Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4)

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Cem abi şöyle bir test gördüm nesnel bir değer midir sence? Şöyle özetleyim 1 kg ağırlıkla 2.92 mm ilk bir metal çubuğu 5 dakika boyunca çeviriyor, yağın içinde dönen bir mekanizma ile son olarakta aşınma miktarlarını hassas cihazla ölçüyor. mobil ve motulün ford için önerdiği yağlar. 

Kubilay Yıldırımbayazıt tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu sadece yumuşak bir metalin belli koşullarda Motul yağ ile daha az aşındığını gösterir.

Buna bakarak çok daha kompleks materyallerle üretilmiş bir motorun değişken koşullardaki aşınma davranışını değerlendirmek yanlış olur. .Özetle boş işler bunlar.

Ha bu arada Motul kötü yağ değil ki, alıp kullanmak için böyle gereksiz videolarla vakit kaybetmeyin.

Tabii bir de şu var, istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç bulmak için daha geniş bir örneklem ve kontrol grubu olması gerekir. 

Belki Mobille ikinci bir çubuk oysa daha az çıkacaktı, bilemeyiz ki?

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Nazmi Kırma yazdı:

arkadaşlar herkese merhaba ben CATROL EDGE 5w30 LL kullanıyorum sorun olurmu

arac 2012 focus titanium 1.6 tdci

Ford tarafından önerilen bir yağ değil. Sorun olursa da aracın sizdeki kalma süresinde görülmesi ihtimali zor. 

Daha pahalı bir yağ. Bütçenize zararı olur çok çok. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

20 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Ford tarafından önerilen bir yağ değil. Sorun olursa da aracın sizdeki kalma süresinde görülmesi ihtimali zor. 

Daha pahalı bir yağ. Bütçenize zararı olur çok çok. 

ne gibi sorun olabilir Cem bey?

castrol 5w30 la castro edge 5w30 arasında nasıl fark var edge daha kaliteli bir yağ değilmi

yağ alırken bu EDGE nin partiküllü araçlar için üretildiğni diğer castro start stop 5w30 yagın dpf de sorun yapabileceğini söyledi 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Arkadaşlar dikkatimi çekti ForumDH'de güncel bir başlıkta Ford TR'nin yani sanırım Ford OTOSAN kastediliyor özellikle TDCİ üniteler için yanlış yağ önerdiği ile ilgili bir başlık var. Paylaşımlarına katılmasam da özet olarak şunu diyorlar; "Ford TR'nin Dizel Partikül Filitresine sahip Euro 5 ve 6 motorlarda  WSS-M2C913-D standardına sahip bir yağ kullandırıyor. Bunun büyük bir hata olduğunu DPF'li olan bu Euro 5 ve 6 TDCİ ünitelerde mutlaka C sınıfı bir yağ kullanılması gerektiğinden" bahsediyorlar. Hatta bu konuda araç kullanma kılavuzunun ve yetkili servislerinin, e-maillerine yanıt veren Ford TR' nin hatalı olduğunu söylüyorlar. Linkini vereceğim başlıktaki görüşlere katılmamakla beraber konuyu sizlerin görüşlerine sunmak istedim.

İlgili Başlık Linki : https://forum.donanimhaber.com/partikul-filtresi--129106537

Volkan Bozkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

27 dakika önce, Volkan Bozkaya yazdı:

Arkadaşlar dikkatimi çekti ForumDH'de güncel bir başlıkta Ford TR'nin yani sanırım Ford OTOSAN kastediliyor özellikle TDCİ üniteler için yanlış yağ önerdiği ile ilgili bir başlık var. Paylaşımlarına katılmasam da özet olarak şunu diyorlar; "Ford TR'nin Dizel Partikül Filitresine sahip Euro 5 ve 6 motorlarda  WSS-M2C913-D standardına sahip bir yağ kullandırıyor. Bunun büyük bir hata olduğunu DPF'li olan bu Euro 5 ve 6 TDCİ ünitelerde mutlaka C sınıfı bir yağ kullanılması gerektiğinden" bahsediyorlar. Hatta bu konuda araç kullanma kılavuzunun ve yetkili servislerinin, e-maillerine yanıt veren Ford TR' nin hatalı olduğunu söylüyorlar. Linkini vereceğim başlıktaki görüşlere katılmamakla beraber konuyu sizlerin görüşlerine sunmak istedim.

İlgili Başlık Linki : https://forum.donanimhaber.com/partikul-filtresi--129106537

Otosanla alakası yok, açtım baktım İngiltere'de de aynı. Cem abi yazmıştı daha önce, özetle ve hatırladığım kadarıyla fordun tercihi dpfyi korumak yerine emisyonu düşürüp motorun ömrünü uzatmak için bu şekildeydi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mon Mar 20 2017 - 21:26 tarihinde, Yasin Taşcı yazdı:

Daha fazla para verebilecekseniz castrol edge veya liqui moly 4600 tavsiye edebilirim.
Focusta ilk yağ değişimimde ford onaylı mobil 5w30 3000 serisini kullanmıştım sesi fazlaydı motorun canımı sıktı castrol edge koydum ses bariz azaldı daha iyi yağlama yağtığını düşünüyorum sonuçta mobil 60 castrolu 120 tl ye almıştım fiyata göre perforsman:)

Ben de son bakımda mobilin bu yagini kullandim.gercekten aracin motor sesi bariz arttı sinir oldum,km gelmeden degistirecegim heralde

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 saat önce, Halit AYDIN yazdı:

shell helix ultra 5w-30 motor yağı hakkında tecrübesi olan var mı? Nasıl bulursunuz üstadlar bu yağı..Son bakımda bundan koyuldu..iyi denildi..Yine de uzun süre tecrübe edenlerden okumak isterim.

4l-helix-ultra-pro-af-5w-30-high-version2.jpeg

Bunu kullandıysanız sorun yok.

Günümüzde üretilen yağların hepsi başarılı. Çok ekstrem koşullar dışında hepsi iş görür.

Yeterki üreticinin taleplerini karşılayan yağ olsun.

Yağa gereğinden fazla önem atfetmeyelim. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar arkadaşlar malûmunuz kış geliyor arabanın yağ bakımı yaklaşıyor. (Benzinli Lpgli ti vct 123bin km de )1.Elimde yetkili servisten alınma kutusu açılmış kullanılmamış 5 litre 5w 20 mobil yağ var. (Bir müşteri için açılmış kullanılmamış usta arkadaşım da cüzi bir miktara benim için almış sağolsun) 2.Benim aldığım 0w30 mobil Fuel economy ve 3. toyotacı arkadaşımın getirdiği Eneos premium hyper s 5w 30 yağ var. İnanın hangisini kullanayım? diye düşünüyorum. Kutunun kapağının açılıp tekrar kapatılması bozulma ihtimali ile 5w20 fikri ağır basıyor. Sizin fikirlerinizi de almadan karar veremedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar arkadaşlar malûmunuz kış geliyor arabanın yağ bakımı yaklaşıyor. (Benzinli Lpgli ti vct 123bin km de )1.Elimde yetkili servisten alınma kutusu açılmış kullanılmamış 5 litre 5w 20 mobil yağ var. (Bir müşteri için açılmış kullanılmamış usta arkadaşım da cüzi bir miktara benim için almış sağolsun) 2.Benim aldığım 0w30 mobil Fuel economy ve 3. toyotacı arkadaşımın getirdiği Eneos premium hyper s 5w 30 yağ var. İnanın hangisini kullanayım? diye düşünüyorum. Kutunun kapağının açılıp tekrar kapatılması bozulma ihtimali ile 5w20 fikri ağır basıyor. Sizin fikirlerinizi de almadan karar veremedim.

Elindekilerin hiçbirinde ford onayı yok sanırım araca 5w30 uyacağı için tercihim o yönde olurdu eneos yani.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4) olarak değiştirdi
  • Ozan Kar, bu konuyu kilitledi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.