Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4)

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

castrol gerçekten farklı soğuk motorda hissedebiliyorsunuz.15 000 km lik bakım periyodu türkiye şartları için biraz uzun.

Bence hiçbir nesnel kanıta dayanmayan öznel kanaatler, tabii li gönlünüz nasıl rahat ediyorsa öyle yapın...

Son beş Ford'umda da üretici tarafından önerilen servis aralıkları ile yetindim, sorunum da olmadı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence hiçbir nesnel kanıta dayanmayan öznel kanaatler, tabii li gönlünüz nasıl rahat ediyorsa öyle yapın...

Son beş Ford'umda da üretici tarafından önerilen servis aralıkları ile yetindim, sorunum da olmadı.

haklısınız tamamen öznel. illaki bakım periyotlarını belirleyen mühendisler bizden daha iyisini bilir.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...

iyi akşamlar gruba yeni üye oldum cevaplarınız için şimdiden teşekkurler. 2011 hb focus2 arabam var. bu hafta 800 km yola gidicem ancak yağ seviyesi minimum seviyede. ancak memleketime gittiğimde haftaya zaten arabanın bakımı geldiğinden bakıma girdirecem. yani yarım litre kadar motor yağı eklesem bi sakınca olur mu? arabayı yenı aldım içinde hangi numara yağ olduğunu bilmiyorum??

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

motor bilgileri 1.6 comfort benzin ve lpg. 5w30 motor yağı mı koymalıyız?

Evet :yeah: Kaputunuzu kaldırdığınızda bu etiket'e rastlamanız gerekiyor yine oradan da kontrol edebilirsiniz.. 

Ek Bilgi (doğrulama amaçlıdır)

post-1-0-07746100-1366144280_thumb.png

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yani yarım litre kadar motor yağı eklesem bi sakınca olur mu?

Eklemek hata olur. Direkt değiştirin.

Haftaya bakıma girecekmiş araba, 800 km'yi  güvenli bir şekilde gitmek için yağ eklemek süre ve değişim km'si aşılmadı ise niye sakıncalı olsun.

5W-30 herhangi bir marka yağdan 0,5L ekleyin, kalanı da bagaja atın ve sonrasında iyi yolculuklar...

Cem Boneval tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yağın markasına fazla önem atfediliyor, standartları karşılayan her marka kullanılır.

Eklemeye gelirsek yakın yağları karıştırmanın da az miktarda ve kısa süreli olduğu sürece hiçbir sakıncası olmaz, 10W30'a 5W-30 eklemek veya tersi gibi...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yağın markasına fazla önem atfediliyor, standartları karşılayan her marka kullanılır.

Eklemeye gelirsek yakın yağları karıştırmanın da az miktarda ve kısa süreli olduğu sürece hiçbir sakıncası olmaz, 10W30'a 5W-30 eklemek veya tersi gibi...

değerli bilgileriniz için teşekkürlerimi sunuyorum cem bey. aracı yenı aldım 50 bin kmde. arabanın nezaman servise girdiğini ve ne gibi bakımları yapıldığını bilmıyorum. bu yuzden de memleketıme gıttıgım vakıt servise gireceğim. serviste arabaya hangi bakımların yapılmasını tavsiye edersınız bana? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

değerli bilgileriniz için teşekkürlerimi sunuyorum cem bey. aracı yenı aldım 50 bin kmde. arabanın nezaman servise girdiğini ve ne gibi bakımları yapıldığını bilmıyorum. bu yuzden de memleketıme gıttıgım vakıt servise gireceğim. serviste arabaya hangi bakımların yapılmasını tavsiye edersınız bana? 

Aslında 50.000 km'de olduğuna göre 45.000 civarındaki bakımı yapılmıştır diye düşünüyorum.

Bu nedenle genel bir kontrol ve yağ değişimi dışında 60.000 km bakımını beklemeyi yeğlerdim.

Onda da hava, yağ, polen, yakıt filtreleri, motor yağı değişimi, V kayışı, buji değişimi, fren disk ve balataların kontrolü gereğinde değişimi, fren hidrolik sıvısının değişimi ilk anda aklıma gelenler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

2010 model dizel aracın yağını filtresini  vs değiştirmek istiyorum yalnız alternatif yağ üretici firmalar var ve kafam çok karışık.

- Yakıtta shell kullandığım için motor yağını da mı shell alsam dedim ve shell sitesinde araştırmalarıma göre "shell helix HX5" kodlu yağı motor gürültüsünü azaltıcı etkisi olduğundan daha mantıklı buldum. Sizin bu durumda tavsiyeniz ne olur?

- Ardından mobil resmi sitesinde araştırdım ve orda da "mobil süper 3000 x1 formula FE 5w-30" kodlu yağ tavsiye ediyor.

- Castrol sitesinde  "castrol magnatec 5w-30 A1" kodlu yağı tavsiye ediyor. 

- Opet ise "opet full pro 913C 5W-30 ve opet full max 5W-30" tavsiye ediyor.

Bu ürünler arasından hangisini tercih etmemi tavsiye edersiniz?

Ayrıca 10W-30 yağ kullananlar da varmış bunun 5W-30 tavsiyesi üzerine kullanılması sakınca doğurur mu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ayrıca 10W-30 yağ kullananlar da varmış bunun 5W-30 tavsiyesi üzerine kullanılması sakınca doğurur mu?
Üreticinin önerisinin dışına çıkmayın, yani 5W-30!

Marka konusunda da yazı - tura atın, yani o kadar önemsiz aralarındaki farklar... 

Herkeş kendi malını över ve aklınıza girmek için bir yöntem geliştirir, önemsemeyin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4) olarak değiştirdi
  • Ozan Kar, bu konuyu kilitledi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.