Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Kazaydı Geldi Geçti

Önerilen Mesajlar

Hatalı taraf yani şerit sollamanın yasak olduğu kısımda araç sollamak için şeridime geçen şahıs yok.Kamera mobese vs.. yok. Plaka tespiti mümkün değil bu yüzden.
  diye yazmıştım :) Kısacası bulunamadı.

@Fatih S.,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önümdeki araçların sayısı 3 tane idi. Hızları 50 km/s ile rampa aşağı fren ile iniyorlardı. Bir tanesi bile sinyal verip,araç sollama atağına geçmiş olsa emin olun ben sollamazdım. Olayı bilmeden  kanıya varmışsınız. Kaldı ki herkesi bir seferde geçmem doğru. Tek tek sollama yapma mecburiyeti yok. Sollama yapılma kurallarını lütfen tekrardan inceleyin.Bir aracı sollamak istediğinizde ilk kural şeridin uygun olmasıdır yani çizgiler kesikli olacaktır.İkincisi karşı şerit boş olmalıdır.Üçüncüsü sizi sollayan bir araç olmamalıdır. Bu şartlar elverdiğinde yasal hız sınırının %10 fazlasına çıkarak sollama yapabilirsiniz.

Buda demektir ki arkanızdan bir araç sizi solluyorsa sinyal bile veremezsiniz.

Diğer araçlar kamyonun arkasında seyretmek istiyorlarsa onları bekleme mecburiyetim yok. İsteseler onlarda sollarlardı. Sollamadılar. Ben solladım.

İnsanlık adınada doğru yasal olarakta doğru. Bilip bilmeden lütfen kesin kanıya varıp,burdan yazmayın.

Hız sınırı 90 iken ben yasaların verdiği %10 fazlalığı kullanıp 99 ile gidebilirim.Hızım 100 dü. Araçların göstergeleri %4 fazla gösterir.Gerçek hızım 96 km/s idi.

Umarım sizde olayı tam bilmeden yorum yapmamayı öğrenmişsinizdir.

Saygılarımla...

Tekrardan büyük geçmiş olsun..Sonuçta olmuş olan bir kaza var.Haklılığınızın da fazla bir anlamı yok. Birinci önceliğimiz kazadan kaçınmak olmalı. Kaza olduğunda haklı olmak bir şey ifade etmiyor ..  

Naçizane tavsiyem trafik kurallarını kendi lehinize değil karşıdan gelen lehine yorumlayıp daha temkinli olmanızdır . İnşallah olmaz ama bir sonraki kazada bu kadar şanslı olmayabilirsiniz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Büyük geçmiş olsun.

Birkaç aracı tek hamlede sollama belki yadırganabilir,ancak mecbur kalınan zamanlar ortaya çıkabiliyor.Trafikte herkesin aracı güçlü motorlara sahip değil,ya da tüm sürücüler yol boş olsa bile sollama yapma cesaretinde değiller.Bunlara bir de takip mesafesi kuralını bilmeyen sürücüler eklenince tek hamlede sollama yapmaktan başka seçenek kalmıyor.Önde kamyon arkasında toros ,şahin vs gibi araçları tek hamlede sollamak zorunda kaldığım zamanlar oldu.Kısaca bu gibi durumlarda öndeki araç kamyonun dibine çok girmişse önce onu sabırla beklerdim,ancak takip mesafeli gidiyorsa teker teker sollamak en doğrusu olacaktır.

Volvonun da hakkını teslim etmek gerek..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çok geçmiş olsun. Gerçekten ucuz atlatılmış büyük bir kaza.

Böyle durumlarda kazaya sebebiyet veren kişinin kacmis olmasi daha da cok koyuyor insana. Insanlik namina dur bi geçmiş olsun de.

Oda korkmuş olabilir,kim bilir kadındı kim bilir sarhoş,belkide ehliyetsiz.

Durmuş olsa da değişen birşey olmayacaktı. O yüzden yapacak birşey yok. Bulunmak istese bulunurdu. O yol ile kesişen noktalarda kameralar vs.. bulunuyor. Kazadan sonraki 1 saati , iş yeri kameraları,mobese vs.. taratsaydık kesin çıkardı.

Uğraşmaya gerek yok, sigortaya ben beyanımı yaptım kendisi araştırır araştırmaz kendisine kalmış :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Büyük geçmiş olsun.

Birkaç aracı tek hamlede sollama belki yadırganabilir,ancak mecbur kalınan zamanlar ortaya çıkabiliyor.Trafikte herkesin aracı güçlü motorlara sahip değil,ya da tüm sürücüler yol boş olsa bile sollama yapma cesaretinde değiller.Bunlara bir de takip mesafesi kuralını bilmeyen sürücüler eklenince tek hamlede sollama yapmaktan başka seçenek kalmıyor.Önde kamyon arkasında toros ,şahin vs gibi araçları tek hamlede sollamak zorunda kaldığım zamanlar oldu.Kısaca bu gibi durumlarda öndeki araç kamyonun dibine çok girmişse önce onu sabırla beklerdim,ancak takip mesafeli gidiyorsa teker teker sollamak en doğrusu olacaktır.

Volvonun da hakkını teslim etmek gerek..

Tek seferde sollamak yasal olarak birşey getirmiyor. Sollanabilir. Önemli olan senden önce birisi arkandan yada önden solluyorsa sen sollama yapmayacaksın o şeridine geçene kadar. Tek tek sollama yapmak daha riskli. Her sefer şeride çık gir sıkıntılı. Yasal olarak tek tek sollayacaksın diye birşey yok.

Dediğim gibi sollama yaparken arkandaki yada önündeki araçlar sollama yapmıyorsa sen imkanlar ve şeritlerin müsade ettiği kadar sollama yapabilirsin. 50 araçlık bir konvoyda olabilir, lakin bölünmüş 2 veya daha çok şeritli yollarda seyrederken sollama yapmış gibi oluyorsun.Sol şerit sollama şerididir. Sağ şeritte seyredilir çoğu kişi bilmesede...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

çoğu kişi bilmesede

kilit cümle bu zaten

Yasal olarak bir sıkıntısının olmadığını biliyorum.Tecrübelerime dayanarak böyle bir sollama stratejisi belirledim kendi adıma.Çünkü tam siz sollamaya kalkınca öndeki araç da onun önündekini sollamaya kalkıyor ve sinyal felan vermeden..Siz önünüzdekini sollamaya geçip sinyal verdiğinizde de arkadaki şahıs sanki ona geçin işareti yaptığınızı zannediyor.Çok fazla var sola verilen sinyali  ^^yol boş hadi sen geç ^^şeklinde algılayan şöfor kılıklılar...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Büyük geçmiş olsun. 

Tam bu konu ile ilgili olmasa da, son dönemde biraz da motor dersi vs alırken tekrar anladığım ve hatırladığım konu şu. 

Kaza yaptıktan sonra kimin haklı olduğunun çokta önemi yok. Bu tabii ki özellikle motosiklet ve büyük hasarlı yaralanmalı araba kazalarında geçerli bir durum. Ufak çarpışmalarda hasar, masraf, sigorta vs vs konu uzuyor. Ama motor gibi çok kolay yaralanabileceğin bir araçta veya büyük kaza da kimsenin aklına sigorta öncelikle gelmiyor. 

Bizim trafik şartlarımızda bu kural çok çok pasif/sabırlı kullanmayı gerektiriyor genelde. Hakka hukuka değil karşındakinin ne yapacağına göre davranmak zorundayız.

Benzer bir olayı 15 yıl kadar önce Afyon civarında tren yolu üzerinden geçen köprü üzerinde yaşamıştım. Karşımdan gelen kamyonun arkasından bir anda otobüs kafasını çıkardı ve beni görünce tekrar içeri girdi ama nereden geçtiğimi bilemedim. Korkudan buz kesmiştim. 

Son 15 gün öncede Tem'de bir arkadaşımın arkadaşı motorla giderken kamyonu sağlamak için emniyet şeridine kafayı çıkarmış, o anda da emniyet şeridinde duran kamyona arkadan vurdu. Şu anda komada, doğrudan tanımıyorum ama evi benim eve yakın KTM Adventure motorunu hergün kapıda görürdüm. Çok çok dikkatli olmak lazım. Atak araç kullanmamak lazım. Bırakın yapsınlar, bırakın geçsinler.  

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.