Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Kalkışta Gelen Ses

Salih Demir

Soru

arkadaşlar merhaba.focus 3 de bazen kalkışlar da debriyaj kavrama noktasındayken sürtünme uğultu sesi geliyor.neden dir. Acaba?

Bir de trende tse li replica trend x jantı takmayı düşünüyorum.2 yıl garantili olanlardan.Ne dersiniz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
Yeni üretilen balatalarda insan saglıgına zararlı olan asbest kullanımının AB normları gereği kullanımının yasaklanması mazereti ile yeni balataların bu sesi yapabileceği savunması kafama yatıyor ancak anlayamadığım VW, Renault, Opel vs gibi diğer Avrupalı araçların balatalarından neden böyle ucube sesler gelmiyor o kısmı anlayamıyorum. Aynı ses benim Focus 3'te de var. Kafama takmıyorum ancak merak etmiyor da degilim acaba diğer marka araçlarda bu tür sesler bildiğiniz kadarıyla var midir? İyi geceler dilerim.
[/fordun debriyajının yukardan kavramasıda bi etken olabilir artı olarak bu duruma ne bileyim belki de hala alışamamışızdır debriyaja...:)
Şahsi kanaatim ford yarım debriyajıda pek sevmiyo gibi geliyo.Kaldır ve yürü mantığını benimsiyo sanki[emoji848].Çünkü bu sesi ben en çok geri vitesde iken yarım debriyaj esnasında duyuyorum...
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
20.11.2016 - 22:40 tarihinde, Ahmet Gül yazdı:

Yeni üretilen balatalarda insan saglıgına zararlı olan asbest kullanımının AB normları gereği kullanımının yasaklanması mazereti ile yeni balataların bu sesi yapabileceği savunması kafama yatıyor ancak anlayamadığım VW, Renault, Opel vs gibi diğer Avrupalı araçların balatalarından neden böyle ucube sesler gelmiyor o kısmı anlayamıyorum. Aynı ses benim Focus 3'te de var. Kafama takmıyorum ancak merak etmiyor da degilim acaba diğer marka araçlarda bu tür sesler bildiğiniz kadarıyla var midir? İyi geceler dilerim.

Bugün aynı şeyleri ben de düşündüm

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

arkaşlar bu sorunun net bir çözümü daha var focus 3 ler için konuşuyorum bu araç çift kütleli volant kullanıyor ve balata aşınmaya karşı dirençli oldugundan iyi tutunamayıp kayıypr volant yüzeyinde ben aracımda beygir artışı için yazılım partikül iptali down pipe sistemi yaptırdım ses dahada arttı bunun için ya bronz karışımlı balata alıcaz yada volantı connect volantı takıp üstüne connect baskı balata takıp volantı tek kütleliye cevirip daha saglıklı bi debriyaja kavuşucaz başka çmzüm yok gibi

geçici çözüm arayanlara ses sıklaştıgında el frenini cekip aracla zorlayıcı bi kaç kalkış yapmaya çalışın balata biraz aşınma durumuna gelince sesi kesiyor saygılar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
3 saat önce, Kemal T yazdı:

Peki her focusda bu sesi yapmamasını neye bağlıyorsunuz?

Asbest karisimi yasaklanmasindan kaynakli yeni yapisiyla debriyaj balatasi ve vibrasyon yapip ses cikaran cift kutleli volan. Sesin kaynagi. Baski kisminda olusan yaniklardan dolayi surtunme azaliyor ve kaydiriyor, bu nedenle ses cikmiyor. Sanziman sokuldugu bir vakit baski tornacida temizlenirse ses gelmez. Ama tekrar yakarsaniz ses gelir. Bu yuzden tumunde duyamayabilirsiniz ama duyamayacaginiz anlamina gelmez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Maalesef ben de bıktım bu sesten.. 1 kere komple debriyaj seti değişti garantiden ama 5-10 bin km sonra tekrar gelmeye başladı aynı ses. Ford şu konuda niye bir çözüm üretmiyor da mağdur edip duruyor anlamış değilim. Yetkiliye gitsem ' abi balatayı değiştirelim ' diyecekler belli. 3.baskı balatayı taktırsam da sorun düzelmeyecek, garanti olduğu için yetkili dışında bir yerde de elletemiyorum. Nasıl bir çözüm bulacağız fikrim yok. Garanti bitince de bu sıkıntının masrafı komple cebimden çıkacak ona da yanıyorum..

Şimdilik, ehliyet kurslarında öğretildiği gibi, daha çok acemiyken yaptığımız kalkış türüyle bu sesin önüne geçebiliyorum. İlk kalkışta gazı vermeden debriyajdan ayağı yarım çekip, sonra gaz vermek.. Ancak bu şekilde o ses çıkmıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
31.10.2016 - 22:33 tarihinde, Ahmet Ün yazdı:

Merhabalar bu konuyla alakalı bi iki şeyde ben ekleyim.
Daha önceki focus 1 aracımda bu sesi bayağı bi takmıştım özellikle baskı bakata değişiminden sonra.Hatta bu ses artı zorlayınca koku gelme sorunuda vardı.Yetkili servisdeki arkadaşımla konuyu detaylı olarak konuşmam sonucu bana şöyle demişti:"bu sorun focus 3 lerde daha çok var bunun nedeni olarakta yeni üretilen baskı balata malzemelerinin eskisi kadar sağlam olmaması" dedi.Neden böyle bi durumun olduğunu sorduğumda ise insan sağlığı açısından eskiler daha zararlıymış(zorlamada,sıkıştırmada,ısınmada,olan kokuları düşünürsek).
Forumda bu sorunu yaşayan arkadaşlara bakılırsa ve arkadaşın dediğine göre servisede bu konuyla ilgili hatrı sayılır şikayet de geliyomuş zaten,söylediğini teyt eder nitelikte gibi.
Bu arada benim ti-vct focus 3 tede var bi nebze de olsa bu sorun. Sadece kavramaya dikkat ederek ve dik rampalarda zorlamayarak bertaraf etmeye çalışıyorum şimdilik:)
Herkeze iyi akşamlar dilerim

Anlaşılan ford ürettiği baskı balata konusunda yaptığı hatanın farkına varmış ve bu konuda mühendislik çalışmalarına başlamış. Bugün hem bakım hemde gelen bu uğultu sesi için servise gittim. Bakım yapıldı uğultu içinde (GCR numarası alındı garanti mühendislik çalışmaları devam ediyor) diye faturaya not düşüldü. Sanırım uğultu yapmayan baskı balata geliştirdiklerinde garantiden değişecek.

- başka bir başlık altında bu uğultu şikayetiyle servise gidip garantiden o gün parça değiştiren birinin yazısını okumuştum. bu konuda şikayeti son bulan varsa bilmek isterim. 

baskı.jpeg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
19 saat önce, Ömer Şen yazdı:

Anlaşılan ford ürettiği baskı balata konusunda yaptığı hatanın farkına varmış ve bu konuda mühendislik çalışmalarına başlamış. Bugün hem bakım hemde gelen bu uğultu sesi için servise gittim. Bakım yapıldı uğultu içinde (GCR numarası alındı garanti mühendislik çalışmaları devam ediyor) diye faturaya not düşüldü. Sanırım uğultu yapmayan baskı balata geliştirdiklerinde garantiden değişecek.

- başka bir başlık altında bu uğultu şikayetiyle servise gidip garantiden o gün parça değiştiren birinin yazısını okumuştum. bu konuda şikayeti son bulan varsa bilmek isterim. 

Bence fazla iyimser bir bakis acisindasin. Kisa veya uzun vadede cozum olacagini sanmiyorum. :(

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benim en çok çekindiğim mevzu, sorunun çözümünü bulsalar bile aracınızın garanti süresi dolmuş cebinizden karşılamanız gerekiyor diye açıklama yapmaları. İnşaallah garantim bitse bile para istemeden hallederler bu sorunu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
01.03.2017 - 17:42 tarihinde, Ömer Şen yazdı:

bilmek isterim. 

Garantiden baskı balatayı değiştirdiler, sökülmüşken bilye ücretini karşıladım onu da değiştirdiler ve şu an sıkıntı, yok ses kesildi ve ben memnunum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Garantiden baskı balatayı değiştirdiler, sökülmüşken bilye ücretini karşıladım onu da değiştirdiler ve şu an sıkıntı, yok ses kesildi ve ben memnunum.

O işlem bende de yapıldı. Maalesef 5-10 bin km sorunsuz sürebildim sonra yine aynı ses gelmeye başladı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Benim daha bin km oldu, ileride göreceğiz artık ?

İnşaallah sizde de sorun çıkmaz. Sizden ricam, eğer bu sorun bahsettiğim km'lere geldiğinizde nüksetmezse bu başlık altında bizimle paylaşabilir misiniz ? Sorun tekrarlamazsa bizim araçlara yapılan işlemde sıkıntı var demektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, Cenk Demirel yazdı:

bizimle paylaşabilir misiniz ?

Tabiki paylaşırım...

Bana söylenen dizel araçlarda oluşan bu sorunun debriyaj balatasında yapılan bir değişiklikle düzeltildiği ama...

Kullanıp göreceğiz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.