Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4)

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Öncelikle Focus serisi eklendi, talep olursa diğer Ford modelleri de eklenir.

2018 - 2019 Focus MK4
1.5 Ti-VCT 
Motor Yağı: 
5W-20 - Şartname WSS-M2C948-B eğer buna uygun yağ bulunamazsa ACEA C2 ile tanımlanmış olan SAE 5W-20 kullanabilirsiniz. 

1.0 EcoBoost
Motor Yağı: 5W-20 - Şartname WSS-M2C948-B eğer buna uygun yağ bulunamazsa ACEA C2 ile tanımlanmış olan SAE 5W-20 kullanabilirsiniz.

1.5 EcoBoost
Motor Yağı: 
5W-20 - Şartname WSS-M2C948-B eğer buna uygun yağ bulunamazsa ACEA C2 ile tanımlanmış olan SAE 5W-20 kullanabilirsiniz.

1.5 EcoBlue
Motor Yağı:
 0W-20 - Şartname WSS-M2C952-A1 eğer buna uygun yağ bulunamazsa ACEA C2 ile tanımlanmış olan SAE 0W-30 kullanabilirsiniz.

2014 - 2015 - 2015 - 2016 - 2017 -2018 MCA Focus MK3
1.6 Ti-VCT 
Motor Yağı: 
5W-20 - Şartname WSS-M2C948-B veya 5W30 Şartname WSS-M2C913-C 

1.0 EcoBoost
Motor Yağı: 5W-20 - Şartname WSS-M2C948-B eğer buna uygun yağ bulunamazsa ACEA A5/B5 teknik özelliklerini karşılayan SAE 5W-30

1.5 EcoBoost
Motor Yağı: 
5W-20 - Şartname WSS-M2C948-B eğer buna uygun yağ bulunamazsa ACEA C2 teknik özelliklerini karşılayan SAE 5W-20 

1.5 TDCI
Motor Yağı:
  0W-30 - Şartname WSS-M2C950-A eğer buna uygun yağ bulunamazsa WSS-M2C913-D veya  ACEA A5/B5 teknik özelliklerini karşılayan SAE 5W-30 yağını da kullanabilirsiniz. 

1.6 TDCI
Motor Yağı:
 5W-30 - Şartname WSS-M2C913-C  eğer buna uygun yağ bulunamazsa ACEA A5/B5 teknik özelliklerini karşılayan SAE 5W-30 yağını da kullanabilirsiniz. 

2011 - 2012 - 2013 - 2014 Focus MK3

1.6 Ti-VCT & 1.6 EcoBoost
Motor Yağı: 
5W-20 - Şartname WSS-M2C948-B eğer buna uygun yağ bulunamazsa 5W-30 WSS-M2C913-C. 

1.0 EcoBoost
Motor Yağı: 
5W-20 - Şartname WSS-M2C948-B eğer buna uygun yağ bulunamazsa ACEA A5/B5 teknik özelliklerini karşılayan SAE-5W-30 yağını da kullanabilirsiniz. 

1.6 TDCI
Motor Yağı: 
5W-30 - Şartname WSS-M2C913-C 

2004-2011 Focus MK2

Tüm Benzinli Modeller (1.6 ve altı)
Motor Yağı:
5W-30 - WSS-M2C913-C Şartnamesini sağlayan yağlar kullanılabilir. Eğer bulunamazsa 5W-30 WSS-M2C913-B da kullanılabilir. Yine bulamazsanız ACEA A1/B1 veya ACEA A3/B3 spesifikasyonuna uygun, viskozitesi SAE 5W-30, SAE 5W-40 veya SAE 10 W-40 olan yağlar kullanılabilir. 

1.6 TDCI
Motor Yağı: 
10W-30 - Şartname WSS-M2C291-A, 2008 sonrası Ford Otosan, ülkemizdeki yakıt kalitesi arttığı için 5W-30 - Şartname WSS-M2C-913-B kullanılmasını önerdi. (Detaylı açıklaması burada)

1999-2004 Focus MK1
Motor Yağı: Ford/Motorcraft Formula E 5W-30 eğer bulunamazsa 5W-30 viskozitesinde WSS-M2C913-A veya WSS-M2C912-A1 şartnamesine uygun yağlar kullanılabilir.

Alternatif yağlar hakkında:  Bu yağların kullanılması daha uzun marş süresine, düşük yakıt ekonomisine motorda performans kaybına ve düşük emisyon değerlerine yol açabilir. 

Yağlar Hakkında Yanlış Bilinen Doğrular: http://www.focusclubtr.com/topic/1094-yağlar-hakkında-yanlış-bilinen-doğrular/

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...

Ford kullanılacak yağların Avrupa Otomobil Üreticileri Derneğinin ( European Automobile Manufacturers Association - ACEA) 2008 yılında tanımladığı A5/B5-08 standartını karşılamasını talep ediyor.

Ayrıca kendi belirlediği standartlar var, WSS M2C913-C (bir önceki versiyon B idi) ve WSS M2C925-B.

İlki hem dizel hem benzinli için ve 5W-30 değerinde, ikincisi ise tasarruf öncelikli, dÜşÜk sÜrtÜnmeli 5W-20 ve sadece benzinliler için.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Servisin genelde kullandığı yağ bu: http://www.mobiloil.com.tr/Turkey-Turkish-LCW/carengineoils_products_mobil-super-3000-x1-formula-fe-5w30.aspx#

Kutusunda da yukarıda yazdığım spesifikasyonlara uyduğunu gösteren yazı oluyor.

Sonuçta 5W-30 yağ kullanacağız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 8 ay sonra...
  • 4 hafta sonra...

kitapciktan alinti:

MOTOR YAGI

Motor yaginin degistirilmesi

Ford/Motorcraft Formula E SAE 5W-30 motor yagi kullanin.

WSS-M2C913-B sayili Ford Teknik özelliklerinin gereklerini karsilayan SAE 5W-30 viskoziteli alternatif motor yaglari da kullanilabilir.

Motor yaginin doldurulmasi

Bu teknik özellikleri karsilayan bir yag bulamazsaniz, ortam sicakligina göre, ACEA A1/B1 veya ACEA A3/B3 teknik özelliklerini karsilayan

SAE 5W-30, SAE 5W-40 veya SAE 10W-40 viskoziteli yaglardan birini kullanmalisiniz. Bu yaglarin

kullanilmasi daha uzun mars periyotlari, düsük motor performansi, düsük yakit ekonomisi ve artan salimseviyeleri ile sonuçlanabilir.

ben Mobil Super 3000 X1 Formula FE 5W-30 kullaniyorum ama baska yag kullanmadigim icin karsilastirma yapamiyorum. sadece yag da eksilme olmadigini söyleyebilirim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

21 November 2012 - 22:26 tarihinde, Eren Gökmen yazdı:

kullanilmasi daha uzun mars periyotlari, düsük motor performansi, düsük yakit ekonomisi ve artan salimseviyeleri ile sonuçlanabilir.

Zaten özellikleri birbirine bu kadar yakın yağlarda standart kullanıcı olarak bir fark tespit etmeniz mümkün değil.

Ford Avrupa özellikle yeni 1.0 EB için 5W-20 yağ öneriyor, amaç benzin tasarrufuna katkıda bulunmak.

Ancak ikinci ondalık düzeyinde bir tasarruf için göreceli ince yağ kullanmayı çok da akılcı bulmuyor ve 5W-30'a devam diyorum kendi adıma...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

castrol magnatec 5w 30 a1 bence en uygun yağ bu kendi aracım için konuşuyorum. serviste mobil Mobil Super 3000 X1 Formula FE 5W-30 kullanıyorlar. castrol daha sarsıntısız motorun daha rahat çalıştığını hissedebiliyorsunuz

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

castrol magnatec 5w 30 a1 bence en uygun yağ bu kendi aracım için konuşuyorum. serviste mobil Mobil Super 3000 X1 Formula FE 5W-30 kullanıyorlar. castrol daha sarsıntısız motorun daha rahat çalıştığını hissedebiliyorsunuz

Kubilay Bey açıkcası yeni motorlar, özellikle benzinliler, zaten o kadar medeni çalışıyorlar ki iki farklı marka ama aynı özellikte yağ arasındaki çalışma farkını hissedebileceğimi hiç zannetmiyorum.

Eski yağ ile yeni yağ arasındaki farkı algılamak mümkün bununla beraber...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kubilay Bey açıkcası yeni motorlar, özellikle benzinliler, zaten o kadar medeni çalışıyorlar ki iki farklı marka ama aynı özellikte yağ arasındaki çalışma farkını hissedebileceğimi hiç zannetmiyorum.

Eski yağ ile yeni yağ arasındaki farkı algılamak mümkün bununla beraber...

doğrudur cem abi farkı çok dikkat edince anlayabiliyorsunuz.belkide psikolojik bir durum. her iki yağ da yeni iken soğuk motoru düşünüyorum geçen kış mobil vardı bu kış magnatec var arabamda castrol gerçekten farklı soğuk motorda hissedebiliyorsunuz.( soğuk derken öyle çokta soğuk değil 10 15 derece falan) laf aramızda 15 000 km de serviste bakım yapıldıktan sonra 7500 km de bir motor yağı ve hava filtresi değişimi yaptırıyorum. bazen serviste bazen dışarıda. şahsi fikrim 15 000 km lik bakım periyodu türkiye şartları için biraz uzun.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4) olarak değiştirdi
  • Ozan Kar, bu konuyu kilitledi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.