Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford Ecoboost Torture Test

Önerilen Mesajlar

Türkiye'nin yolları zaten torture test, trafiği de öyle, burada test etsinler.

Ben araba üreticisi olsam kiralık şirket araçlarına sürekli log alan kara kutu takarım sürücülerden habersiz olacak şekilde :)

Başlıktaki yazım hatası düzeltildi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Detaylarını meraktayım. Nerede nasıl ne zaman test ediliyor? Detaylı bilgi alabileceğim bir kaynak neyim veriver bana merak ettim.

Testin kaynağı mı olur canımcım. Piyasaya çıkmadan en az 1 sene öncesinden başlıyor. Firmalar şirket tutuyor sürücü vb gibi veriler direk firmaya yollanıyor.Kaynak olarak insanlardan daha iyisini bulamazsın kuzum. Hadi byyy

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İstisnalar kaideyi bozmaz da Türkiye'de insanlardan kaynak olmaz bence. Benim test edilmediğini düşünme sebebim hanimiş spyshot neyime hiç denk gelmemiş olmamdı. İlk partilerden sonra test ediyorlar demekki.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mertcan zaten Türkiye de test ediliyor araçlar. Ford ediyor en azından.

Ben aracı alırken bulunduğum şehirde yoktu, Adana'daki depodan getirdiler, kendi rızam ile oradan bir çalışan binsin getirsin dedim, 100 km yol yaptılar ama arabayı aldım daha ilk metrelerden itibaren ön taraftan bir zırıltı duydum, adamların umrunda değil yani, 100 km yol yap gel, bir de bayisin, servissin, o zırıltıyı duymamak mümkün değil. Allah'tan forumdan bir arkadaşın önerisiyle gösterge saatinin sağını solunu elleyerek sesi kesiyorum geldikçe.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben aracı alırken bulunduğum şehirde yoktu, Adana'daki depodan getirdiler, kendi rızam ile oradan bir çalışan binsin getirsin dedim, 100 km yol yaptılar ama arabayı aldım daha ilk metrelerden itibaren ön taraftan bir zırıltı duydum, adamların umrunda değil yani, 100 km yol yap gel, bir de bayisin, servissin, o zırıltıyı duymamak mümkün değil. Allah'tan forumdan bir arkadaşın önerisiyle gösterge saatinin sağını solunu elleyerek sesi kesiyorum geldikçe.

Bizim dediğimiz bu değil. Ürün tanıtımı olmadan dahi ve satışa sunulana kadar yapılan testler her araç üzerinde değil tabi prototip oluyor bunlar.

Sizin dediğiniz süreç ise üretim sonrası fabrika çevresindeki pistte bir kaç km gezerler alenen birşey var mı diye :) gerisi Allah'a havale. Her araç ortalama %10 hata ile çıkar 10 aşağısı iyi diye değerlendirilir.

Bayiler arabayı sürmez yani, bizim bindiğimiz test araçları ise bizim alabildiğimiz normal araçlar oluyor. Satın aldığınız bayide varsa vardır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

300 saatte 10 yıllık yıpranmaya eşdeğer testmiş.

bu arabadaki motor yanılmıyorsam 3.5 lt, 2 turbo..450 bg, 550 tork luk eb motor.. bu motor 3.5 lt olmayabilir veya tek turboludur, tork 425 miş

hava koşulları: 15 dk da -20 den 230 dereceye çıkıyor..

son cümle 150 bin mil sonra motor o kadar iyiki bir 150 bin daha yapar.

150.000 mil simüle edilerek test ediliyor buda = 240.000 km. şimdi anladınız mı neden 1.0 eb için bu motorun ömrü 240.000 km mi diye soruyor millet :D

çünkü fikrimi daha önce yazmıştım yok böyle birşey bu standart bir değerdir diye.. yılda 15.000 milden 10 yılda 150 bin = 240 bin km..

niye 10 yıl. çünkü bir arabanın resmi ömrü aynı buzdolabı gibi 10 yıldır :D açın kılavuzlarınızı okuyun :)

illaki benzer testleri 1.0 a yapmadan piyasaya sürmemişlerdir.

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

mehmet bey, 

çok iyi bir noktaya değindiniz. şu 240.000 km meselesini bence çok iyi açıklamışsınız. Bu testleri görünce insan kullandığı arabaya daha bir farklı gözle bakıyor :). benzer testleri bencede 1.0 için yapmışlardır. Zaten her motorun belli bir üretim mantığına göre üretildiğini düşünüyorum. Motorların hacimleri güçleri farklı olabilir ama temel bileşenleri aynı malzemeden üretiliyordur. Bu motor bu kadar dayanabiliyor ise eminim diğer yeni nesil ford motorlarıda aynı dayanıklılığı göstereceklerdir.

Bu konuyu neden araştırdığımı açıklamak isterim. Özellikle 1.0 ecoboost için piyasada çok fazla ön yargı var. Bu ön yargılardan en baskın olanı, bu motorların uzun ömürlü olamayacağı ile ilgili. Tabi bir çoğu araştırmadan bilmeden yapılan yorumlar. Bu durum bizi  araçlarımızı değiştirmek istediğimiz zaman etkileyecek  :). Eğer bu ön yargılar kırılamazsa, bizim araçlarımızın 2. el fiyatları kırılacak :). Bu konudada yeni fiestanın öncü olacağını düşünüyorum. Satış rakamları çok iyi. Fiesta ile 1.0 ecoboost motorlar çok daha fazla yaygınlaşacaklardır.

Kaan Zaim tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.