Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4)

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Liqui moly kendi sitesinde yağlarını tam sentetik ve sentetik teknolojili diye sınıflandırarak ayırmış. Yani sentetik teknolojili ayrı yağ,  tam sentetik ayrı. %100 sentetik olmayanlarda konvansiyonel yağların karışımı var. O yüzden sentetik bazlı veya teknolojili diye kelime oyunları var.

Miş muş değil şirketin kendi sınıflandırması.

Sadece wss913 e bakarak yağ kalitesi belirlenmez. 

Birçok faktör kaliteyi dayanıklılığı değiştiriyor, rastgele yağ alınmamalıdır. 

Yüksel Nogay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Etiket nitelendirmeleri ticari kanunlarla belirleniyor ve bu kanunlarda da çok fazla gri alan var.

Diğer bir deyişle %100 sentetik diye nitelendirilen bir yağın dahi katkı ve taşıyıcı mineral baz içermesi söz konusu olabilir.

%100 sentetik olması zaten fiyatı da önemli ölçüde etkileyeceği ve misliyle pahalı olacağı için TÜM üreticiler maliyeti düşürücü ve %100'ü nicel anlamından saptırıcı çözümlerle üretiyorlar.

Sonuçta kullanacağınız standartı karşılayan ve bilinen, kendini kanıtlamış bir üreticiden gelen her yağ işinizi görür.

Sentetiklik peşinde koşup açmazlara girerek daha iyi yağa kavuşmanız gereksiz bir çaba olur. 

Sağlayacağı faydayı psikolojik boyutun ötesinde algılamanız imkansızdır. 

--18 dakika sonra eklendi--
9 saat önce, Yüksel Nogay yazdı:

Petrol ofisi maxima fm 5w30 ford için ürettiği Wss 913 d onaylı yağ var. Hem de tam sentetik olduğu belirtilmiş. Kullanan varmı? Yorumlayacak olan?

Bu soruya dönecek olursak, bildik üretici, standartı karşıladığı teknik dökümanda belirtilmiş, tam sentetik ifadesi %100 sentetik anlamına gelmez, fiyatı da göreceli uygun. Özetle kullanılabilir gönül rahatlığı ile.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Cem Boneval Cem abi 2 gündür tüm yazdıklarını okudum sırf sana soru sormak için siteye üye oldum. Ama sayende çok şey öğrendim. Sorum şöyle abi. Ford fiesta 1.5 wss m2c950 yağ yerine acea c2/c3 0w30 mobil 1 esp 0w30 alacağım. fiyatı 200-220tl civarı. 

Benim sorum acea c2c3 sağlayıp illa 0w30 mu almak gerek .

Acea c2-c3 5w30 aynı şey değilmidir. 

Birde mobil 1 esp 0w30 un 40 derecedeki koruyuculuk 68

100 derecedeki 12.1 

hths değeri 3.5 bu değerleri çok iyi geldi kağıt üzerinde. 

Değerlere göre hths 3.0 altı yağlar tam fordun istediği aralıkta. Ama ben yinede size danışmak istedim .

Yani abi : Fordun beklentisi 3.0 hths değerini aşıp 3.5 hths li yağ seçip amacının dışına çıksak ne olur ki abi. 

mobil 1 esp acea c2 0w30

40 derece 72

100 derece 12

150 derece hths 3.5

motul eco clean 0w30

40 derece 50

100 derece 10

150 derece hths 2.9 

Yada acea c2 olupta illahi 0w30 mu seçmek gerek 5w30 olması zararlımı

40 -100 - 150derecedeki değerli yüksek yağ daha iyi koruyuculuk sağlamazmı 

Suleyman G. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

32 dakika önce, Suleyman G. yazdı:

Yani abi : Fordun beklentisi 3.0 hths değerini 3.5 seçip amacının dışına çıksak ne olur ki abi. 

Üretici böyle uygun görmüş.

Nedenlerini de daha önce yazmaya çalıştım.

Bunun dışına çıkarsanız ne olur bilmiyorum, büyük olasılıkla bir şey olmaz, ya da fark edilir düzeyde olmaz.

Bunun dışına çıkmasanız ne olur peki?

Bu yağ konusunda vardığım son nokta: Al kardeşim ne istiyorsan kullan, paşa gönlün bilir, araba senin, derdi de senin...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 dakika önce, Cem Boneval yazdı:

Üretici böyle uygun görmüş.

Nedenlerini de daha önce yazmaya çalıştım.

Bunun dışına çıkarsanız ne olur bilmiyorum, büyük olasılıkla bir şey olmaz, ya da fark edilir düzeyde olmaz.

Bunun dışına çıkmasanız ne olur peki?

Bu yağ konusunda vardığım son nokta: Al kardeşim ne istiyorsan kullan, paşa gönlün bilir, araba senin, derdi de senin...

Teşekkür ederim abi. Evet abi tüm yazdıklarını okudum. hths 3.0 altını ford kabul görmüş. O yüzden her yağ ford onayı alamıyor demiştiniz. O zaman ucuz olan bu aralıklardaki yağı alayım. Sonuçta eve yağ almıyoruz ? öyle demiştin bazı yerlerde okudum. Bu arada 40-100-150 derecedeki  hths değerleri düştükte yakıt ekonomisi artıyor , bu değerlerdeki hths yükseldikçe koruyuculuk artıyor yakıt da artıyor doğru orantılı galiba. 

Yinede sağol abi yazdıklarından çok şeyleri yakaladım bildiklerimle harmanladım.

Önümüz yaz olduğu için acea c2 5w30 koysam diyordum abi.

Yoksa acea c2 0w30 koyucam

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 saat önce, Cem Boneval yazdı:

İçinden ne geliyorsa onu koy. Dünya dönmeye devam edecek. 

Abi o kadar saat yazdıklarını okudum. Bir amacım vardı üye olup sana soru sormak Bu konuda sen hangisini dersen onu alacağım. Sonuçta yazdıklarını okuduğumda pek farkları olmadığı pek bu konulara  takılmamamız gerektiğiydi. Yinede senin önerini alayım abi. Yoksa gönlümden geçen 2 yağ var mobil 1 esp 0w30 yada esp formula 5w30. Yinede senin düşüncen benim için daha önemli abi 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

28 dakika önce, Suleyman G. yazdı:

Abi o kadar saat yazdıklarını okudum. Bir amacım vardı üye olup sana soru sormak Bu konuda sen hangisini dersen onu alacağım. Sonuçta yazdıklarını okuduğumda pek farkları olmadığı pek bu konulara  takılmamamız gerektiğiydi. Yinede senin önerini alayım abi. Yoksa gönlümden geçen 2 yağ var mobil 1 esp 0w30 yada esp formula 5w30. Yinede senin düşüncen benim için daha önemli abi 

Cem abi gerekli son cevabını vermiş, hala ne gibi yanıt verebilir acaba düşünüyorum düşünüyorum düşünüyorum ve tahmin edebiliyorum bence çok zorlamayalım  ?  

Ben size söyleyeyim, üreti ne öneriyorsa onu alın eğer rahatlıkla bulabiliyorsanız. İnanın hiçbir değişikliğe gerek yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

merhaba aracıma yağ almak istiyorum daha önce Mobil Super 3000 X1 Formula FE 5W-30  kullandım şimdi fiyatlara bakdıgımda Motul 8100 Eco-Nergy 5W30 ile fiyatları aynı ikiside standartları sağlıyor daha önce motul kullanmadım nasil bir yağdır mobil den daha iyimidir ona göre almayı düşünüyorumda ikisinide deneyen arkadaşlar yorumlarsa sevinirim bu arada aracım 2015  1.6  dizel. focus

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 dakika önce, Ismail kerimoglu yazdı:

merhaba aracıma yağ almak istiyorum daha önce Mobil Super 3000 X1 Formula FE 5W-30  kullandım şimdi fiyatlara bakdıgımda Motul 8100 Eco-Nergy 5W30 ile fiyatları aynı ikiside standartları sağlıyor daha önce motul kullanmadım nasil bir yağdır mobil den daha iyimidir ona göre almayı düşünüyorumda ikisinide deneyen arkadaşlar yorumlarsa sevinirim bu arada aracım 2015  1.6  dizel. focus

Hocam bu yağlar deneyerek kıyaslanacak bir şey değil maalesef, yani biri size cevap verecekse bu ancak duygusal bir yorum olur. Evet, motul çok iyi bir markadır ve Ford'un kendi geliştirdiği ürün için önerdiği ürünleri almanız yeterlidir. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Hocam bu yağlar deneyerek kıyaslanacak bir şey değil maalesef, yani biri size cevap verecekse bu ancak duygusal bir yorum olur. Evet, motul çok iyi bir markadır ve Ford'un kendi geliştirdiği ürün için önerdiği ürünleri almanız yeterlidir. 

peki teşekkur ederim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

WSS-M2C913-C'yi karşılayan ve gönül rahatlığı ile kullanılabilecek yağlar şunlar:

Ürün Fiyat Miktar
Castrol Magnatec Start/Stop 5W30 A5* 130-140 TL 4L
Mobil Super™ 3000 X1 Formula FE 5W-30       120-130 TL

4L

Motul 8100 ECO-NERGY 5W30 

120-130 TL

4L

Petrol Ofisi Maxima FM 5W-30       90-100 TL

4L

SHELL Helix HX7 Pro AF 5W30

140-150 TL

5L

Total Quartz 9000 Future NFC 5W30 160 TL

5L

Valvoline SynPower FE SAE 5W-30* 100 TL

4L

Liqui Moly Leichtlauf Special F 5W-30

220-300 TL

5L

Liqui Moly Special Tec F 5W30*

200-220 TL

5L

Motorcraft Ford 5W30 

120-130 TL

4,7L

*WSS-M2C913-D'yi de karşılar.

Fiyatlar değişkenlik gösterebilir. 

Listede olmayıp uygun olan yağlar da vardır mutlaka. 

Ben genelde ilk üçünden birini öneriyorum. Hangisini ucuz bulursanız. 

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

8 saat önce, Cem Boneval yazdı:

WSS-M2C913-C'yi karşılayan ve gönül rahatlığı ile kullanılabilecek yağlar şunlar:

Ürün Fiyat Miktar
Castrol Magnatec Start/Stop 5W30 A5* 130-140 TL 4L
Mobil Super™ 3000 X1 Formula FE 5W-30       120-130 TL

4L

Motul 8100 ECO-NERGY 5W30 

120-130 TL

4L

Petrol Ofisi Maxima FM 5W-30       90-100 TL

4L

SHELL Helix HX7 Pro AF 5W30

140-150 TL

5L

Total Quartz 9000 Future NFC 5W30 160 TL

5L

Valvoline SynPower FE SAE 5W-30* 100 TL

4L

Liqui Moly Leichtlauf Special F 5W-30

220-300 TL

5L

Liqui Moly Special Tec F 5W30*

200-220 TL

5L

Motorcraft Ford 5W30 

120-130 TL

4,7L

*WSS-M2C913-D'yi de karşılar.

Fiyatlar değişkenlik gösterebilir. 

Listede olmayıp uygun olan yağlar da vardır mutlaka. 

Ben genelde ilk üçünden birini öneriyorum. Hangisini ucuz bulursanız. 

TEŞEKKÜRLER GÜZEL PAYLAŞIM OLMUŞ

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

MOTUL 8100 ECO-nerrgy FORD WSS M2C 913C İLE FORD WSS M2C 913D FARKI NEDİR?  8100 ECO-nerrgy FORD WSS M2C 913C yazanından istemiştim. bana 913 D geldi Araçım için kullanırsam sorun olur mu Araç:2010 Ford 1,6 Focus LPG+Benzinli

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.