Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4)

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Üreticinin önerisinin dışına çıkmayın, yani 5W-30!

Marka konusunda da yazı - tura atın, yani o kadar önemsiz aralarındaki farklar... 

Herkeş kendi malını över ve aklınıza girmek için bir yöntem geliştirir, önemsemeyin.

Teşekkür ederim Cem Bey.  :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Castrol ürünlerinide Mobil tesislerinde üretiyorlar.

Buyüzden bir fark olduğunu veya hissedileceğini zannetmiyorum.

Ürün farklılaştırma yöntemi ile satış yapıyorlar.

Mobil ilk tercihim olur buyüzden.

Yılmaz bey  mobil üretim tesisleri İstanbul dadır, Castrol madeni yağlar üretim tesisleri Bursa Gemlikte dir iki firmanın ortak hiç bir üretimi yoktur.  Ford tüm dünyada castrol ile işbirliği içersindedir ilk dolum yağı olarak castrol markasını tercih etmiştir. Ford  motor tasarım aşamasından itibaren castrol ile birlikte haraket etmektedir.

http://www.castrol.com/castrol/sectionbodycopy.do?categoryId=9042028&contentId=7075653

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugün bende değiştirdim opet yağ aldım 5w 30. Yağ filtresini ve hava filtresini de orijinal aldım. Polen filtresini zaten değiştirmiştim. 

Değiştirdiğim usta bu yağ olmaz falan dedi açıklama yapmaya çalışınca da ''ben ustayım benden iyi mi bileceksin'' triplerine girdi bir de :D

Neyse yağı boşalttık karteli vurmuştum o da çok kılcal 1 cm büyüklüğünde bir çatlağa neden olmuş çok az damlatıyordu onu da hallettik 

Bu arada 5 lt yağ opet fullpro, yağ filtresi, hava filtresi birde değişim ücreti 120 tl tuttu .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet :)

Yakup Bey benim kitapçıkta 5w-30 yağ kullanın diyor aracım focus c-max dizel 2006 ben şimdi yanlış yağ mı kullanıyorum yoksa servisin bana bundan 7 sene önce verdiği kitapçık mı yanlış? Bakın bu dün fordun sitesinden 2006 c-max için indridğim kullanıcı kılavuzundan alınmıştır ilk foto, en son foto ise benim aracı alırken bana verdikleri kullanıcı kılavuzu eğer ben yanlış yağı aldımsa aracıma zarar vermişmiyimdir daha 2-3 gün oldu yağ koyalı ayrıca yağı alırken çok inceledim yağın açıklamasında ford dizel araçlar uygun yazıyorduwss-m2c913-b kodunu taşıyordu yağ. Bana yanlış kullanıcı kılavuzunu mu verdiler acaba, geçen yıl serviste koydukları yağın varilinde de 5w-30 yazıyordu. Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim sitedki kitapçıkla bendeki kitapçık neden farklı? Bakınız ben 2. fotodaki yağı netten aldım ve aracıma koydum yanlış yağ mı koydum şimdi ben:

qszuj.pngyluorifrhp68s3yrmu14xc38zryp18.jpg

qsztr.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Siz sonuç olarak ne eklediniz onu çıkartamadım. Size verilen kitapçıkda da 5w30 yazıyor

Yakup bey üstteki mesajımda fotosunu verdiğim 5w-30 mobil yağ ekledim. Kafam çok karıştı bir yerde bir yanlışlık var ama ne çözemedim ya bendeki kitapçık yanlış?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Siz sonuç olarak ne eklediniz onu çıkartamadım. Size verilen kitapçıkda da 5w30 yazıyor.

Edit: siz sanırım 10w30 eklediniz. Sorun olmaz

Hayır, ben 5w-30 ekledim ama benim esas anlamak istediğim fordun sitesinden çektiğim kullanıcı kılavuzuyla bendeki kullanıcı kitabı neden farklı şeyler söylüyor yanlışı çözeyim ki yanlış sıvılar koymayayım altta bana 2006 yılında verilen orjinal kitapçığın kapak fotosu

qt0b5.jpgqt0bl.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yağ standartlarını Ford sürekli güncelliyor, bunda yıllar içinde biriken deneyimin katkısı olduğu kadar emisyon ve düşük tüketim baskısı da var. Daha ince yağlarla bunları düşürmek mümkün, yıllar içerisinde ince yağların motora da zarar vermediği gözlemlendi.

Son standart benzinli ve dizel için aynı: WSS-M2C 913-C

Bunu da 5W-30 yağlar karşılıyor.

Aslında alttaki grafiğe bakarsanız (hangi ortam ısılarında hangi yağ kullanılmalı) ufak tefek oynamaların önemli bir etkisinin olmayacağını da anlarsınız.

saerates.jpg

Cem Boneval tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yağ standartlarını Ford sürekli güncelliyor, bunda yıllar içinde biriken deneyimin katkısı olduğu kadar emisyon ve düşük tüketim baskısı da var. Daha ince yağlarla bunları düşürmek mümkün, yıllar içerisinde ince yağların motora da zarar vermediği gözlemlendi.

Son standart benzinli ve dizel için aynı: WSS-M2C 913-C

Bunu da 5W-30 yağlar karşılıyor.

Aslında alttaki grafiğe bakarsanız (hangi ortam ısılarında hangi yağ kullanılmalı) ufak tefek oynamaların önemli bir etkisinin olmayacağını da anlarsınız.

saerates.jpg

Cem bey o zaman ben yanlış yağı koymadım sanırım ve bir dahaki sefere 5w-30 koyarsam daha mı sağlıklı olur. 5w-30 yağ 10w-30 yağdan daha mı akışkandır. ben değerler arttıkça visikosite artıyor yani yağ kalınlaşıyor diye biliyorum. Daha kalın yağ daha az yağlamayı beraberinde getirmez mi 5w-30 bu noktada daha sağlıklı değil midir?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem bey o zaman ben yanlış yağı koymadım sanırım ve bir dahaki sefere 5w-30 koyarsam daha mı sağlıklı olur. 5w-30 yağ 10w-30 yağdan daha mı akışkandır. ben değerler arttıkça visikosite artıyor yani yağ kalınlaşıyor diye biliyorum. Daha kalın yağ daha az yağlamayı beraberinde getirmez mi 5w-30 bu noktada daha sağlıklı değil midir?

Yağ viskozite değerlerinde verilen ilk değer, yani W'nin önündeki soğuktaki viskozite katsayısını, ikinci değer ise ısındığı zamanki katsayıyı verir.

Bundan çıkan sonuç ilk değer ne kadar düşük olursa soğukta çalışmada yağlanma etkisi o kadar fazla olacaktır, ikinci değer de ne kadar yüksek olursa sıcağa dayanıklılık o ölçüde fazla olacaktır.

-10 derecelerin altına inmediği sürece ortam ısısı 5 veya 10W kullanmanızın bir önemi yok.

Akışkan yağ sürtünmeyi azalttığı için performansı arttırır, emisyon ve tüketimi düşürür. Bu nedenle üreticiler son zamanlarda giderek  daha ince yağları kullanma hevesindeler. Çok ekstrem iklim koşulları oluşmadığı sürece de bunda bir sakınca yok.

Söz gelimi yeni 1.0 EB motor için Avrupa'da 5W-20 kullanımı önerilmekte, ben ülkemizi bu yağ için biraz sıcak buluyorum, ama birkaç sene sonra standart yağ olarak adı geçmeye başlarsa şaşırmam. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4) olarak değiştirdi
  • Ozan Kar, bu konuyu kilitledi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.