Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Kazaydı Geldi Geçti

Önerilen Mesajlar

Bundan 45 gün önce ciddi trafik kazası geçirdim.
Uzun süredir konu açsam mı açmasam mı diye düşünüyordum.
Şu anda düşündüm ki benim başıma gelen herkesin başına gelebilir,biliçlenmek lazım.
Siz hata yapmasanız bile karşınızdaki kişi hata yapabilir,karşıdakinin hatası yüzünden canınızdan,sevdiklerinizden olabilirsiniz.
Ne kadar düzgün kullansakta,ne kadar kurallara dikkat etsekte,sizin şeridinize giren bir kamyonla kafa kafaya çarpıştıktan sonra kurallar geçersiz kalıyor.

Her gün işe gidip gelirken kullandığım yolda gerçekleşti kaza.Yol bölünmemiş bir şerit gidiş bir şerit geliş yol. Şeridimde gidiyordum.Önümde birkaç araç ve en önde yavaş giden bir kamyon vardı.Şerit çizgilerinin verdiği yol hakkı ile hepsini bir arada solladım.Karşıdan kamyon geliyordu epey uzakta.Çok rahatça solladım hepsini,kendi şeridime geçtim ve hızımı arttırdım.Yolun verdiği 90 km/s hakkı biraz daha aşıp 100 km/s hızında şeridimde seyrediyordum.

Karşı şeridimde,şeridinde giden yani bana doğru gelen bir kamyon vardı.Kamyon ile aramda 20 metre kadar varken, kamyonun arkasından Siyah bir araç( Seat Leon) araç kamyonu sollamak için aniden şeridime geçti.Büyük ihtimalle benim sollama yaptığım kamyonu ve arkasındaki araçları gördü.Benim solladığımı görmedi ve kamyona göre sollamaya kalktı. Fakat sollama yapılırken biraz kafayı çıkartırsınız şeritten boş ise sollarsınız. Bu birden bire benim şeridime geçti. Hızım 100 km/s karşıdan şeridime geçen aracın hızı 70-80 Km/s civarındaydı.Kafa kafaya çarpışmaktansa sağa kaçmayı tercih ettim. Yolun sağ kısmında emniyet şeridi vs.. hiçbirşey yoktu.Sağa kaçınca önce tabelaya vurdum sağ kapılarımı.Sağdaki koltuk ve tavan airbagleri o anda patladı.Tabelaya vurunca ve o hızda bozuk bir yola girince lastiğim patladı.Direksiyon hakimiyeti iyice dağıldı.Zaten arka arkaya takla atmaya başladım uçurumda yuvarlanarak. Sol camımda çamuru otları görüyordum.Bir anda gökyüzü görünüyordu sonra taşları görmeye başladım.Ve araç ters vaziyette durdu.
Ben olayın farkında olduğum için önce ellerime kollarıma baktım kan var mı diye. Hiçbirşey yoktu.Aracı kullanırken direksiyonu nasıl tutuyorduysam takladan sonra araç ters vaziyette duruncada aynı şekilde tutuyordum.Ters durmasına rağmen koltukta dümdüz,sanki araç düzmüş gibi oturuyordum :) Tabiki emniyet kemerinin sayesinde.

Airbaglar patlayınca emniyet kemer gerdiricileri beni sıktı.Kollarımda kesik olmadığını görünce başıma elledim.Başımda da kan vs.. yoktu. Sonra emniyet kemerimi açmaya çalıştım.Ters vaziyette duran aracın içinde gerdirici çalışmış bir kemeri sökmek için 10 saniye kadar uğraştım. Kemerin takıldığı yeri sallıyordum.Yukarıdan bağrışma sesleri,adam ölüyor can çekişiyor titriyor gibi bağrışmalar,takla attı patlayacak araba gibi kelimeler durdum. Ses uzaktan geliyordu çünkü uçurumdan uçmuştum aşağı. Kemerimi çözdüm ve tavana basmaya başladım ters durumda durduğu için.Ön kapı zemine sıkıştığı için belirli bir yere kadar açabildim.
Sonra arka kapıdan çıktım.
Yukarıdaki araçları yolu göremiyordum.Sadece bana biraz yakınlaşmış insanlar vardı. Uçurumda olduğu için çıkamadım kendim. İp attılar.İpten destek alarak çıktım yola. Hiçbiryerimde ağrı,çizik vs.. yoktu. Araca baktım yola çıkınca araç gözükmüyordu bile. O an büyük kaza atlattığımın farkına vardım.
Sonuçta 100 km/s hızda taklalara başladım.

Yaşamamı iki şeye borçluyum. Birincisi IIHS small overlap testinde Audi,Bmw,Mercedeslerin sınıfta kalıp, Volvo'nun rahatlıkla geçtiği bir aracı kullanmamdı.
İkincisi ise emniyet kemerimi takmamdı. O hızda o savrulmalarda aracın içinde kafamı sağa sola vurmamla bile ölebilirdim. Kemer korudu.

Bu yüzden sadece bizim önlem almamız değil, karşıdakinin hatasınıda düşünmek gerekir.

Hatalı taraf yani şerit sollamanın yasak olduğu kısımda araç sollamak için şeridime geçen şahıs yok.Kamera mobese vs.. yok. Plaka tespiti mümkün değil bu yüzden.

n2rh.jpg
ikqzr.jpg
wt9ci.jpg
u7vc.jpg
58598.jpg
xni5.jpg
5679.jpg
pk12.jpg
loa6.jpg
xk9s.jpg
pgp1.jpg
hfg0o.jpg
z5l5.jpg
u1c54.jpg
f5sle.jpg
o0dd.jpg
nwpk.jpg
gzsy.jpg
9dg7.jpg
fyey.jpg
0l3d.jpg
kn0m.jpg
uiu5.jpg
ignj.jpg
glres.jpg
r8hs.jpg
866kv.jpg
edey.jpg
yd4n.jpg
o83k.jpg

Çağlar Kasımoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Büyük geçmiş olsun.. 

Ancak sizde de ciddi kusur var. Bu tip yollarda en arkadakinin herkesten önce fırlayıp herkesi tek seferde geçmesi doğru değil. İnsanlık adına da doğru değil hak hukuk adına da doğru değil. Ben sizin yaptığınızı yapan uyanıklara tam beni geçecekken dışarı çıkıp ufak bir ayar veriyorum.  BU sebeple karşıdan gelenin sizi görmemesi de normal o bir kamyona karşı geldiğini düşünüyor . ayrıca söylüyorsunuz işte hız sınırı 90 olan yerde herkesi toptan geçeceğim diye aşırı hıza çıkıp yolun verdiği hakkı kullanıp 100 ile gidiyorum ne demek böyle bir hakkınız yok. Hız sınırı 100e mi çıktı. Hayır size hız sınırını %10 aşma hakkı verilmiyor. Hız sınırını %10 aştığınızda size ceza yazılmıyor. Aradaki farkı aracınızı pert ederek öğrenmiş bulunuyorsunuz. 

Umarım bir daha böyle atraksiyonlara ((yani hız sınırı 90 olan yerde 3-5 arabayı toptan geçeceğim diye kimbilir 120-130lara çıkıp sonra ancak 100de kalabilmeyi) girmemeyi  hız sınırını kafanıza göre yorumlamamayı öğrenmişsinizdir. 

Kusura bakmayın suçun tamamı sizde değil tabii ki . Muhtemelen karşıdan gelen de sizin gibi düşünen bıçkın bir leon sürücüsüdür. O da aynı şeyi yapınca kaza oluyor böyle.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Büyük geçmiş olsun.. 

Ancak sizde de ciddi kusur var. Bu tip yollarda en arkadakinin herkesten önce fırlayıp herkesi tek seferde geçmesi doğru değil. İnsanlık adına da doğru değil hak hukuk adına da doğru değil. Ben sizin yaptığınızı yapan uyanıklara tam beni geçecekken dışarı çıkıp ufak bir ayar veriyorum.  BU sebeple karşıdan gelenin sizi görmemesi de normal o bir kamyona karşı geldiğini düşünüyor . ayrıca söylüyorsunuz işte hız sınırı 90 olan yerde herkesi toptan geçeceğim diye aşırı hıza çıkıp yolun verdiği hakkı kullanıp 100 ile gidiyorum ne demek böyle bir hakkınız yok. Hız sınırı 100e mi çıktı. Hayır size hız sınırını %10 aşma hakkı verilmiyor. Hız sınırını %10 aştığınızda size ceza yazılmıyor. Aradaki farkı aracınızı pert ederek öğrenmiş bulunuyorsunuz. 

Umarım bir daha böyle atraksiyonlara ((yani hız sınırı 90 olan yerde 3-5 arabayı toptan geçeceğim diye kimbilir 120-130lara çıkıp sonra ancak 100de kalabilmeyi) girmemeyi  hız sınırını kafanıza göre yorumlamamayı öğrenmişsinizdir. 

Kusura bakmayın suçun tamamı sizde değil tabii ki . Muhtemelen karşıdan gelen de sizin gibi düşünen bıçkın bir leon sürücüsüdür. O da aynı şeyi yapınca kaza oluyor böyle.

Önümdeki araçların sayısı 3 tane idi. Hızları 50 km/s ile rampa aşağı fren ile iniyorlardı. Bir tanesi bile sinyal verip,araç sollama atağına geçmiş olsa emin olun ben sollamazdım. Olayı bilmeden  kanıya varmışsınız. Kaldı ki herkesi bir seferde geçmem doğru. Tek tek sollama yapma mecburiyeti yok. Sollama yapılma kurallarını lütfen tekrardan inceleyin.Bir aracı sollamak istediğinizde ilk kural şeridin uygun olmasıdır yani çizgiler kesikli olacaktır.İkincisi karşı şerit boş olmalıdır.Üçüncüsü sizi sollayan bir araç olmamalıdır. Bu şartlar elverdiğinde yasal hız sınırının %10 fazlasına çıkarak sollama yapabilirsiniz.

Buda demektir ki arkanızdan bir araç sizi solluyorsa sinyal bile veremezsiniz.

Diğer araçlar kamyonun arkasında seyretmek istiyorlarsa onları bekleme mecburiyetim yok. İsteseler onlarda sollarlardı. Sollamadılar. Ben solladım.

İnsanlık adınada doğru yasal olarakta doğru. Bilip bilmeden lütfen kesin kanıya varıp,burdan yazmayın.

Hız sınırı 90 iken ben yasaların verdiği %10 fazlalığı kullanıp 99 ile gidebilirim.Hızım 100 dü. Araçların göstergeleri %4 fazla gösterir.Gerçek hızım 96 km/s idi.

Umarım sizde olayı tam bilmeden yorum yapmamayı öğrenmişsinizdir.

Saygılarımla...

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.