Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4)

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

geçen hafta Er-Ol otodan 60bin bakımı ile malzemeleri aldım. Bilgisi olmayan ya da bilgisi az olan hiç kafasını yormadan Er-Ol otodan araç bilgilerini paylaşıp yağ siparişi verebilir bence.

Telefonda FMY mi Castrol mü konuştuğumuzu ben de hatırlayamadım Berk bey de hatırlayamadı. Castrol göndermişler. Benim için standardı karşılıyorsa ikisi de aynı. bakımda götürüp koydururum yola devam ederim.

95bg 230nm tork aracımla bu kadarını bilmenin bana yettiğini düşünüyorum.

yağ konusunda bilgisiz ya da az bilgili arkadaşlara da tavsiyem kendilerini bu konuda çok yormamaları olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

8 saat önce, Ercan Kara yazdı:

Hocam birde yetkili servis castrol edge professionel koyuyor ama bize onay vermiyor servisin koydugunu biz disarda koyamiyoruz onaylimi diyorum serviste sistemden onayli diyor bundan dolayi kafam karisiyor hangi yagi koyayim

Tercihi etkileyen değişik faktörlar var.

Öncelikle şunu bilmek lazım, Ford genel politika olarak motorlarında düşük emisyonu hedefleyen bir seçim yapmış durumda. Motor tasarımını da yağ seçimini de buna göre yapıyor. DPF ömrüne de güvenerek özellikle düşük kükürt düzeylerini şart koşmuyor.

Bu aynı viskozitedeki diğer yağları kullanmaya izin veren bir politika sonuçta. 

Ancak yine de üreticinin özellikle belirttiği standartın dışına çıkmak bana anlamlı gelmiyor. 

Servislere gelince kimin neye nasıl onay verdiğini bilemem, ama duygusal yaklaştıkları konusunda pek kuşkum yok. Edge ve ESP en az %50 daha pahalı, hangisinde daha çok para kazanır?

Bir de şu var kullanıcılar da çok bilmeden en iyi yağ olsun diye tutturuyor ve sevislerin bu tutumunu desteklemiş oluyor. 

Özetle:

Standartı karşılayan yağ ile normal koşullarda motorunuzu uzun yıllar güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz, daha performanslı (?) olarak nitlendirilen yağların da bu süreye anlamlı bir katkısı olmaz, arada cebinizden büyük olsaılıkla daha fazla para çıkmış olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

22.05.2018 - 11:52 tarihinde, Menderes Urun yazdı:

bu konuda birazcık araştırma yapayım dedim... malum video paylaşım sitesi youtube'a karşılaştırma videosu çekip koyanlar var 5000 kullandıktan sonra titreşim ve sesi cihaz ile ölçmüş vatandaşlar eğer yanlış hatırlamıyorsam castrol en iyi değildi ? bakılabilir 

Menderes bey selamlar

2012 de kendi deneyimlerimle (bence diye yazmışım) yazdığım bir cümle idi o zamandan bu zamana saçımdaki beyazlar dahil çok şey değişti ?nesnel bir test yada veri incelememiştim o zaman. Şimdi castrol de kullanmıyorum zaten. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

05.07.2018 - 12:53 tarihinde, Kubilay Yıldırımbayazıt yazdı:

o zamandan bu zamana saçımdaki beyazlar dahil çok şey değişti ?

Merhaba Kubilay Bey,

2012 de yazdığınız yazıya cevap verdiğimin hiç farkında değildim. İlginç olmuş gerçekten... insanın aklına bile gelmez 6 sene sonra buna ne cevap veren olur acaba diye ?

6 senede çok şey değişiyor... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Magnatec professionaldan sonra gördüğüm ikinci yeşil yağ. 

Yeşil yağ yapmış adamlar ?üzerinde de ford yazıyor ama kullanılır mı bilemiyorum. ?yalnız bilmeyen sanayi ustalarına tam şaka yapılacak malzeme çıkmış ortaya. 

https://urun.n11.com/motor-yagi/liqui-moly-molygen-5w30-yuksek-performans-yesil-motor-yagi-5lt-99-P210133621

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

LMoly sitesinden kontrol ettiğimde benim araç için (ti-vct )150 bin km altı ise special tec f 5w20eco ve 5w30

150 bin km üzeri ise sadece 5w30 öneriliyor.

Bu molygen yağdan bahsetmemiş. Bu yağın kullanım yerleri (Çoklu supap teknotojisine. turboya ve ara soğutucuya (LLK) sahip olan ve olmayan modern Japon ve Amerikan marka benzinli ve dizel motorlar için ideal. Motoru korur, yağ değişim aralıklarını uzatırve yüksek motor taleplerine cevap verir.) bizim araçlara uygun gibi gözüküyor. Bence kullanılsa da pek sorun çıkacağını sanmıyorum düşük sürtünmeli uzun ömürlü olduğundan dolayı.  dener miyim belki?

--1 dakika sonra eklendi--
4 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Henüz hiç bir marka onayını almamış bir yağ. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

tam bir pazarlama hamlesi, yeşil yağ daha iyi oluyor diyeceksin deneyenlerden elde edilen hasılat yeter de artar bile sonra başka çıkartacaksın mor lacivert turuncu sarı kırmızı ver gitsin... millet takımının rengine göre yağ seçmezse gelin yanıma 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

21 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Eh yağı rengine göre değerlendiren bir müşteri kitlem olsa ben de öyle yapardım. 

Beni o müşteri kitlesinde görmüyorsunuzdur diye ümit ediyorum. 

21 saat önce, Menderes Urun yazdı:

bir de 2 parmak arasında bir damla yağın kontrolü vardır ya ? bayılıyorum bu harekete, hastasıyım resmen 

Madeni yağ zamanlarından kalma bir alışkanlık olsa gerek. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

29.06.2018 - 23:13 tarihinde, Ercan Kara yazdı:

Hocam birde yetkili servis castrol edge professionel koyuyor ama bize onay vermiyor servisin koydugunu biz disarda koyamiyoruz onaylimi diyorum serviste sistemden onayli diyor bundan dolayi kafam karisiyor hangi yagi koyayim

Servisin castrol edgeyi sisteminde müsade ettiğini ilk defa duydum. Gecenlerde bir yetkili servisçi fmy ve castrol mag start stop olan 913D onayini karşılayan yağı koyabiliyoruz demişti. Onlarin disinda müsade etmiyoruz dedi

--27 dakika sonra eklendi--

Deniliyor ki edge/esp daha pahalı(bunları seçin demiyorum). Halbuki tam tersi bu yağlar serviste konulup fatura edilenden çok daha ucuz. 

Mesela ben edge yi 150 civarına almıştım, servisteki yağın litresi yanlış hatırlamıyorsam 40/50 aralığı idi.Dolayısı ile daha pahalıya geliyor.

Bence yinede 913D onaylı yağ kullanılmalı. Mesela liqui moly F 5/30 forda özel üretilmiş tüm onayları olan yağ var. 5 lt 150 civari idi. O da sonucta cok daha kaliteli ve daha uygun.

Yüksel Nogay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4) olarak değiştirdi
  • Ozan Kar, bu konuyu kilitledi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.