Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4)

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Elindekilerin hiçbirinde ford onayı yok sanırım araca 5w30 uyacağı için tercihim o yönde olurdu eneos yani.

Üçüde Ford onaylı mobil 5w 20 948b yi Eneos ve mobil 0w30 hem ACEA A1B1 hemde A5B5 i karşılıyor üçü de uygun da işte hangisi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında 5W-20 dışındakiler kabaca A5/B5 uyumlu olsa da Ford'un uyumlu yağlar listesinde yok.

5W-20'yi de ben LPG kullanılan eski nesil bir motor için doğru bulmuyorum. 

Özetle doğru cevap hiçbiri, ama ille biri olacaksa Mobil FE 0W-30 derim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

22 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Aslında 5W-20 dışındakiler kabaca A5/B5 uyumlu olsa da Ford'un uyumlu yağlar listesinde yok.

5W-20'yi de ben LPG kullanılan eski nesil bir motor için doğru bulmuyorum. 

Özetle doğru cevap hiçbiri, ama ille biri olacaksa Mobil FE 0W-30 derim.

Öncelikle teşekkür ederim abi. Servis kayıtlarında 5w20 bulunamazsa 5w30 diyor.  Lpg den dolayı uygun olmadığını düşünüyorsun sanırsam.

motorda Yağ eksiltme sorunu yok aslında yağ eklediğimi hatırlamıyorum ama 5w20yi de kullanmadım daha önce. Bakalım yetkili servise gelen mobilci arkadaşlara bir sorduralım ne diyecekler benim LPG’li motor  ve 5w20 için. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Kubilay Yıldırımbayazıt yazdı:

Lpg den dolayı uygun olmadığını düşünüyorsun sanırsam.

Evet. 

Biliyorsun Ford 5W-20 yağı önceleri sadece 1.0 EB motor için şart koşarken 2012'den itibaren diğer benzinlilerde kullanılabilir diye bülten yayınladı.

Burada büyük olasılıkla hedef emisyon/tüketim düşmesi. 

Motorun düşük HTHS'li ve göreceli düşük viskozitedeki yağlanmaya dayanacak şekilde imal edilmiş olduğundan yola çıkıyor.  

Elbette yeterince denenmiştir, ama motoru sürekli zorlayan (mesela Alman otoyollarında hız sınırsız seyahat etme) ve aşırı sıcak kullanan birisine önermezdim.  

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Affınıza sığınarak birşey sormak istiyorum;

Motor yağında Dexos Standardı nedir? üstelik Dexos 1 ve Dexos 2 olarakta 2 ayrı grup var. Astranın kitapçığında sadece Dexos 2 standardında yağ kullanınız deniyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Aydın Baran yazdı:

Affınıza sığınarak birşey sormak istiyorum;

Motor yağında Dexos Standardı nedir? üstelik Dexos 1 ve Dexos 2 olarakta 2 ayrı grup var. Astranın kitapçığında sadece Dexos 2 standardında yağ kullanınız deniyor.

Dexos GM in yağ standartı.

Nasıl WV nin VW 502 00 gibi,  nasıl fordun  WSS-M2C913-A gibi standardı varsa GM inki de Dexos . Dexos 2 de son standart.

Benim poloya aldığım castrol aynı zamanda dexos 2 idi. Şu yağ: 

Castrol edge dexos 2 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 dakika önce, H. Cenk yazdı:

Dexos GM in yağ standartı.

Nasıl WV nin VW 502 00 gibi,  nasıl fordun  WSS-M2C913-A gibi standardı varsa GM inki de Dexos . Dexos 2 de son standart.

Benim poloya aldığım castrol aynı zamanda dexos 2 idi. Şu yağ: 

Castrol edge dexos 2 

Anladım, çok teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

17 dakika önce, Murad D. yazdı:

Focus 2014 1.6 Ti-VCT araca yağ değişimi için bakıyorum 5W20 öneriliyor, bu yağ piyasada bulunabiliyor mu?
Motor Yağı: 5W20 - Şartname WSS-M2C948-B veya 5W30 Şartname WSS-M2C913-C 

Bu motor için 5W-30 ile devam edin. 5W-20'nin bir getirisi olmaz, üstelik fiyatı iki mislinden fazla neredeyse. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

2016 1.6 lpg li fokusumu yetkili serviste bakım yaptırmak istemiyorum.yağ ve filtrelerini internetten alıcam.Biraz araştırma yaptım mobil 1 5-30,castrol start stop 5-30 ile shell hellx 5-30 genelde kulanılan yağlar.sizce hangisini almalıyım.4lt yağ yeterli mi.birde filtre grubu olarak bosch filtreleri nasıl

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 dakika önce, hüseyin ö yazdı:

2016 1.6 lpg li fokusumu yetkili serviste bakım yaptırmak istemiyorum.yağ ve filtrelerini internetten alıcam.Biraz araştırma yaptım mobil 1 5-30,castrol start stop 5-30 ile shell hellx 5-30 genelde kulanılan yağlar.sizce hangisini almalıyım.4lt yağ yeterli mi.birde filtre grubu olarak bosch filtreleri nasıl

Yağ filtresi dahil 4.1L kapasiteye sahip. Yağ olarak ilk sayfada önerilen özelliklerde olması yeterli. 

Uğraşmadan (filtre vs.) ne almak gerekiyorsa almak için buradan sponsorumuza ulaşabilirsiniz.

https://www.focusclubtr.com/forum/165-er-ol-otomotiv-ford-yedek-parça/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nette boş boş gezerken şöyle bi kanal buldum.

https://www.youtube.com/channel/UCLQb2UdBzX_lgTzaz4Ua1IA

Arkadaş eline geçen bütün yağları 100 derece ısıp 5 dakika boyunca bi düzenekte test edip aşınmaları video sonunda ölçüyor. Açıklamaya da sonuçları ekliyor.Aşınma değerleri Mobil'in 5w30 yagı 0,10 birim, Motulun 0,8 birim Lotus diye bir markanın da 0,01 birim olarak kaydediyor.

Daha bir çok markanın testi var. Bana çok reklam kokmuyor gibi geldi. Ama aradaki fark da çok mantıklı değil. Siz ne dersiniz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Ali Mert Erdoğan yazdı:

Nette boş boş gezerken şöyle bi kanal buldum.

https://www.youtube.com/channel/UCLQb2UdBzX_lgTzaz4Ua1IA

Arkadaş eline geçen bütün yağları 100 derece ısıp 5 dakika boyunca bi düzenekte test edip aşınmaları video sonunda ölçüyor. Açıklamaya da sonuçları ekliyor.Aşınma değerleri Mobil'in 5w30 yagı 0,10 birim, Motulun 0,8 birim Lotus diye bir markanın da 0,01 birim olarak kaydediyor.

Daha bir çok markanın testi var. Bana çok reklam kokmuyor gibi geldi. Ama aradaki fark da çok mantıklı değil. Siz ne dersiniz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4) olarak değiştirdi
  • Ozan Kar, bu konuyu kilitledi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.