Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Debriyaj Dan Gelen Ses Normal Mi?

Mehmet Demir

Soru

1 aydır 1.0 focus 3 ümde beni rahatsız eden ufak bir sıkıntı var.. sıkıntı sürüşe vb hiç birşeye engel değil gibi, ama şimdilik mi?

anlamaya çalışıyorum..

araba yerinde 1-2 saat yattıktan sonra kalkarken, gaz verip debriyajdan ayağımı çektiğim anda (tamamen yukarıda iken)pedalın gerisinden veya daha içten "kluk" diye biraz kalın bir ses geliyor.. bu yoldaki vites değişimlerinde veya sonra ki kırmızı ışıklardaki durup-kalkışlarda gelmiyor.

ama aracı aldığımda hiç yoktu, 1 aydır var...

çok yavaş kaldırırsam nazikçe bu ses çıkmıyor..acaba baskı-balatada veya bir yerlerde bir boşluk var onu mu dolduruyor veya anlık bir tutulma oluyorda birden kendini bırakan yerine oturan parçadan mı ses geliyor diye düşünüyorum.

servise gittik biladerin yeni aracını görmeye 30 dk kadar oyalandık, eleman kalktı, yapmadı, 3-4 km test sürüşü yaptı, bence bir şey yok, çekişte problem yok, pedalda sertlik veya basık kalma vb herhangi terslik yok dedi. ses artarsa yeniden getirin yada arabayı daha uzun süre burada kalacağı bir zamanda getirin beraber bakalım dedi.

yorumunuz ne olur? buna benzer sorunu olan var mı? (forumda genelde titreme, pedalın üstte kavraması gibi mesajlar var)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Balata kaçırma yapıyodur muhtemelen.Aynı sorun önceki aracım reno meganda da mevcuttu.Yokuş kalkışlarında dediğiniz gibi belirgin bir uğultu sesi geliyodu onda da.Ben sorunsuz bi kaç yıl kullandım aracı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aracımı Mart ayında aldım, şu anda 15 bin kilometreyi geçti. Son bir kaç gündür bir kaç defa, yokuşta kalkış yaparken, bende de aynı uğultu oldu. Zannedersin ki aracın bütün kavrama aksamı sıyrılıyor. Arkasından da bir kavrama balatası kokusu doluyor arabanın içine. Doğa koruma adına parça ömründen taviz verilmesine diyeceğim bir şey yok, ancak bu durum  bariz bir sorun oluşturuyor kanımca. Bakalım 15 bin bakımında ne diyecekler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yahu daha yukarıda "lok lok" sesi bende de var demişken, kavrama esnasında çıkan metal sıyrılması gibi acayip uğultu benim arabada da başladı. Lanet şey bulaşıcı mıdır nedir?

Konu ayrıca şurada da inceleniyor, belki başlıklar birleştirilebilir :

Aykut Dizdar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

merhaba, ben de bu sıkıntıyı aramak için foruma girmiştim. böyle sıkıntıların benim haricimde de yaşanıyor olması biraz içimi rahatlattı :D

benim aracımda da debriyaja basında veya vites değiştirmelerde tak diye inceden bir ses geliyor. son zamanlarda iyice takılmaya başlamıştım. bazı internet sitelerinde de yok motor kulağı, debriyaj bilyası gibi durumlardan bahsediliyordu. garantiyi de uzatmak istemedim düğün öncesi olduğundan. garanti süresi bu hafta sonu bitiyor. ciddi sorun oluşturabilecek bir durum mudur bilmiyorum ama garantiye götürmem gerekir mi diye sormak istedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

merhaba, ben de bu sıkıntıyı aramak için foruma girmiştim. böyle sıkıntıların benim haricimde de yaşanıyor olması biraz içimi rahatlattı :D

benim aracımda da debriyaja basında veya vites değiştirmelerde tak diye inceden bir ses geliyor. son zamanlarda iyice takılmaya başlamıştım. bazı internet sitelerinde de yok motor kulağı, debriyaj bilyası gibi durumlardan bahsediliyordu. garantiyi de uzatmak istemedim düğün öncesi olduğundan. garanti süresi bu hafta sonu bitiyor. ciddi sorun oluşturabilecek bir durum mudur bilmiyorum ama garantiye götürmem gerekir mi diye sormak istedim.

Ben garantiyi uzattım ve bu sorundan her bakıma gittiğimde bahsettim. Cevap normal olduğu yönünde.

Boşuna garantiye para vermeyin, şanzıman kulağı 90 lira sanırım. Sorun orası diye düşünüyorum.

Oğuz Çevik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ilk mesajdakine benzer bir sorun dünden bu yana bende de var. Sadece ilk çalıştırmadan sonraki kalkışlarda debriyajı bırakıp gaza bastığım sırada sürtünme sesine (uğultu sesi değil) benzer bir ses geliyor. Isikta veya trafikte durduktan sonraki kalkışlarda bu ses yok. Kalkışlarda titreme veya aracın çekisinde de bir sorun yok. Arac 75 binde, 1.6 dizel

@Mehmet Demir ilk mesaj cok eski ama ileriki zamanlarda sizin için bir probleme yol açtı mı acaba bu ses?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bu bahsedilen seslerin hiçbiri bende de yoktu ilk aldığımda. Kuzenin nişanı vardı 5 kişi + bagaj yüklü 80 km yol gittik, debriyaj sesi ve ön takımdan gelen ses duyulmaya başladı.. ben sevmem böyle işleri sıfır araba en nihayetinde. Açık açık konuşacam.. bu problemleri çözün, yoksa garanti maranti işi biter, ford a daha 5 kuruş para kazandırmam. Herkeze de yayarım diyecem. Yapacam da! Sanayide ki eski arabamın ustasıyla yarım saat dolandık, arabayı da usta kullandı. On Amortisorler, takoz ve bilyalarıyla değişmeli, debriyaj bilyası değişmeli, ve aks mili boşlukları gözden geçirilmeli dedi.. ve araç garantili olduğu için dokunmadı.. eğer bu seferde çözmezlerse önlere monroe amortisör alacam ve debriyaj bilyasını da değiştircecem. Sonra da aracı iyi bir rotçuya getircem incelemesi için!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
10.08.2017 - 15:50 tarihinde, Armağan Ö. yazdı:

Ilk mesajdakine benzer bir sorun dünden bu yana bende de var. Sadece ilk çalıştırmadan sonraki kalkışlarda debriyajı bırakıp gaza bastığım sırada sürtünme sesine (uğultu sesi değil) benzer bir ses geliyor. Isikta veya trafikte durduktan sonraki kalkışlarda bu ses yok. Kalkışlarda titreme veya aracın çekisinde de bir sorun yok. Arac 75 binde, 1.6 dizel

@Mehmet Demir ilk mesaj cok eski ama ileriki zamanlarda sizin için bir probleme yol açtı mı acaba bu ses?

yok olmadı ve o sesi hala yapar.. debriyajdaki bir mandal sesi dediler..belki start-stop a falan etki eden birşeydir

bende ki ses kluk diye kalın tek bir ses çıkarır genelde ilk kalkışta..debriyajdan ayağı çekip tam kalkarken

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.