Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4)

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

14 saat önce, MuratÖzçelik yazdı:

Eğer bende bu yağı kullansam daha iyi olur mu?Teşekkürler..

Konu içinde defaten yazdm.

Buraya tıklatıp aratın.

Cem Boneval tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yukarıda sorduğum sorunun cevabını öğrendim sizlerle paylaşmak istedim.Ford yetkili servisinden ayrılma bir ustaya sordum ve sorumun cevabı:

''Eğer DPF filtresi olan bir araca DPF'li araçlara uygun olmayan yağ koyarsanız sorun olur ama eğer sizin aracınızda DPF yoksa ister normal motor yağı(mobil super 3000 tarzı) ister DPF'li araçlara uygun olan yağı(Mobil 1 ESP Formula tarzı) koyun herhangi bir sıkıntı olmaz.Hatta eğer DPF filtresi olmadığı halde DPF ye uygun olan yağı koyarsanız daha iyi olur''dedi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Böylelikle ustaların bir kez daha konuya yüzeysel, bilinçsizce ve afaki yaklaştığını görmüş olduk.

DPF ya da dizel partikül filtresi motordan çıkan kurumu tutan bu nedenle de bir süre sonra tıkanma olasılığı olan bir aygıt. 

Motor yağı ihmal edilebilecek oranlarda yanma odasına geçerse içindeki sülfürlü katkıların kurum oluşturma potanisyeli yükesek olur.

Bu nedenle DPF olan araçlarda SAPS değeri (sülfatlanmış kurum, fosfor ve sülfür) düşük yağların kullanılması tercih edilir ve bu üretici tarafından belirtilir.

Ford'un güncel WSS-M2C913-X standartı bunu gözeten ve motora en uygun yağı belirleyen bir standart.

Buna uyduğunuz sürece sorun yaşamazsınız ve farklı arayışlar içinde olmak gerekmez.

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Merhaba 2013 Ford Mondeo 1.6. TDCİ araç sahibiyim aracın yağ değişim zamanı geldi ancak bir kaç hususta fikrinize ihtiyacım var. 

Öncelikle aracın kullanma kılavuzunda  WSS-M2C913-C yada ACEA A5/BS standartlarına uygun 5W-30 yağ kullanılması gerektiği belirtiliyor. Bahsi geçen yağ standartlarını ise CASTROL MAGNATEC STOP-START 5W-30 A5 ve Mobil Super™ 3000 X1 Formula FE 5W-30 karşılıyor ancak araçta DPF de mevcut bu durumda Castrol yada Mobil 1 ( Castrol  Edge 5-30LL- C3 yada Mobil 1™ ESP Formula 5W-30 vb gibi ) 'in partikül filteli araçlar için olan yağlarını mı yoksa yukarda standartlara uyan yağları mı kullanmak daha uygun olur. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Ozan Kar yazdı:

Sorunuzun cevabı defalarca yazıldı bu başlık altında.

Bu kafa karışıklığına sebep olan ise sanıyorum Ford'un kendisi. 

Araçlarımızda DPF bulunmasına rağmen, DPF'li araçlar için üretilen yağ değil de, dpf siz araçlar için üretilen yağ bizim araçlarımız için uygun olan yağ. Bu da kullanıcılarda kafa karışıklığına sebep oluyor. 

Aklıma iki şey geldi şu an. 

Ya Ford "kardeşim benim aracımın dpf sine bişey olmaz, biz yaptık mı adam gibi yaparız..." diyor, ya da VW nin emisyon skandalı hesabı, Ford'da dpf ile ilgili bir uyanıklık yapmış olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

31 dakika önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

Bu kafa karışıklığına sebep olan ise sanıyorum Ford'un kendisi. 

Araçlarımızda DPF bulunmasına rağmen, DPF'li araçlar için üretilen yağ değil de, dpf siz araçlar için üretilen yağ bizim araçlarımız için uygun olan yağ. Bu da kullanıcılarda kafa karışıklığına sebep oluyor. 

Aklıma iki şey geldi şu an. 

Ya Ford "kardeşim benim aracımın dpf sine bişey olmaz, biz yaptık mı adam gibi yaparız..." diyor, ya da VW nin emisyon skandalı hesabı, Ford'da dpf ile ilgili bir uyanıklık yapmış olabilir mi?

bunun detaylı açıklamasını Cem abi daha önce yazdı, muhtemelen bu başlık altındadır. Özetle fordun bu yağ seçimi emisyonu bir nebze daha düşük tutuyor. DPFsinede güveniyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

23 saat önce, Ozan Kar yazdı:

Cem abi daha önce yazdı, muhtemelen bu başlık altındadır. Özetle fordun bu yağ seçimi emisyonu bir nebze daha düşük tutuyor. DPFsinede güveniyor.

O açıklamasını okumuştum Cem Abi'nin. 

DPF ye güvenmek, normal şartlarda tamam ama, Türkiye'deki yakıt kalitesi ve Türkiye'deki şartlar göz önünde bulundurulduğunda da aynı durum geçerli mi acaba?

Gerçi dpf li yağ kullanan bir çok VW grubu araçta da dpf problemiyle karşılaşanları duyduk. 

Sonuç olarak net bir şey söylemenin gerçekten zor olduğu bir durum herhalde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende benzer soruları sormuştum. Sonuçta bir ay önce kararımı Mobil 1 ESP Formula dan yana kullandım. Hepsiburada dan 132,90 TL'ye aldım.  Çok yüksek beklentiye girmemek lazımmış. Yakıt tüketimim aynı, ses değişimi bu kadar araştırmama değecek kadar değil.  Aynı soruyu bir ay önce ben sormuştum. Şimdi misal mobil 1 kullandım bir sonraki tercihim Motul olacak DPF lisinden. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

01.09.2018 - 17:28 tarihinde, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

Gerçi dpf li yağ kullanan bir çok VW grubu araçta da dpf problemiyle karşılaşanları duyduk. 

Sonuç olarak net bir şey söylemenin gerçekten zor olduğu bir durum herhalde.

Yağın DPF tıkanması etkisi olabilmesi için yanma odasına geçmesi lazım, bu oran ne kadar yüksek olursa kurum oluşumu o kadar fazla olacaktır. 

VW grubunun yağ tüketimi pek düşük olmayabiliyor. Yağ "yakan" araçta yağın niteliği ön plana çıkabilir. Yakmayanlarda kritik olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yağ tercihimi diğer sayfaları okuyarak Mobil Super™ 3000 X1 Formula FE 5W-30'den yana kullandım. DDF ile ilgili olarakta başından geçen bir olayı anlatayım. Bu şubat ayında İstanbul-Ankara arası seyir halinde iken (araç 2013 Mondeo 1.6 TDCİ, araç KM'si ozamanlar 32.000 KM) Kızılcahamam mevkisinde araç bir anda gaz kesti bende sağa çektim gaz çalışmıyordu. Aracı stop ettirip kaputu açtım herhangi bir anormallik yoktu yanık vb. kokuda yoktu bekledim biraz aracın soğumasını yarım saat sonra kontak bastığımda ise araç hiç çalışmadı. Ankaradaki yetkili Ford servisini aradım çekiçi yolladılar aracı servise çektik alete bağladılar egzosta DDF'de bulunan ısı sensörünun arıza yaptığını aracında kendini koruma altına alarak marş basmasını engellediğini belittiler. Daha sonra servis yetkilisi ile birlikte parça bakmak için bilgisayarın başına geçtik ve bingo daha önce benzer arızayı ankarada yaşayan kimse olmamış ve dolayısıyla parça da yok. Parça Otosandan geldi araç onarıldı şuan kullanıyorum DDF mevzusunda gördüğüm kadarıyla Ford arıza pek yaşatmıyor sanırsam. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2016 ford focus 1.5tdci pws araca castrol edge 0w30 ve sanziman  yagi olsrak castrol transmax dual uygun mudur. Onerebilecegjniz baska yag var mi

--51 dakika sonra eklendi--

Adana va gaziantepi aradim 5w30 fmy kullaniyorlarmis. 2018 modeller icin 0w30 u kullaniyorlarmis. 0w30 kullanan bildiginiz yetkili servis yok mu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

19 saat önce, Mustafa Boran yazdı:

2016 ford focus 1.5tdci pws araca castrol edge 0w30 ve sanziman  yagi olsrak castrol transmax dual uygun mudur. Onerebilecegjniz baska yag var mi

--51 dakika sonra eklendi--

Adana va gaziantepi aradim 5w30 fmy kullaniyorlarmis. 2018 modeller icin 0w30 u kullaniyorlarmis. 0w30 kullanan bildiginiz yetkili servis yok mu.

Castrol edge 0-30w nin C2 si varsa uygun en azından ikinci tercih ama bildiğim kadarıyla TRde bu versiyon yok , C3 versiyonu var ki FORDun listesinde yer almıyor. 

Benim yok bildiğim 0-30 kullanan servis . Ama 1.5 tdci 45 bin bakım başlığında kullanılan yağ için 0-30 yazan resim paylaşıldı diye hatırlıyorum. Boş vaktiniz varsa o başlığa bakın derim. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4) olarak değiştirdi
  • Ozan Kar, bu konuyu kilitledi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.