra yol hafif eğimli olduğu için boşa attım sürekli. Ancak enteresan olan kısımda burada, ses arabayı boşa attığımda da devam ediyordu ve frene dokunduğum anda kesiliyordu.

Debriyaj baskı balatamı değiştiren ustaya sesi dinlettiğimde balatada olan bir maddenin(asbet tarzı bir şey dedi sanırım) artık kanserojen olduğu için kullanılmadığı ve sesin bundan dolayı olduğuydu. Doğruysa eğer 10.000 km de arabaların bile bu ses yüzünden debriyaj baskı balatasını değiştirmişler.

Başka bir ustaya gösterdiğimde de arka balataların bitmiş bundan dolayı olabilir dedi. Balataların iyi durumda olmadığını biliyordum zaten ama her ne kadar sesin bundan olmadığını düşünsem de arka balataları orijinali ile değiştirttim. Ancak tahmin ettiğim gibi ses hala devam ediyor ve çok can sıkıcı bir hal aldı. Ben ne yapacağımı şaşırdım ve sizden bana bir yol göstermenizi rica ediyorum.

Ses 005.m4a

Sizden gelen sesin aynısı benim aracımdan da geliyor. Zaten önceki sayfalarda yaptığım yorumlara bakarsanız epey fikir sahibi olursunuz. Attığınız ses kaydında, özellikle ilk saniyelerde duyulan bu uğultu, şu gönderdiğim 2 videodaki sesin sadece farklı bir versiyonu. Bu ses zamanla sizdeki gibi bir halden başlayıp daha kalın şekilde de gelebiliyor, tıpkı bu 2 videoda olduğu gibi. Bir önceki sayfada bahsettiğim, parçanın kodunu da verdiğim, 1.6 tdci mondeo debriyaj setini focus araçlarına takarak sorunu çözenler var. Fakat ben de 10 bin km sonra tekrar gelmeye başladı, bahsettiğim mondeo debriyaj setini takmama rağmen. Bu debriyaj setini takıp da aracından ses gelmeyen kişiler ise muhtemelen henüz yeterince kilometre yapmadığı için gelmiyordur. Bir kaç bin km sonra onlardan da aynı sesin gelmeye devam edeceğini öngörüyorum. Fakat söylediğim debriyaj setini en azından bir deneyebilirsiniz. Bu arada courier araçlarında da aynı sorunu yaşayanlar olmuş ve volant değişimiyle sorunu halletmişler. Ama daha sonra sesler yine gelmeye başlamış bazı müşterilerde. Yani kesin bir çözüm henüz yok, volant ve mondeo debriyaj seti şimdilik bilinen ama herkeste işe yaramayan iki çözüm.

Cenk Demirel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, Erdem B. yazdı:

Servise bir ara ayak üstü dinlettim kaydı onlar da balata değiştirelim falan dediler ama çare olmadı maalesef. Tekrar uğrayıp biraz baskı yapmam gerekiyor sanırım ilgilenmeleri için

Burada benim anlamadığım bu ses debriyaj değişiminden önce yoktu, değişimden 10.000 km sonra falan başladı. Eğer gerçekten debriyajda kullanılmayan bir maddeden kaynaklanıyorsa orijinalinin de değişmeden önce aynı sesi yapması gerekmez miydi? 

Daha enteresan olan ise bu ses sadece kalkışta değil araba boşta kayarken de yapıyor ve frene dokunduğum anda kesiliyor. Boştayken araba debriyajla ilgili ses yapar mı bilmiyorum, yapıyor diyelim bu ses frene dokununca kesilir mi? İnanın kafam çok karışık iki farklı ''usta'' iki farklı şey söyledi. Debriyaj değişimini yapan usta kullan sese çare yok, sıkıntı yaratmaz sana dedi ama her sesi duyduğumda aşırı şekilde canım sıkılıyor. Diğeri ise arka balataları değiştirelim dedi, değiştirdik sonuç yine değişmedi. Servise bir ara sorduğumda onlar da fren balatası demişti ama çözüm olmadı. 

Bu sesi yapabilecek başka bir parça ya da başka bir sorun olabilir mi bunu bilmiyorum. O nedenle şimdi servis farklı bir şey söylerse yine muhtemelen uçuk bir fiyat olacak, dışarda yaptırmaya gittiğimde de usta arabada öyle bir sıkıntı yok diyecek, daha önce yaşadım çünkü aynı şeyi :)

Uzun yazıyorum lütfen kusuruma bakmayın ama arabamı çok seviyorum ve bu ses beni fazlasıyla üzüyor artık.

Orjinal balatanın asbestli malzemeye sahip balata olma ihtimali kesin demiyorum ama yüksek. Çünkü aracınız 4 yaşında bir model. Daha sonra piyasaya sürülen ve çıkarılan balatalarda bu malzemenin kullanımından vazgeçildi diye biliyorum. Balata ilk takıldığında belli bir kullanımdan sonra, asbestsiz üretim olduğundan balata çabuk ısınıyor aşınıyor ve yüzeyi dümdüz bir hal alıyor. O sebeple bu sesi çıkarıyor.

Tabii boşta giderken de bu sesi yapıyor olması enteresan ki benim aracımda böyle bir durum yok. Zaten boşta giderken debriyaj kavrama da yapmıyor bildiğim kadarıyla dolayısıyla bu sesin çıkması ilginç. Ama aracınızda başka bir problem de olabilir, ses kaydından duyabildiğim kadarıyla aracımda ve videolardaki sese benzer bir ses çıkıyor. Ben sizin yerinizde olsam, iyi bir video kaydıyla bu sesi çeker ve direkt olarak Ford'un genel merkezine yollar çareyi orada arardım. Benim aracımda bu ses çok dik yokuşlarda veya ilk kalkışta aracın zorlandığı, daha çok yarım kavrama yaptığımız durumlarda çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Herkese merhabalar
  Dün bende servise 80 bin bakımlarını yaptırdım, tabi ki bu arada hemen arabamın kalkışta gelen sesten bahsetmiştim ki daha soru sormadan bu sesin normal bir ses olduğunu, bilyelerden geldiğini değiştirseniz bile yeniden bu sesin çıkabileceğini belirtti. Her kalkışımda gelmeyen ses dünden bu yana duyulma sıklığını da azalttı. Sanırım fokusa biniyorsak bu sese alışacağız.
  Herkese iyi sürüşler..

Not: Pek araç aksamından anlayan birisi değilim, yeni aldım yolun başındayım. Fokus12trend/Sedan.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Mustafa.Yaman yazdı:

bilyelerden geldiğini değiştirseniz bile yeniden bu sesin çıkabileceğini belirtti

Kalkışta hangi bilyelerden ses gelir yahu... O servise bir daha gitmeseniz hayrınıza. Geçiştirmişler...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Şuanda servisteyim, Sakın sakın bu Ford ların 3 yıl garantisi var sanmayın işlerine geldiği gibi davranıyorlar. Büyük bir Sevinçle aldığım hatta aktığım hafta full paketini almaya düşündürten focusum u muhtemelen akşam ilana koyacağım bu kadar lanett ettirdi bu nasıl müşteri memnuniyetidir nasıl bir anlayıştır neye göre kime göre garanti anlamış değilim.
Kalkışta gelen abes olacak ama 'eşek anırması' sesine de 2. Kez geliyorum revizyonlu parçanın kofunu forumdan bulmama rağmen hala merkeze onaya sunuyorlar ilkinde yanlış kod almışlar.
Bu servis işi beni benden aldı GARANTİ dediklerinde anladıkları tek şey sizi servise bağlamakmış başka hiç bir özelliğini göremedim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
3 saat önce, Ömer Şen yazdı:

Şuanda servisteyim, Sakın sakın bu Ford ların 3 yıl garantisi var sanmayın işlerine geldiği gibi davranıyorlar. Büyük bir Sevinçle aldığım hatta aktığım hafta full paketini almaya düşündürten focusum u muhtemelen akşam ilana koyacağım bu kadar lanett ettirdi bu nasıl müşteri memnuniyetidir nasıl bir anlayıştır neye göre kime göre garanti anlamış değilim.
Kalkışta gelen abes olacak ama 'eşek anırması' sesine de 2. Kez geliyorum revizyonlu parçanın kofunu forumdan bulmama rağmen hala merkeze onaya sunuyorlar ilkinde yanlış kod almışlar.
Bu servis işi beni benden aldı GARANTİ dediklerinde anladıkları tek şey sizi servise bağlamakmış başka hiç bir özelliğini göremedim

Binek Otomotiv Sektörü Yılın En Başarılı Markasi odulunu aldi Ford.

Olur mu oyle seyler canim... Aaaa...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Binek Otomotiv Sektörü Yılın En Başarılı Markasi odulunu aldi Ford.
Olur mu oyle seyler canim... Aaaa...

Araba başarı başarılı olmasına da müşteri memnuniyetinden anladıkları sadece 'müşteri memnuniyeti politikası' adlı sertifikayı yayınlamak.
Kalkışta gelen ses ile ilgili de debriyaj balatasına bakılacak yanık varsa müşteriden yanık yoksa da %50 sini Garantiden karşılayacaklarını söylediler, hatalı ürün olsa bile garanti yarısını karşılayacakmış buda bende bardağı taşıran son damla oldu.
Bugün otosana bildirim bıraktım ama nedense hiç sanmıyorum olumlu bir dönüş yapacaklarını.
Bu hareketler bu markaya gerçekten yakışmıyor
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Sönmez Özer yazdı:

%80 Volan dandır.

Ustayla sohbet ederken biz de sorunun volandan kaynaklanabileceğini düşündük ama aynı sıkıntı 1.6 tdci courier araçlarında da yaşandığı vakit volan değişimi için genel merkezden izin gelmiş. Volanı değişen bazı araçlar belli km sonra tekrar aynı şikayetle gelince genel merkez, volan değişimini durdurmuş.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Cenk bey inşallah sorununuz çözülür. Abime 2015 yılında kurye aldık ve aynı sorunları yaşadık. kalkışdaki gelen ses aynıydı. Servis sizinde söylediniz gibi volanı tam 2 kez garanti den değiştirdi sonuç hüsran. Fakat servis üzerine basa basa volan dan diyordu. En son aracı servise verip binek başka bi araç aldık.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

aracımı sıfır aldığımdan beri bende de var ama 1. viteste yok sadece geri viteste ve yük altındayken çok nadir geliyor ama baya ses çıkarıyor. Özellikle çok dik rampalarda yarım debriyajda ses geliyor. Onun dışında şu an 10 bin kmde herhangi başka bir ses yok. 2-3 tane daha makyajlı kasa kullandım onlarda da aynı ses vardı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aynı sorun bende de var bazen çok rahatsız edici oluyor dışardan bile duyuluyor debriyaj baskı balata volan değişmiş ama ses hala var sanayide bi yere sorunca direk volan diyorlar. çözümü bulan var mı acaba şimdiye kadar.

Araç focus 3 hb

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.