Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4)

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

19 dakika önce, Fatih H. yazdı:

Araç bilgisayarında görülen "motor yağı değişim zamanı" uyarısı bir süreye bağlı olarak mı çıkıyor yoksa başka bir sebebi mi var? Üç yıldır ilk kez uyarı verdi de.

Avrupa km çemberine göre. İlgili konumuza yukardaki arama ile erişmek mümkündür.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
12 September 2011 - 18:29 tarihinde, Yakup Çağatay yazdı:

2004-2011 Focus MK2

Tüm Benzinli Modeller (1.6 ve altı)
Motor Yağı:
5W-30 - WSS-M2C913-C Şartnamesini sağlayan yağlar kullanılabilir. Eğer bulunamazsa 5W-30 WSS-M2C913-B da kullanılabilir. Yine bulamazsanız ACEA A1/B1 veya ACEA A3/B3 spesifikasyonuna uygun, viskozitesi SAE 5W-30, SAE 5W-40 veya SAE 10 W-40 olan yağlar kullanılabilir. 

--0 dakika sonra eklendi--
21 dakika önce, Rıdvan Demircan yazdı:

2010 model focus 1.6 motor otomatik vites lpg li aracım var.

Motor yağı tavsiyelerinizi alabilir miyim?

Teşekkürler.

Yukarda iletilen şartlarda bir yağ almanız yeterlidir. LPG var diye değiştirmeniz gerekmez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
09.06.2013 - 08:50 tarihinde, Cem Boneval yazdı:

arka konusunda da yazı - tura atın, yani o kadar önemsiz aralarındaki farklar... 

Herkeş kendi malını över ve aklınıza girmek için bir yöntem geliştirir, önemsemey

Arkadaşlar bu hafta sonu 2012 model Ford Focus 1.6 TDCİ (DPF'li Euro V motor) aracıma  sizlerin alternatif bir tavsiyesiz olmazsa WSS-M2C913-D standardını karşılayan Castrol MAGNATEC Stop-Start 5W-30 A5 motor yağı almayı düşünüyorum. Aracımda DPF olmasına rağmen Ford'un WSS-M2C913-D standardını karşılaması vesilesi ile bu yağı tercih ediyorum. Zaten bu konuda bu başlıkta etraflıca tartışılmış. Bakımı yapacak ustamda Opet Fullmax 5W-30 tavsiye ediyor. Sizler ne dersiniz ? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Volkan Bozkaya yazdı:

Aracımda DPF olmasına rağmen Ford'un WSS-M2C913-D standardını karşılaması vesilesi ile bu yağı tercih ediyorum. Zaten bu konuda bu başlıkta etraflıca tartışılmış. Bakımı yapacak ustamda Opet Fullmax 5W-30 tavsiye ediyor.

Doğru yapıyorsunuz. Usta da elindekini satmaya bakarak kendince doğrusunu yapıyor. 

Her ikisi de standartı karşılıyor.

Yani seçimde sıkıntı yok...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar bu hafta sonu 2012 model Ford Focus 1.6 TDCİ (DPF'li Euro V motor) aracıma  sizlerin alternatif bir tavsiyesiz olmazsa WSS-M2C913-D standardını karşılayan Castrol MAGNATEC Stop-Start 5W-30 A5 motor yağı almayı düşünüyorum. Aracımda DPF olmasına rağmen Ford'un WSS-M2C913-D standardını karşılaması vesilesi ile bu yağı tercih ediyorum. Zaten bu konuda bu başlıkta etraflıca tartışılmış. Bakımı yapacak ustamda Opet Fullmax 5W-30 tavsiye ediyor. Sizler ne dersiniz ? 

Daha fazla para verebilecekseniz castrol edge veya liqui moly 4600 tavsiye edebilirim.
Focusta ilk yağ değişimimde ford onaylı mobil 5w30 3000 serisini kullanmıştım sesi fazlaydı motorun canımı sıktı castrol edge koydum ses bariz azaldı daha iyi yağlama yağtığını düşünüyorum sonuçta mobil 60 castrolu 120 tl ye almıştım fiyata göre perforsman:)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Son bir soru daha, Sülfatlanmış kül,ağırlık % olarak 2 adet yağ...

Mobil süper 3000 x1 fe 5w30                     0,8 (WSSM2C913 D standarıdını karşılıyor)

Castrol magnatec 5w30 a5                        1,24 (WSSM2C913 D standarıdını karşılıyor)

Bu aradaki Sülfatlanmış kül,ağırlık oranı DPF açısında dikkate alınmaya değecek bir fark mıdır? Eğer DPF sağlığı açısından faydalıysa -ki aracımı çoğunlukla şehir içinde kullanıyorum- Mobil'i yine WSSM2C913 D standarıdını da karşıladığından ötürü tercih edebilirim. Ek olarak Mobil' in bu yağı Castrol' e göre 20 TL gibi daha ucuz:)

--55 dakika sonra eklendi--
6 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Siz edersiniz de Ford etmiyor.

Nedenlerini ve önem düzeyini burada yazmaya çalışmıştım.

Cem Bey sizin tercihiniz ne olurdu ?

1. Castrol magnatec 5w30 a5                        1,24 (WSSM2C913 D standarıdını karşılıyor)

2. Mobil süper 3000 x1 fe 5w30                     0,8 (WSSM2C913 D standarıdını karşılıyor)

Volkan Bozkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Volkan Bozkaya bu kadar ince eleyip sıkı dokumaya gerek yok.

Yapmayın, hayat yeterince stresli.

Ben hangisini kolay ve ucuz bulursam onu alırım. 

Sülfatlanmış kül sadece yağ içindeki katkılardan kaynaklanmıyor ki, verimsiz yakıt kullanımından motorun aşınma ürünlerine kadar pek çok faktör var. %0.5 farklarla DPF'nin ömrünü isteseniz de anlamlı bir şekilde uzatamazsınız. 

Bu tartışmalar bir süre sonra amacını aşıp akademik bir formata dönüyor. 

Yağ değişim zamanlarına uyun, arada 20-30 dakika devirli kullanıp DPF'yi temizleyin, yağ seviye kontrollerini düzenli yapın, standartı karşılayan istediğiniz yağı da kullanın, olsun bitsin. 

Eve zeytin yağı alırken de bu kadar kılı kırk yarıyor musunuz?

Bence titizlenecekseniz en uygun alandır...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

53 dakika önce, Cem Boneval yazdı:

@Volkan Bozkaya bu kadar ince eleyip sıkı dokumaya gerek yok.

Yapmayın, hayat yeterince stresli.

Ben hangisini kolay ve ucuz bulursam onu alırım. 

Sülfatlanmış kül sadece yağ içindeki katkılardan kaynaklanmıyor ki, verimsiz yakıt kullanımından motorun aşınma ürünlerine kadar pek çok faktör var. %0.5 farklarla DPF'nin ömrünü isteseniz de anlamlı bir şekilde uzatamazsınız. 

Bu tartışmalar bir süre sonra amacını aşıp akademik bir formata dönüyor. 

Yağ değişim zamanlarına uyun, arada 20-30 dakika devirli kullanıp DPF'yi temizleyin, yağ seviye kontrollerini düzenli yapın, standartı karşılayan istediğiniz yağı da kullanın, olsun bitsin. 

Verdiğiniz yanıtın yanı sıra, ilgi ve alakanız için de çok teşekkür ederim. Biraz titizlendiğim doğrudur Cem Bey ancak sizlerden bir şeyler öğrenmekte istiyorum ve bu yüzden biraz detaya iniyorum. Sayenizde birçok şey öğreniyoruz. Zeytin yağı konusunda pek titiz değilim markası güven versin fiyatı iyi olsun alıyorum :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

[mention=14759] 

Bende arabaya para harcadıktan sonra hep kendime kızarım kendi hayatıma bu kadar özen gösteriyormuyum diye :#
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

03.12.2016 - 08:29 tarihinde, Cem Boneval yazdı:

Ben de bu vesileyle bilgilerimi güncelledim. Bugün servise hem sohbete hem de farımı kurutmaya uğradığımda sordum gerçekten yoğun şehir içi kullanımdaki bazı araçlarda olabiliyormuş. DPF temizliği siklusu tamamlanamazsa egzoz fazında püskürtülen yakıtın kurumlaşması ve yağa karışması nedeniyle bir süre sonra yağ seviyesinin yükselmesi ve uyarı vermesi mümkünmüş.

Biraz uzun yol keyfi yapacaksınız demektir bu.

Cem bey araç 14.000 km de. Dün yine aynı uyarıyı verdi. Motor yağı bu kadar sıkıntı çıkarmasını anlayamadım. Cevreyolda yüksek devirde kullanmama ragmen aynı problem tekrar etti. Acaba Fordun kullandığı yağ konusunda sıkıntı olabilir mi. Bir de uyarıyı sıfırlama ile uyarı silindi. Tabi bu hafızadan silinmemiştir. Servisi suçlamıyorum ama bunda marka model de yokken neden severek aldığım mondeoda böyle bir şey oldu. 1.6 tdci lerde kronik bir sıkıntı mı? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

@Mustafa Nural merhaba, profilinizdeki araç bilgisini güncellerseniz, farklı zamanlarda doğru ve hızlı yardımcı olabiliriz. 

Yakup bey, dikkatimden kaçmış. Eski araç kalmış. Kusura bakmayın, buraya yazmak zorunda kaldım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • Yakup Ç. A., başlığı Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4) olarak değiştirdi
  • Ozan Kar, bu konuyu kilitledi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.